Pšenica 2018/2019

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Rasa91

Član
Učlanjen(a)
31 Jan 2013
Poruka
1.879
Sta raditi sadasa takvom psenicom, prskati ili ostaviti?

Послато са Redmi 6A уз помоћ Тапатока

Rasa91

Član
Učlanjen(a)
31 Jan 2013
Poruka
1.879
Nisam radio drugu zastitu(nisam stigao a ni mogao od kise)a vidim za vikend najavljuji lepo vreme pa ako koristiisprskao bih, bar da zaustavim dalje sirenje.

Послато са Redmi 6A уз помоћ Тапатока

Učlanjen(a)
21 Avg 2013
Poruka
4.744
Meni su 90% parcela takve,napala je uglavnom septorija klas. Sve jedan list je zdrav,radjeno 2 puta sa vrhunskim preparatima. Jednostavno leka nema,ogromna kolicina padavina,bez vetra i sunca,i magle je bilo danima.pored septorije ima jos jedna bakterija,zastitari (bilo ih je 5) su se slozili da je to neka nova vrsta sa "zapada" rekli su mi latinski naziv ali sam zaboravio

MIRBAN

Član
Učlanjen(a)
22 Avg 2016
Poruka
1.450
Opet sam danas obilazio psenicu i sad vidim da dosta ima promena po klasu. Verovatno je razlog sto je bilo dosta kisnih dana prouzokovalo da hemija ne sacuva klas do kraja. Ali gledam komsijinu zvezdanu preko puta i kod nje je stanje jos sarenije a nije radio dr zastitu. Koji ce prinosi biti videcemo na kraju. Samo da sad ne ugreje mnogo jako pa da izgori brzo. Tek onda ce da je zezne i ovako je do sad za nju godina sasava.

Murtin_

Član
Učlanjen(a)
20 Feb 2015
Poruka
547
I kod nas svega ima. A radjeno sve na vreme, dve zastite, sve Bayerova hemija.

Pre druge zastite jedva nasli da kupimo Cello, hteli neku zamenu. Kazu svi zastitari, nemoj se igrati tri aktivne materije ovo ono, jeste malo skuplji ali isplatice se, drzi zastavicar dugo zelen, drzi vlat vako nako.

A sad kazu, a ipak je kise mnogo bilo.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

diklofen

Član
Učlanjen(a)
24 Jan 2009
Poruka
11.671
I ko se sad vise jedi:eek:ni sto nisu prskali ili oni sto su zdusno dali sve od sebe i oprskali drugi ili cak treci put?

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
23.697
Kod nas u kraju psenice je napala krzljavost psenice, potpuno nova bolest izolovana je na Poljoprivrednom faxu u Zemunu, simptomi vrlo slicni patuljavosti.
Prenose je cikade, ali tek sekundarnom infekcijom, leka nema, jedina prevencija da se seme zastiti nekim sistemikom koji nije kod nas registrovan jos uvek.

PROFESORR

Član
Učlanjen(a)
25 Sep 2017
Poruka
482
Na jednoj parceli posejan jecam na jecam,njiva "kresnuta" sibicom,tanjiraca,i posejan jecam,do komsije jedan metar nije izgoreo,tu ove godine jecma nema,na upaljenom delu ,gde su zetveni ostaci izgoreli,jecam odlican...

Послато са SM-J610FN уз помоћ Тапатока

DraleTD

Član
Učlanjen(a)
10 Sep 2017
Poruka
1.167
Kod nas se ta patuljavost ili krzljavost pojavila samo kod onih "gazda" koji su jesenas hteli da budu prvi koji su posejali zito.Ta zita igledaju jezivo samo su pozutela od dole i nestaju kao da ih nesto jede.

Učlanjen(a)
21 Avg 2013
Poruka
4.744
Nema resenja. Iz basf-a preporucuju Oziris,ali moje misljenje je da oni gledaju kako da prodaju svoj proizvod,ne interesujemo ih mi. To sto bi mi samo dodatno povecali troskove,a nikakav efekat ne bi imali,to njih ne zanima.
Ostaje da cekamo zetvu i da molimo boga da bolest ne zahvati ceo klas

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh