Pšenica 2013/2014

Onda ja, a bogami i moje komšije imaju dosta sreće jer toga kod nas nema u tolikom broju da se o tome i ne priča uopšte.
 
Kod nas pocele da se suse zita i to intezivno, posebno ona koja su posejana u nekadasnjem optimalnom roku. Izgleda ce ovo opet biti godina neradnika, pa ko god nije uradio na vreme imace nesto
Sva sreca sto na forumu imamo retko pametnih likova i vrednih koji ce da nas prosvetle kako se radi psenica i kad se seje,odnosno kad je optimalni rok.
 
Ako su zita slaba onda na an brze reaguju nego na ureu i brze se oporave! Ali krace traje tj treba ga vise baciti a pri ovoj ceni nije bas svejedno.
 
I ja sam kasnio podosta i nije pozutelo ni zito ni jecam ,malo se zito mucilo sa nicanjem ali posle je uhvatilo maha i sad je super .Sva veca zita i jecmovi su u katastrofalnom stanju cak i u doljama pored suma itd.

Mislim se oko 150 kg da bacim an-a po kj i 2 puta preko lista da idem posle sta vi kazete na tu opciju ??
 
Ljudi zaboravljate proslu godinu kada su takodje sva zita gladovala i bila zuta. I onda feb april bili puni padavina pa i prinosi bili rekordni. Jos je sve to trava i regenerisace se i ti zuti oprljeni listovi. Strpljenje samo. Takodje juce cuo da su na ZZ Zlatica radili vec N min analize i nema potrebe jos za djubrenjem. Iz PSS Zrenjanin preporucuju da se ceka sa djubrenjem.
 
Svi ti što preporučuju čekanja treba da kažu sa čime posle đubriti.Jer dobro znamo da Ureja i AN(SAN) nemaju isto vreme aktivacije.Pa tako ako se krajem februara baci urea definitivno neće imati isti efekat kao da se istog dana baci AN.Meni je malo apsurdno da većina predlaže pomeranje đubrenja jer po meni pšenica nije mirovala što znači da je radila i trošila azot.
 
Ja cu se definitivno potruditi ds prehranu izvsim u februaru mesecu kad to dozvole vremenske prilike. Najidealnije bi bilo da je se t pusti ispod 0 i da padne bar nesto snega. Za prvu prehranu sam odlucio da pomesam ureu i an, a za drugu cist an.
 
60 kg/kj Uree + 100 kg/kj ana u prvoj prehrani i u drugoj oko 80 kg/kj ana. Tako nekako. Kad saberaem sav azot, cist, treba da bude oko 170 kg/ha.
 
Zasto da ne, mi nikada nismo radili duplu prihranu u prolece. Uvek se prihranjivalo samo ANom i to oko 150kg po jutru i bili smo preyadovoljni prinosom. Kod nas ima onih koji skrkaju bog te pita koliko a imaju rod kao i ja. Treba u danasnje vreme videti sta je isplativije da sa sto manje ulaganja dobijes sto veci prinos a ne da bi se pricalo koliko je kome rodilo. Valjda nam je svima bitan profit sa njive
 
Da ali Worm je ipak u pravu.U određenom momentu kada ulaganja pređu određenu granicu nisu više uticajna na povećanje prinosa i nemaju efekat zarade što je cilj.Treba samo odrediti neki minimum ulaganja koji daje maksimum ne prinosa nego zarade.
 
Ma trebalo bi uraditi bar dve- tri N-min analize čisto da se vidi kakvo je stanje sa azotom po dubini, to će vam biti i približno smernica i za đubrenje ostalih jarih kultura (kukuruz, soja, repa, suncokret...), ja sam izvadio dva uzorka N-min na pšenici i u toku nedelje očekujem rezultate.Netreba baš preterivati sa razbacivanjem đubriva napamet pošto nije nimalo jeftino a može i da škodi a troškove treba smanjivati pošto cene naših proizvoda nisu baš neke. Ko prati šta pišem zna da sam imao preporuke pre dve godine za prihranu pšenice 29-59kg po ha čistog azota što je prevedeno 64-130kg uree po ha ili 36-74kg uree po kj i tako sam i đubrio stim da sam povećao bacanje veštaka sa preporučenih 36kg na 50kg a 74kg na 100kg po kj i ovde gde je bačeno 50kg po kj prinos po kj bio 5000kg po kj (ekstra bila pšenica 2kj) a gde sam bacio 100kg po kj bilo 3700kg po kj (tu je bilo dosta štete od miševa i žitnog pivca a plus na kukuruzištu koje je upaljeno i samo dva puta pređeno setvospremačom 7kj).Izvinte što vas davim ali samo želim da vam skrenem pažnju da netreba bespotrebno da bacate đubriva ako nisu potrebna pošto kod pšenice mogu dosta i štete da naprave.
 
Koliko planiram ?
:osmeh: , ne moze roditi koliko meni treba.
Videcemo jos sta ce biti sa psenicom, ali bi bilo steta da ne rodi ove godine jer mi se cini da ce biti solidna cena. Ulaganja uvek moraju biti opravdana, ali bez azota psenice nece biti. 170 kg/ha azota je neki optimum i to je ono sto strucnjaci savetuju, pa reko da ih poslusamo.
 
Nazad
Vrh