Pšenica 2013/2014

Apac
img20140411121652.jpg
 
Psenice koje su na vreme prskane i koje imaju gusce sklopove dobro se drze. Inace jako sarena slika u ataru,ako padne neka ozbiljna kisa bice i rekordniih prinosa kod nekih domacina, a ako omane kisa bice slame puno bez klasa.
 
U nekim delovima atara kako kazu ljudi pojavila se bolest koja na pocetku zahvata psenicu na krugove, koji napreduju veoma brzo I obolelim biljkama nema spasa, ako se ne reaguje na vreme. Tako kazu pojedini apotekari. Nesto poput pegavosti. Samo sam jednu njivu video sa tim oboljenjem, koja je pre tog tretirana od bolesti I korova, a vlasnik tvrdi da je to do zemlje, jer njiva potpada pod 5-6 klasu.
 
I kod mene u ataru se pojavljuje nesto slicno tome zadnjih 2-3 godine.... Pocinje u krugovima i tu psenica doslovno NESTAJE nema je vise uopste.... I to se javlja samo kod 2-3 domacina uzastopce i prosle i ove godine.... Imam i ja Psenicu do tih domacina i kod mene nista (mada se bojim) a kod njih Psenica bas vidiljivo propada!!!

Neznam dal mislimo na isto ali sutra cu da slikam kod ovog jednog domacina da vidite sta se tu desava.... :sta: Mozda je zbog toga sto ovi domacini bas forsiraju te njive sa Psenicom godinama uzastopce seju te iste njive.....
 
cira92 to što ti misliš da je,to je insekt,žitni bauljar,ove godine pravi harakiri na pšenicama na strništima

Hteo sam da kazem ali reko da cujem vase misljenje.... Da li je moguce da Bauljar tako precizno unistava Psenicu ma pod konac???? :sta:

I da li ako je psenica vec tretirana insektocidom on ne prelazi na tu njivu??? :sta:
 
Meni su se pojavili zuti krugovi na jednoj parceli na kojoj je dve godine psenica ali i na jednoj gde nije bila dugo godina postoji neki problem psenice su odbacile donje listove ali rastu i dalje.
 
Ko je radio ili radi malo ozbiljnije bilo koje povrće nije mu ništa nejasno . Zaštita od biljnih bolesti se uvjek radi preventivno , nema se šta čekati da se bolest pojavi , zna se da će se vjerovatno pojaviti . Drugo , povrtari isto znaju da jedna zaštita neznači ništa , mora biti na vrijeme prije pojave bolesti i traje jedan odredjeni period , sistemični malo duže a kontaktni kraće . Poslije se ide sa drugim , ako treba trećim tretmanom . Rijetki su fungicidi i kod povrća koji mogu djelovati kad je bolest već vidljiva , moraju biti tako "precizni" i "jaki" da nakon zaustavljanja bolesti lista na mjestima gdje su bile gljivice ili sl ostanu samo rupe . Tako nešto još nisam vidio na pšenici. Netreba gledati kako je bilo nekad , sad je tako i to je to . Naše bake nisu prskale ni paradajz ni krastavce .

Postoji još jedno rješenje , možda još i bolje ,ne sijati pšenicu uopšte ili samo za sebe dok se stvari ne promjene .
 
Moja se dosta popravila posle prvog tretmana fungicidom.Juce bili zastitari i kazu da je ok za sad sto se tice bolesti.Drugi tretman Acantom krecem cim se malo vreme stabilizuje.I treci cu verovatno Zamirom kad bude cvetala.
 
I kod mene u ataru se pojavljuje nesto slicno tome zadnjih 2-3 godine.... Pocinje u krugovima i tu psenica doslovno NESTAJE nema je vise uopste.... I to se javlja samo kod 2-3 domacina uzastopce i prosle i ove godine.... Imam i ja Psenicu do tih domacina i kod mene nista (mada se bojim) a kod njih Psenica bas vidiljivo propada!!!

Neznam dal mislimo na isto ali sutra cu da slikam kod ovog jednog domacina da vidite sta se tu desava.... :sta: Mozda je zbog toga sto ovi domacini bas forsiraju te njive sa Psenicom godinama uzastopce seju te iste njive.....

Imam i ja isti problem na jednoj njivi, isti slucaj, komsija seje vec 4-5 god. za redom psenicu, pojavili se krugovi prvi put ove god., samo do medje sa njim, u ostalom delu nista, istog sam misljenja ko Cira. Bas cemo da uporedimo.
 
Imam i ja isti problem na jednoj njivi, isti slucaj, komsija seje vec 4-5 god. za redom psenicu, pojavili se krugovi prvi put ove god., samo do medje sa njim, u ostalom delu nista, istog sam misljenja ko Cira. Bas cemo da uporedimo.

Verovatno da Bauljar pravi probleme jer se godinama u toj njivi seje samo PSenica.... :sta:
 
Samo da se prosuši i krećemo u tretman.

Juče mi kaže savetodavac PSS-a da je ova godina specifična i da će "preventivno" prskanje koje je radila većina - imati malo efekta.
 
Nazad
Vrh