Na prvoj fotki merenje ogleda djubriva , zahvaljujem se PSS Backa Topola na ustupljenoj poljskoj vagi. O rezulatima ogleda u drugoj temi.
Kao sto sam i pisao tokom cele godine u temi tako je red da finisiram pisanje u njoj. Agrotehnika : Predusev kukuruz obran u klipu na 80% zasejane povrsine , ostatak je predusev suncokret. Obrada oranje u oba slucaja stim sto je na suncokretistu uzorano mesec i po dana , a na kukuruzistu svega nekoliko dana pre setve. Sto se tice same setve , prosla je prilicno dobro i dosta kvalitetno s obzirom da je bilo dosta grudvi koje nisu mogle da se usitne (izgazeno beracem i prikolicama jer se moralo kipovati na standardnoj duzi sa obe strane ) ,a zemljiste je bilo prilicno mokro od ucestalih kisa u tom periodu. Pre oranja je rastureno na svim parcelama pod kukuruzom NutriMap -Elixir 175 kg /ha +90 kg Urea /ha zbog ogromne mase kukuruzovine koja je ostala na parceli. Kod suncokretista dobila je samo 175 kg/ha NutriMap-a. Zbog losije pripreme i prilicno narusenog odnosa makro i mikro pora tj. poremecenog vodno-vazdusnog rezima doslo je do nejednakog nicanja i slabijeg ukorenjavanja biljaka, pa se nisu mogle bog zna koliko izbokoriti u jesen. Setva je obavljena sejalicom NODET gougis AS sa duplim diskom na setvenu normu od 260 kg /ha , na kraju meseca oktobra 28. 29. (kasnilo se sa branjem kukuruza zbog organizacije (veruj coveku da ce doci da bere, a njega nema, jos + poceo kod tebe pa otisao kod drugog). Potencijalna greska je to sto se nakon setve nije presla parcela sa kembridz valjkom ( bilo je vlazno plasio sam se da ce vaditi seme napolje). U prolecnom delu vegetacije prva prihrana je obavljena sa Ureom u kolicini od 120 kg /ha sredinom februara. Imali smo prilicno susan mart sa malo padavina kao i pocetak aprila pa je to dovelo do nesto slabijeg bokorenja i u prolecnom delu vegetacije, iako je nasa psenica bila 10 u glavu za sve ostale u ataru zbog dovoljne kolicine azota koje je imalo na raspolaganju. Druga prihrana je obavljena pocetkom aprila sa 150 kg /ha Amosulfana- Elixir, nakon te prihrane je palo 15 l kise nakon koje se psenica preporodila, ali je vec bila na kraju bokorenja i pocetku vlatanja pa ta kisa nije bila presudna na samu gustinu useva. Dakle psenica je ostala nesto redja na kukuruzistima ,dok je na suncokretistima situacija bila daleko bolja. OD zastite protiv korova dobila je Metsulfuron metil tj. dobro poznati dzabalesku preparat meteor,metmark,tezis itd. Presing Zupa 0,5 l /ha i YaraVIta Zintrac 0.5l/ha , a u drugoj zastiti u klasu dobila je Excortu Plus 0,5 l /ha .
Rezultat je sledeci : kukuruziste prosek 7 t /ha , bilo je dve izuzetne parcele sa 7,5 t/ha , a bilo je i nekih sa 6.5 t . 6,8 i 7 t (ima ih manjih i malko vecih od 1 do 3,5 kj ) .Sto se ticesncokretista , postavljen licni rekord ,a i rekord od kad se moji ukucani bave poljoprivredom 8,5 t /ha Sorta je Ingenio. Hektolitar se kretao od najlosije arende sa najmanjim prinosom 81,5 , do solidne arende sa vecim prinosom a manjim hektolitrom 79.8 pa preko one dve parcele sa prinosom od 7,5 t gde je bio 80 pa do suncokretista gde je bio 82,2 . Sto se tice samog kombajniranja, korpa otpustena maksimalno, dob na 800 obrtaja i nije moglo da se spusti ispod 4 % lom i necistoca ,Zrno je bilo izuzetno jedro i krupno, a presuvo od 10,6 do 11,8 % vlage, pa je lako pucalo. Taj problem se javio na vise kombajna i vise sorti, dakle nije ni do kombajna ni do sorte.
Slika nazalost nemam mnogo jer sam bio u prevozu.