Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sa malim zakašnjenjem od ovogodišnje žetve
358c41421972408.jpg
[/URL] [/IMG]
739fcf421971356.jpg
[/URL] [/IMG]
2896f4421971398.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Imaš i boljih?!:ppozdrav:

KOd nas se vrša tek zahuktava ja još nisam ni počeo. Žita izgledaju katastrofa. Dosta retko, kratak i tanak klas. Loša godina za našu zemlju mislim da će biti retki pojedinci koji će samo na pojedinim parcelama dobaciti 5t po ha. Inače prosek vrlo loš.
 
Mirko i to je umetnost sto si ti napravio,nemoze svako da ima 2t/ha.
@Mirko
Ne zameri, ali za mene je neshvatljivo kako izgleda psenica od 2t/ha. Vise imaju u Australiji gde seju na 25cm razmaka i bez djubrenja. 2t/ha smo imali pre 10 godina usled leda. Pu, pu...

E sada se zapitaj da li je ok da imas 2t/ha? Kakva god da ti je zemlja klase, kvaliteta itd. Imamo i mi brloga od zemlje, ali znamo sta moze a sta ne. I na takvoj zemlji izvlacimo solidne prinose, ne vrhunske ali izvlacimo da sigurno pokrivamo troskove a zaradimo kada kako. Uzmi u obzir da je zakup kod bas visok i da u startu moramo imati 4t/kj da bi bili rentabilni.
Izgleda da smo mi juznije samo za sprdnju,teski smo neradnici:osmeh:Pojednici sve znaju a dalje od svog atara nisu otisli.

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Pesut,dobrodosao u klub
 
Ma odavno sam ja u tom klubu samo ja ne odustajem:haha:
JOš me pošteno seksa i onaj divlji ovas isto kao tebe ona tvoja trava. Nemogu da verujem da je izbio na parcelama i gde je prošle godine bio kukuruz očiščen od trave do maksimuma. Izgleda da sam ja izorao seme od preprošle godine i to je sada kao da sam njega sejao a ne pšenicu. Bar će biti slame koliko voliš a ja je ne volim
 
Dzabe sto je cist kukuruz,iz stajskog raste.Ja sam je imao i u kukuruzu ove godine,a i u psenici na kukuruzistu.Morace Palas da radi na prolece.
 
U mom kraju se divlji ovas pojavio kod svih, nebitno od domacina i agrotehnike. Ni da li je posejano semensko ili "tavanusa". Ne znam jel njega vetar moze da raznese po ataru kao ambroziju ili odakle se stvorio. Sekator je odradio svoje i uglavnom nije bilo trave u psenici sem divljeg ovsa.

Послато са GT-S7582 уз помоћ Тапатока
 
Neznam odakle ali sam primetio da on opadne 90% pre žetve, ostane samo prazna slama. A mislim da ono što ostane kombajn raseje po njivama posle redom jer ono crno seme kao da ima neke kukice i lepi se. Ima ga svuda i čini mi se da kasnije nikne(ili se ne razlikuje od pšenice) i odjednom preraste pšenicu a tad je već kasno. Mislim da mu je seme izuzetno izdržljivo i da može da preživi više godina u zemlji i nikne kad mu odgovara
 
I ja zavrsio pre 3 dana zetvu psenice. Prinos u mom skromnom iskustvu najgori do sada: Malo prebacio prosek od 4t/h. Sorta apac, redak( ja sumnjam na miseve i loseg uslova setve) i imalo je vrlo malo divljeg ovsa,ali svugde ga je bilo po polju i pored sekatora.
 
@Ranbobas и други,жалите се да хемија није задовољавајуће деловала.Опишите цео поступак справљања раствора употребљене хемије(од одлуке шта да се купи,начин и време справљања раствора,колико је времена протекло док нисте стигли на њиву и колико је времена преотекло у прскању,колика је била температура околине .....и фенофаза љутог непријатеља,и шта је сејано прошле/прошлих година и против чега је и чиме прскано.Кад будете имали времена урадите анализу воде али не на бактериолошку исправност већ на састав минерала у води.Кад ти подаци буду познати могуће је предвидети и кориговати цео поступак заштите на задовољавајући ниво.
 
Ja se licno nisam zalio, kod mene je bilo tog ovsa u jednoj parceli od 50 ari da sam mogao na ruke da ga iznesem i samo njega je i bilo od korova. Znaci cista njiva, ali mi bilo intetesantno otkud on preziveo sekator, ali kad bolje razmislim bilo ga je na obodu parcele i po sredini na pocetku sto mi ukazuje da nije ga zahvatila dizna-los traktorista:osmeh:.A primetio sam da ga generalno ima svuda ove godine i to u jacem napadu i kod nas kako i kod kolega sa ovog foruma, ali neznam cime su tretirali i koji postupak je bio, tako da ne omalovazavam sekator kao sredstvo koje kod mene uvek odradjivalo posao max..A sto se tice analize vode, jos samo to mi fali da trazim od psss pored analize zemlj. pre kalcifikacije, pa posle koju sad treba da odrade, pa analize komposta. .da me oteraju u p. m...i pored toga sto smo vec postali prijatelji, jer vec sad mi u sali prebacuju kako sam "picajzla". U svakom slucaju slazem se sa tobom da sve stp si naveo stoji kao uslov da bi borba sa korovima bila uspesna.
 
Ti korovi koje ste naveli su svi na fazon psenice, zato oh hemija i ne suzbija. Plodored i u soji/suncokretu ga zveknite sa bilo cim za uskolisno.
 
Ja vam kažem da imam njive gde mi je bio kukuruz prošle godine i to prskano i špartano čista zemlja je bila i ove godine u pšenici je nikao kao lud. Šteta što nisam slikao baš sada mi završavaju kući jednu od tih njiva. Ovas je moje visine znači bezmalo dva metra
Inače nije da hemija nije delovala već niko nije koristio odgovarajuću.Ostaje za dogodine da probamo i taj Palas kako deluje, jedino što ga nema kod nas u apotekama ali valjda će biti negde da se naruči
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh