Pšenica 2013/2014

I da se ja nadovežem da propaganda pojedinih firmi(hemija,seme,đubriva) u medijima i po terenu postaje toliko uticajna da se milioni troše bespotrebno.
 
Sto volim strucnjake koji posle masovnog sirenja zaraze savetuju da je zastitu trebalo raditi ranije, pratim sve moguce emisije, PSS,PIS i ostalo, svi savetovase da se ceka do odredjene temperature, da bi dejstvo fungicida bilo uspesno, kako sad...Podseca me ovo na berbu kukuruza 2012-e kada su govorili kako smo trebali smanjiti sklop u setvi za 10-15%, ove godine su savetovali smanjenje sklopa, bude li kisovita, opet cemo mi biti krivi, bice niste ispostovali preporuceni sklop.Postujem i uvazavam nauku, ali ako sami ne poznajemo i ne posmatramo useve,makar spavali u kabinetu profesora i isli 3 puta dnevno na konsultacije i klimali glavama ovako i " nako " nema nama uspeha.
 
Prvi tretman fungicidom u psenici uradjen zajedno sa herbicidima...za sad uporedjujuci druge psenice u ataru koje su zahvatile bolesti,moje izgledaju odlicno.Inace u jednom delu atara je napad bolesti je jako izrazen.Mislim da se sad cesu po glavi oni koji su mislili da ce ih zaobici prskanje...sad ce ih i prinos zaobici...
 
Za razumijevanje pojave biljne bolesti treba skontat ovu sliku , bolest se pojavi kad se preklope podložan domaćin u lošijem stanju , pogodno okruženje (vlaga, temp..) i prisustvo patogena .


images


Trebalo bi natjerat na neki način ove proizvodjače sjemena da detaljnije opišu osjetljivost neke sorte na neki problem a ne da pišu odlična i dobra tolerantnost i sl ili 9 poena i 10 poena .
Nek fino naprave listu svih sorti i za svaku osobinu rang listu , npr otpornost na fuzarijum pa rang lista njihovih sorti itd , nemogu sve biti isto otporne.
 
Juce u pss Pozarevac,cuo da je psenica ove godine osudjena na manji prinos zbog velikih kolicina bolesti koje su prisutne od jesenas a sada ce da dodju do jakog izrazaja.Iznenadio sam se kada je pricano o tome sto je jos jedan veliki problem Jarovizacija,koju psenica nije prosla i da ce to i u zdravim psenicama kojih je malo biti uzrok smanjenju prinosa do 40 posto.
 
Preneo sam profesorove reci,svoje misljenje imam ali ga ne namecem jer nije sigurno i potkovano sopstvenim iskustvom pa ne zelim kolege da ubedjujem u nesto u sta sam samo u teoriji siguran.
1 Patogeni ne zavise od intenziteta rasta psenice,deluju kada se za njih stvore uslovi.
2 Opet zavisno od parcele do parcele,ima ih koje su i sada zdrave bez ijednog prskanja,a ima koje i dalje kubure i posle drugog prskanja jer se sa prvim zakasnilo bas iz tog razloga "lako cemo" a bolest uzela maha i napreduje iz dana u dan.
3 Ako postoji neko ko iz fotelje moze da mi kaze kad da uradim tretman bez pregleda njive ljubim ga u **greška.
4 Ne znam,nemam odgovor i ne bih da lupam dok se ne konsultujem sa nekim od strucnih profesora.

Istina nije zastitar,ali je agronom sa pola veka radnog iskustva u poljoprivredi i moze odlicno da proceni da li su se pojavile bolesti i da li je vreme za tretman ili nije. Koliko znam i ti si apsolvent ratarstva,a delis savete iz zastite,pa nikom nista.
Potencijalno izbegavanje zastite koje spominjes moze da bude korisno,ali i ne mora. Ako je patogen pri korenu i donjem liscu,a mi cekamo da se popne do zastavicara i tek onda tretiramo bice jako upitno koliko ce delovati to tretiranje,odnosno koliki deo fungicida ce pokriti donje lisce koje je zarazeno ako je psenica sastavila redove ? Hocemo platiti na mostu ili cupriji ?

- - - - - - - - - -

I nemoj misliti da sam pokusao da te diskreditujem,niti sam negde TVOJE izjave omlovazavao,samo sam reagovao na "prenosenje" profesorovih reci koje se nisu poklapale jer sam ih cuo i uzivo od njega licno,a i ovde sam citao tvoj prenos pa sam bio u nedoumici koja je resena sto se mene tice.

