Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo su recenice iz udzbenika Agrohemija biljaka,prof . Dare Bogdanovic,urea se ispira,kao i svako azotno djubrivo,niko nije rekao da su pogresili oni koji su uradili prvu prihranu pre ovih kisa,ali,deo azota ce "pobeci" biljkama,no,svako radi kako misli da treba.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
I to ispiranje neide sva kolicina odjednom nego se postepeno smanjuje koncentracija u zoni korena tako da bice efekta netreba da se nervira onaj ko je uradio prihranu:ppozdrav:A inace profesorku su medju sobom studenti zvali Dara Azotara ,Prilicno stroga ali odlican profesor
 
I to ispiranje neide sva kolicina odjednom nego se postepeno smanjuje koncentracija u zoni korena tako da bice efekta netreba da se nervira onaj ko je uradio prihranu:ppozdrav:A inace profesorku su medju sobom studenti zvali Dara Azotara ,Prilicno stroga ali odlican profesor
Tako je,azotara,stroga,ali dobra.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Sta mislite, koliki bi minus trebao da bude i koliko dugo da traje da bi se moglo ući u njive, pogotovo u onim predelima gde je palo npr 40-50 litara kise u poslednjih nekoliko dana?
 
UREA je đubrivo koje se sporo razlaže u zemljištu, tako da biljke postepeno usvajaju azot, pa se on ne ispira iz zemljišta.
To je u redu paore,ali kada počinje to razlaganje uree?
Sa istog sajta i ja preuzeo ovo,citiram:
Kako su temperature zemljišta tokom februara i marta niske, prihrana strnih žita Ureom je nepogodna iz više razloga.
http://www.polj.savetodavstvo.vojvo...dnost-azotnih-đubriva-za-prihranu-strnih-žita
 
ako je spiranje tako jako i nasa urea u kini gde je opet pakuju onda bi svi oni koji su radili analizu n-min trebali da ponove jer se valjda i njihova isprala pa se kolicina potrebna povecala.. Kakav bi tek cirkus nastao da ovo blato- vreme nastavilo bez mraza i nemogucnost ulaska u njivu, ali misli Bog na sve.. Licno se vise plasim mrazeva ako bude bez snega nego spiranja..
 
Isprala bi se, ali posle 1000 l padavina. Ovde se sad sve pretvorilo u medjusobno ubedjivanje i sopstveno opravdavanje. Oni koji su prehranili su pogresili, pa sad ovi sto nisu se kao nesto prave mudri pa dele savete, a ustvari ih strah kako ce sad prihraniti ako se ispada kisa pa zasusi.
 
Ispiranje azota je brže na lakim zemljištima (peskovita) dok na srednjim i teškim to malo teže ide tako da je kolega Siniša spravom zabrinut sobzirom da je iz okoline Subotice mada mislim da zasad nema toliko velikih padavina da bi azot pobegao mada ako ovako nastavi sa padavinama kod njih može da bude problema.Dodao bih još ovo da bi bilo dobro rasporediti u dve prihrane zbog padavina trenutnih a i po najavi da će ih biti još.
 
Niko nikog ovde ne ubedjuje,niti se pravda nekom,nije pogresio ni ko je prihranio,jer ce svakako raditi jos jednu prihranu,nit je pogresio onaj sto nije prihranio,prihranice u martu,psenice nisu glade(one koje su jesenas dobile djubrivo),nije kasno da dobiju azot ni polovinom marta,februar ce dobrano popraviti bilans vlage u zemljistu,samo neka pada,pa makar i ta famozna prihrana "kasnila".

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Učeni kažu da urea putuje 10 cm mesečno i bez padavina. Što se tiče izjave da mudrujem i delim savete a u stvari me strah.... Ma nije me uopšte (ene snega napolju za izvoz a minusi u najavi...) i nije mi cilj mudrovanje. Mislio sam da diskutujemo,delimo mišljenje... Al dobro,izgleda da ne.
Btw i ja prihranjujem uree-om u prvoj a an-om u drugoj prihrani,nisam okoreli protivnik uree kao što se možda čini. Niti sam podmićen od nekih kompanija,kao što se čika Aca šalio....
Nek shvati i radi ko kako hoće evo ja više neću smarati.
 
Malo i zaboli glava da lii prihraniti ili ne,prihranjujem sto se kaze"sapom i kapom" imam motiv bolje da ima a kad ima i rodi nego da nema na volju,radosniji sam kad rodi pa imas i sta prodati nego kad nema pa nerodi.Najvise se bojim onog stava kod kolega nije zasluzila cenom necu joj dati pa kako bude..
 
