Pšenica 2013/2014

Sve to bude u ravnoteži i ciklično se smjenjuje , tako da nebude 2 ili više godina zaredom jak pritisak niti miševa niti bilo kog drugog nametnika ako se čovjek (ili lovac) ne umiješa u ravnotežu miševa , lisica, jastreba , zmija ,močvara , žaba, jelena ,itd
 
Blic pitanje a moze i ovde.Valjanje tek posejane psenice sa klasicnim obicnim valjkom koliko ima uticaja na razvoj trave na prolece,ustvari jel radio neko neki ogled gde se videla razlika u razvoju trave na valjanoj i nevaljanoj psenici.Jel ima razlika i uticaja?
 
Puno stranih psenica se i kudi i hvali, ali niko ne pominje Euklidu. Ja je sejam vec drugu godinu, prve godine rodila 5400 Ha, a ove godine sobzirom na bolesti kod svih i loseg roda kod vecine, rodila 6100 Ha. Da napomenem da nije tretirana ni prosle ni ove godine protiv bolesti, samo je jednom prskana protiv korova Sekatorom, bez jesenjeg djubrenja, samo u prolece 200kg UREA. Ja sam prezadovoljan i necu je ni ove godine menjati.
 
Posto ne mogu da otvorim novu temu, jer valdja nisam napisao dovoljno postova ,ovde cu da postavim pitanje, nadam se da ce biti primeceno...
Zanima me gde se moze kupiti KAMUT, to je drevna sorta psenice, koju mogu da jedu i osobe koje imaju intoleranciju na gluten, takozvanu celijakiju?
To ima moja sestra, sa pre neki dan smo culi za KAMUT, pa bismo bili zainteresovani da nabavimo seme, ako ga ima u Srbiji da posejemo...

Hvala vam..
 
Institut NS seme ima vrstu psenice koja se naziva Nirvana sa slicnim osobinama kao i Kamut. Namenjena je bas za ishranu ljudi koji imaju problema u ishrani zbog glutena. Da li ima u prodavnicama zdrave hrane Kamuta u zrnu?
 
Ja nisam ni trazio, jer sam pre neki dan cuo za Kamut, ali sad pretrazujem internet i nisam nasao da iko drzi Kamut...
 
Nisam. Reci cu sestri za to udruzenje, ja srecom po mene nemam taj problem kao ona... Hvala puno na ovom linku .
 
Posto ne mogu da otvorim novu temu, jer valdja nisam napisao dovoljno postova ,ovde cu da postavim pitanje, nadam se da ce biti primeceno...
Zanima me gde se moze kupiti KAMUT, to je drevna sorta psenice, koju mogu da jedu i osobe koje imaju intoleranciju na gluten, takozvanu celijakiju?
To ima moja sestra, sa pre neki dan smo culi za KAMUT, pa bismo bili zainteresovani da nabavimo seme, ako ga ima u Srbiji da posejemo...

Hvala vam..

Ako Vas interesuje ja imam Speltu Nirvana posejana i odgajena bez upotrebe hemijskih sredstava kao ogranik u prevođenju.
 
Danas iselektirano ofarbano 9tona apaca za predstojecu setvu 3,5din po kg prezadovoljan sam kako je uradjeno.
 
9 tona,e da ga jeb..m pa koliko sam razumeo ovde na forumu ako neko poseje zrno psenice bice cudo bozije.Izgleda da se cuda desavaju.Nakraju opet najvise zasejanih povrsina sa zitom.
Neka rodi kako treba,i ja takodje sledece nedelje krecem u selektovanje apaca,nesto NS40 i jos neko semensko na pola hektara Andino ili Alinea,vazno je da je brkata:osmeh:
 
zarkovmali 3,5 dinara sve zajedno selektor i hemija ??? Ja sam seme odradio posle žetve 2-3 nedelje po 3,2 din komplet sa hemijom.
 
Hemija i selektiranje 3,5 din Rajko iz Sajkasa je bio.Za moje vukojebine 6-7 klasa najbolje je zito tako da ostajem pri tome.
 
Nikol je meni ove god odlicno rodio, prezadovoljan sam bio! Samo volim da eksperimentisem, pa sam uzeo Ingenio da probam ove god...ne da mi djavo mira da se smirim sa jednom, stalno bih nesto novo :)
 
Nazad
Vrh