Pšenica 2023-2024.

Vidim dosta prituzbi na Avenu. I ja sam bio spreman da ga kunem i otkazem za ovu godinu, mada ja sam najvise kriv. Kasno sam ga posejao i isao 300 kg semenske robe, negde pocetkom novembra, bacio 250kg 15ice. Kasno sam prskao zito od fuzarije i trave zajedno, delovao je toliko retko, da sam bio ubedjen da ce moj prinos biti super ako bude 7 tona. Nahranjen dva puta sa po 150kg kana, i dva puta je zalivan kada je ono zasusilo u martu. Elem, iako je bilo "deklarisano seme" bio je pun neke osljare koja ga nadvisuje po celoj njivi ravnomerno, nesto sto je pozno i zelenog zrna, to me je bunilo kada da krenem u vrsaj. Odvazio sam se devetog jer je zrno pucalo od avunjua. Kombajner dobar drugar nije verovao da je bilo 8.5 po hektaru komentarisuci retkost zita, nisam ni ja sanjao. Vlaga je bila 14%. Eto toliko. Otprilike je zalivanje bilo presudno za iznenadjujuci rod. I sada se pitam, da je posejano na vreme, da se izbokorilo ko normalno zito, koji bi prinos dalo?
 
Koliki je bio protein kod nje prosjecni?

Posto kod nas ima dosta koji su ju imali s premium proteinom 15,5-16,5 al zbog hl 72-73 im otislo u 4.klasu


Sent from my iPhone using Tapatalk
Imao sam Anicu, Passion, Graindor i Obiwan. HL na svima 81-84, jedino Obiwan 78-79,5. Na kraju mi je sve ispalo u prosjeku na komplet površinu 8100 kg/ha. I Anica mi je malo više dala od 7 t/ha u odnosu na onaj prvi napisani post jer sam odokativnom metodom procjenjivao. Proteini su na svima 3. i 4. klasa, od 9,8 do 11, velika većina se vrti oko samog ruba, tipa 10,4-10,6, nijedna od te četiri se nije istaknula, kod kolege Kraljica ista stvar. 95 % pšenice na otkupu je tako, tu i tamo se zaleti koja druga klasa tko ima malo slabiji prinos, većinom ovi manji proizvođači. Premiuma i prve klase nije iskipana ni jedna prikolica.



VIDEO
 
Poslednja izmena:
Za sada najbolji prinos daju parcele gde je kukuruz predusev i gde nisu paljeni žetveni ostaci.
Za kukuruzoviništem idu paljena strništa a suncokret u zavisnosti od lokaliteta do lokaliteta, od sjaja do očaja.
Nismo sve završili, prosek trenutno ne znam.
 
Ali sta smeta sto neko nije zadovoljan sa nekim prinosom od 4.5 t po necemu? Ako tako iskreno misli , i ako je to ispod njegovog prosjeka ili ocekivanja ,zasto tako da i ne napise?
 
Završena žetva pšenice, sorte Sofru i Modern, ukupni prosek 7570 kg/ha. Od agrotehnike jedino folijarna prihrana izostavljena. Cena pšenice i dalje misterija.
 
Nazad
Vrh