100L kise, oko 25cm-30cm. A u februaru je toliko do sada palo +- 20L zavisno od lokaliteta.
E sad, zavisi od vise faktora, temp, tipa zemljista, oblik same uree, da li je presla vec u amonijacni ili nitratni oblik, kojim delom itd...
Hocu da kazem, da nije sve crno i belo, ali da se ispira, pa ispira se i tu nema lazi....

Kolega Sale ratar moze da potvrdi, da je prilikom n min analize rezultat bio da se velika kolicina azota nalazila na dubini od 60-90cm, a toga nije bilo prethodnih godina...
Bilo je ove, zbog nedostatka padavina prosle godine, e sad Sale ako imas podatak kada si i u kojoj kolicini primenio prosle godine hranivo, na toj parceli gde si ove godine radio Nmin i koliko je palo kise od tog vremena do sada, moze se nesto i sracunati onako grubo, a i ne moze jer ne mozemo znati koliko je od toga potrosio prethodni usev,( mada i to mozemo), ali definitivno znamo da je to taj N od prethodne godine, jer se tolike kolicine nisu mogle same mineralizovati.

Ono sto ja planiram da uradim na parceli koja je prehranjena 2. februara jeste sledece.
Uradicu Nmin, 6 nedelja nakon prehrane, i uradicu na istoj parceli odnosno njivi pored gde nije psenica, nego oranje, isto nmin.
Da vidim razliku u kolicini N i koliko se dobro urea razlozila, da vidim na kojoj je dubini, i da vidim sa oranjem gde nije bilo prehrane kako tamo stoje stvari.
Pa ako se ispostavi da ima mnogo N na dubinama 30-60cm znaci da se razlozila i da je padavina otisla dole.... A ako je nema od 0 do 30cm, onda cemo uvesti i II prehranu, posto na toj parceli je planirana i uradjena samo jedna prehrana od 160kg/kj.
Citajuci strucnu literaturu i kroz praksu zakljucio sam da psenica najvise crpi N u fazi vlatanja iz dubine od 10-50cm.

I to sve da ce u psss-u uraditi kako treba analizu, pisem tako, jer u mom slucaju je bilo dva puta da nisu.
 
Tesko da ce 100 litara kise isprati azot tako duboko. Ne verujem da ce se on spustiti dublje od 10-15 cm dokle pada, a kad prestane nastavice sa spustanjem. Do kraja vegetacije psenice azot nece otici iz zone korena, ali ce se najvise potrositi u zoni do 30 cm. To ispiranje je moguce na zemljistu koje nema ni 1 % humusa, na gotovo cistom pesku ili nekom krecnjaku. Na prosecnim zemljistima u Vojvodini azot sigurno ne moze bas tako lako da se ispere i nestane.
 
I nama ce dobro doci ovaj sneg da spusti ureu u zonu korena. Juce na predavanju Syngente savetovalio da se ipak malo saceka sa prehranom za pola februara. Mi smo ipak pozurili dve nedelje pa sta mu Bog da. Licno mislim da nismo pogresili jer je psenica sejana u ranim rokovima i da joj je azot nece naskoditi.

Odluci se, malo kise i snega ce da spusti ureu u zonu korena, a 100L ce da je spusti na 10-15cm!?

Ne znam ni ja sam koliko se brzo spusta, i napisao sam da to zavisi od mnogo faktora. Ali ono sto pise u literaturi je to sto sam napisao.
Ne napadam te, samo hocu da pokusamo da naucimo koliko je to ispiranje zaista....
I da li ce jos dodatnih 100L ako ih bude u martu i aprilu odneti azot u dublje slojeve ili ne!?
Na zapadu (neke drzave) je zabranjena upotreba N preko 100/ha. Bas zbog isipiranja, jer usev ne moze da ga iskoristi.... ali oni i vise padavina imaju od nas.
 
ljudi opusteno. za spiranje toliko duboko da psenica nemoz da usvoji potrebne su ogromne padavine.ko je prihranio urejom je pogodio cim se opravi vreme psenica ce usvajati nitratni azot.ko nije sad je pitanje kad ce se moci uci u parcele tj jos koliko vremena ima za ureju ili se mora raditi anom i kanom...sa anom i kanom ce takodje krenuti da radi odma ali to je skuplja prihrana a vecina nas je nabavila ureju...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh