Pšenica 2013/2014

Kakao ja sabiram pšenicu ćemo prskati najmanje 5 puta od iduće godine.Proizvesti pšenicu postaje definitivno gore nego proizvesti repu.
 
Vatra u prirodi predstavlja prirodnu selekciju i sasvim je normalna pojava od kako je ove planete. Naravno ne treba preterivati, ali nisam 100 % protivnik paljenja zetvenih ostataka jer nekad su ona opravdana ma koliko to suludo zvucalo.
 
Ja palim kukuruzista obavezno i uvek sam sa plugom na njivi.Nisam imao problema do sad da mi neko pise prijavu ili bilo sta.
 
Dok su se palila strnjišta,kukuruzoviništa i ostalo tih gadija od bolesti nije bilo.

Nikad nismo (ni mi, ni susedi) palili ni strnjiste, ni kukuruziste, ni sojiste, nikoju njivu, a do ove godine nijednom nismo koristili, znaci nikad nismo koristili fungicid za prskanje zita. Od ove vec druga prica... Mora da je (i) nesto drugo...
 
Nikad nismo (ni mi, ni susedi) palili ni strnjiste, ni kukuruziste, ni sojiste, nikoju njivu, a do ove godine nijednom nismo koristili, znaci nikad nismo koristili fungicid za prskanje zita. Od ove vec druga prica... Mora da je (i) nesto drugo...
Koliki su prinosi bili psenice u poslednjih 20 godina na vasim njivama, barem orijentaciono.
 
Zato sam simonidu i izbacio iz setvenog plana,strasna sorta,ali ocas posla polegne,negde je vec pocela polegati.

Slika od prosle godine.Kod mene je bilo 30 meteri.

Kod nas je bila 3 frtalj povrsine pod simonidom (prosle godine), a i ove smo sejali na 100% povrsine. Sa desne strane slike se vidi (koliko se vec vidi, nemam bolju sliku) simonida. Nije polegla. Jedanred prskan meteorom, bacena oko 100 kg (ako se dobro secam) SAN-a u jednom prohodu, isti dan kad je i prskan protis s.lisnih korova, i to je to. Prinos (pricam o prosloj godini, ujedno izvinjavam se za :off_topic:) oko 30 meteri/kj (+ sto ukradu i pise da ima 2+X % primese kad predajem, a dok sam jos u kancelariji tovare na kamion, pa mere kamion da odnese, a ista ta psenica na kamionu vec ima tacno 2% primese... kao da je selektirao sa tom telehenderom utovarajuci... ::jako_besan:: ::sramota:: ::lose:: ::samo bes:: ).



P.s.: Ti tragovi su od traktora kad smo psenicu prskali insekticidom, jer smo bili u poslednjem trenutku prinudjeni to da uradimo, inace ni to nije cesta problema - za 5-10 godina jedanput se tretira protiv leme (Lema melanopus), znaci retko imamo (smo imali) problema (i) sa tom.
 
Poslednja izmena:
Ja palim ove godine strnjike pa ima samo da puca....
Danas bio u viziti,za sad su ok,klasaju jos uvek,od nedelje prskanje,Rapsodija:
2dwiadj.jpg

20aoyt4.jpg

353eec5.jpg
 
Ja neznama zbog cega se pojedinci zale da im je psenica pozutela kada sve fotografije psenice, na ovom forumu pokazuju da nam je psenica odlicnog kvaliteta. Nema ni jedna fotografija sa pozutelom psenicom.:bravo:
 
Odlican psenica i u mome imanju.Cak stavise mislim da je u perfektnoj kondiciji.Odlican odnos-Djubrenje-kvalitet useva.Gde je islo djubrenje stajnjakom tj pilecim ili osokom tu je psenica u neverovatno dobroj kondiciji mozda cak i malo previse u dobroj kondiciji tako da strahujem od moguceg poleganja u punjenju klasa ako jos pak bude koja jaca kisa.Jecam je u jednoj njivi neverovatno visok nebiste verovali koliko u pitanju je sestoredac siljkar tako da ne postoji sansa za prskanje a pre ove kise nije bilo lepljive trave sada je ima bogami podosta.Morao sam da ostavim kako jeste imam svoj kombaj pa polako sta da radim.Gde je vestakom djubreno psenica je jako dobra ali znatno zaostaje za njivama djubrenim stajnjakom
 
Moje su pšenice liječene i kasnije zaštićene Duetom i nakon svih ovih kišurina su zdrave a kod kolega i familije koji su mi se smijli i govorili da bacam pare za hemiju sad je počela igranka.Šenice bile ok a sad zahvatila rđa a u parcele nema šanse još 15 dana unići.Moja će dobiti još jednu dozu zaštite i hranu preko lista a onde je do onoga gore da je sačuva do vršaja.
 
NS 40s.Za 2-3 dana radim treci tretman sa Duetom.
Na slikama izgleda malo zuckasta ali je to zbog kamere na telefonu.Zdrav je bukvalno svaki list na psenici.
fotografija13541.jpg

fotografija13561.jpg

Alinea
fotografija13481.jpg

Primetio sam da ima u krajevima ovakvih klasova,da li je to od nekog insekta?
fotografija13491.jpg
 
Nazad
Vrh