Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta raditi sadasa takvom psenicom, prskati ili ostaviti?

Послато са Redmi 6A уз помоћ Тапатока
 
Nisam radio drugu zastitu(nisam stigao a ni mogao od kise)a vidim za vikend najavljuji lepo vreme pa ako koristiisprskao bih, bar da zaustavim dalje sirenje.

Послато са Redmi 6A уз помоћ Тапатока
 
Meni su 90% parcela takve,napala je uglavnom septorija klas. Sve jedan list je zdrav,radjeno 2 puta sa vrhunskim preparatima. Jednostavno leka nema,ogromna kolicina padavina,bez vetra i sunca,i magle je bilo danima.pored septorije ima jos jedna bakterija,zastitari (bilo ih je 5) su se slozili da je to neka nova vrsta sa "zapada" rekli su mi latinski naziv ali sam zaboravio
 
Opet sam danas obilazio psenicu i sad vidim da dosta ima promena po klasu. Verovatno je razlog sto je bilo dosta kisnih dana prouzokovalo da hemija ne sacuva klas do kraja. Ali gledam komsijinu zvezdanu preko puta i kod nje je stanje jos sarenije a nije radio dr zastitu. Koji ce prinosi biti videcemo na kraju. Samo da sad ne ugreje mnogo jako pa da izgori brzo. Tek onda ce da je zezne i ovako je do sad za nju godina sasava.
 
Ja obišao malo danas. Prve dve slike ingenio, ima po di koji klas sa jednim do dva zrna zaražena ali nije strašno.
Druge dve su ns40s i on se dosta bolje drži...
9ea672058edd4a94f97d4d21a86dc799.jpg
ec7b04e0f65f11e930937a760032982f.jpg
feb95f4dde30d67d1ceee2175f5036f4.jpg
05bd109dd51e4f7eeaac73d87532d008.jpg


Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
I kod nas svega ima. A radjeno sve na vreme, dve zastite, sve Bayerova hemija.

Pre druge zastite jedva nasli da kupimo Cello, hteli neku zamenu. Kazu svi zastitari, nemoj se igrati tri aktivne materije ovo ono, jeste malo skuplji ali isplatice se, drzi zastavicar dugo zelen, drzi vlat vako nako.

A sad kazu, a ipak je kise mnogo bilo.
1af9c7fe2c2994c173ee7b6f6cdee33a.jpg
161e0bd6175c0b9042d8504aea87df86.jpg
561c758ddf61dac032ecef1fdd438f9c.jpg
251b935f4045c40c465c8fed960def79.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
I ko se sad vise jedi:eek:ni sto nisu prskali ili oni sto su zdusno dali sve od sebe i oprskali drugi ili cak treci put?
 
Kod nas u kraju psenice je napala krzljavost psenice, potpuno nova bolest izolovana je na Poljoprivrednom faxu u Zemunu, simptomi vrlo slicni patuljavosti.
Prenose je cikade, ali tek sekundarnom infekcijom, leka nema, jedina prevencija da se seme zastiti nekim sistemikom koji nije kod nas registrovan jos uvek.
 
Na jednoj parceli posejan jecam na jecam,njiva "kresnuta" sibicom,tanjiraca,i posejan jecam,do komsije jedan metar nije izgoreo,tu ove godine jecma nema,na upaljenom delu ,gde su zetveni ostaci izgoreli,jecam odlican...

Послато са SM-J610FN уз помоћ Тапатока
 
Kod nas se ta patuljavost ili krzljavost pojavila samo kod onih "gazda" koji su jesenas hteli da budu prvi koji su posejali zito.Ta zita igledaju jezivo samo su pozutela od dole i nestaju kao da ih nesto jede.
 
Nema resenja. Iz basf-a preporucuju Oziris,ali moje misljenje je da oni gledaju kako da prodaju svoj proizvod,ne interesujemo ih mi. To sto bi mi samo dodatno povecali troskove,a nikakav efekat ne bi imali,to njih ne zanima.
Ostaje da cekamo zetvu i da molimo boga da bolest ne zahvati ceo klas
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh