Pšenica 2013/2014

Apac
fotografija0177.jpg
 
Jesu progledala pre kise sam prskao deo povrsina NS 40S akantom po drugi put (predhodno je radjeno presingom) zita su krenula izbacila gornje zdravo lisce kako na prskanim akantom tako i na onim povrsinama gde je isao presing pre dvadesetak dana tako da sam u dilemi da li da nastavim sa prskanjem ili da ostavim ovako.
 
Slike sa terena, danas.

Prve četiri slike sa jedne parcele gde se vidi da ima svega po malo što se tiče bolesti a bogami i insekata ima dosta što se vidi, a sa druge parcele se vidi nuz kraj parcele (6kj) gde jedno metar nisam prskao ni sa fungicidom ni sa herbicidom te se vidi kontrola dejstva fungicida to jest izostanak tretmana, inače prskano od bolesti 18. 3. 2014. sa 0,5lit presinga i mogu vam reći da je dosta dugo bila zaštićena (mislim da sam ga ubo), inače sorta zvezdana bez upotrebe NPK đubriva (iz besa jesenas nisam hteo da bacim, greška moja a možda i nije) i prihrana po preporuci, da dodam da pšenisa sa prve četiri slike od đubriva je samo videla 100kg kana po kj (po preporuci n-min) i u prskanju fungicidom 3kg pokj rastopljene uree.Možda sam trebao još jedan tretman fungicidima da odradim negde 10-11. 4. (moja greška) tako da bih do izklasavanja bio miran, sad se dvoumim da radim drugi tretman možda malo ranije zbog bolesti lista pošto je u fazi izklasavanja da bih sprečio širenje zaraze na zastavičar i list ispod ali će klas onda biti manje zaštićen od fuzarioze, najgore što javljaju kiše od srede a tad bi radio tretman pošto bi izklasala još više a bojim se da se i okiša pa da zakasnim, e sad treba odlučiti šta činiti, sutra će pasti konačna odluka (zavisi od vremena).

Toliko od Saleta ratara.
 
U istoj sam dilemi...Duett ultra je spreman za drugi tretman,ali kod mene su samo dve sorte zastupljene 40s i Ingenio koji koliko vidim nece jos skoro u cvetanje...bar mi se tako cini...
 
Ja sam sejao tri godine za redom na strnjistu pa nema problema a bilo je problema na parceli gde je bio kukuruz.
 
Malko je plakala za vodom.


@mindjusar
Ima i bauljara,al jako jako slabo,ovo je ona tkz "crna noga",te rupe su gde je bilo dosta ostataka od slame,tjs tu je najizrazenije,jednostavno propada,prskano dupli fungicid+insekticid.
 
Ja sam uzeo Falcon za drugi tretman.Njive gde je izašao zastavičar krećem čim vreme dozvoli,a kasnije setve čekam da zastavičar izađe.
 
Falcon za drugo prskanje?
Pa on ti nije za drugo prskanje,on ne sprecava fuzarijozu klasa,a koliko su mene informisali,to je jedna od glavnih bolesti psenice.
 
Fuzariozu i ne prskam nego septoriju.On se koristi :Količina primene 0,6 l/ha (6 ml na 100m[SUP]2[/SUP]), od rane faze lista zastavičara do početka cvetanja i klasanja (faze 41-50 BBCH skale).Znači da je sad pravi momenat što se primene tiče a suzbija:za suzbijanje prouzrokovača: pepelnice (Erysiphe graminis), rđe (Puccinia spp.), sive pegavosti lista i klasa pšenice (Septoria tritici), mrežaste pegavosti ječma .
To je ono za šta meni treba i kad treba.A to što ga neki koiste u martu a sad kukaju kako "ove godine eto nema efekta" je njihova stvar.Sačekati cvetaje klasa da bi se prskalo je ravno samoubistvu.
 
Nazad
Vrh