Ma da se razumemo, ne pokušavam ja da idem uz dlaku, jednostavno ne vidim smisao tog tretmana i tu se ne mogu složiti sa profesorom iako ga cenim isto koliko i ti . Napisao sam tamo da je psenica u stanju mirovanja , mislio sam na patogene. Ja razumem da je svaka preporuka mač sa dve oštrice . Moja poruka je izvučena iz konteksta (jer sam je ja sam izvukao) , a lepo kaže u tekstu da sam ja ispričao priču pa da je prof. samo klimnuo glavom... složivši se sa dilemom.

Ko je radio tretman pre nedelju-dve ima velike sanse da radi tri puta zastitu jer nece doci do preklapanja prvog i drugog tretmana pa postoji velika verovatnoca za pojavu ozbiljnijeg napada bolesti ukoliko se stvore uslovi. Cilj je sacuvati novo lisce , staro lisce hrani novo lisce pa odumiranje starog lisca nije preterano veliki problem i briga.

Ovaj tekst je napisan 28.03., a ne 20 dana kasnije , i ispostaviće se kao tačan i dokazan na terenu. Ne znam koliko je cenjeni Nenadović uložio u svoju pšenicu, niti znam po kojim cenama nabavlja fungicide,herbicide i sve ostalo, ali je sigurno mnogo jeftinije nego što to mi nabavljamo. Jednostavno rečeno on se može poigrati na svojim parcelama. JA SUMNJAM da je istretirao sve parcele, pre će biti da je uradio simboličnu površinu kao eksperiment. Što se tiče FEBRUARA, mislim da je Severnobački okrug bio zavejan sve od polovine februara sa niskim temperaturama, a to baš i nije pravo vreme za tretman.

Citat jednog agronoma poznanika iz Sombora :
"D
anas mi je bio nekoliko kooperanata koji su poranili sa prvim tretmanom pa mi se zale na kvalitet preparata... cesto nije moguce tretirati korove i bolesti u isto vreme kod psenice..."


Evo sad sam pogledao temperature koje su bile u februaru u Bačkoj Topoli datumi : 9.02, 11 . pa onda 21. 23. i 24. su imali minimalne temperature od 5 stepeni , a izmedju njih su bile varijacije od +1 , +3 pa do - 5 stepeni...


 
Poslednja izmena:
Evo bas sad gledam i vidim da sam prvi tretman radio 24. marta. Kod nas nije moglo pre nikako,mozda koji dan. Radjeno je sa falkonom i relativno dobro je uspelo, jer su gornji listovi apsolutno zdravi. Drugu zastitu cu najverovatnije raditi cim prodje ovaj hladan period, a to ce biti mozda cak i posle 1. maja.
 
U utorak sam prolazio pored oglednog polja Instituta za ratarstvo koje se nalazi na temerinskom putu i psenice su jako zarazene sa rdjom lista .
 
Tek od 23.krecu min temp od 5 stepeni kada sam uradio prvi tretman fungicidima u ječmu , a od 27. marta su se ustalile minimalne temperature na preko 5 stepeni... pa stvarno ne znam kako je moglo da se radi u februaru.... p.s. Ječam mislim da ćemo svi morati da radimo 3 puta!
 
Kod nas ko je imao visoku psenicu to sad kao da je valjak prosao preko njive,vec sad sve poleglo u vecini njiva,tu nema nista od zita.
 
Dragane on i nije rekao da je trebalo sve parcele tretirati cak ni kod Nenadovica,nego je trebalo dosta ranije izaci na teren i izvrsiti tretman sto je i uradjeno u februaru na nekim parcelama sto ujedno i dokazuje da je profesor bio u pravu,tako da on nije "general posle bitke"
.

- - - - - - - - - -

Ni ja nisam zajedno tretirao od korova i bolesti,jer nije bilo znakova bolesti na psenici u vreme tretmana protiv korova.
 
Aman koje su temperature bile tamo kad je radjeno u februaru?? Tek od 20-og marta se moglo raditi nesto fungicidima... Pa u februaru pola vojvodine bilo zavejano. Smetovi se otopili tek 15-20 feb.
 
Još malo će nas savetovati da krenemo sa setvom čim se istreznimo posle dočeka Nove Godine.Fungicid i herbicid sam koristio zajedno a sa prskanjem nisam žurio.Trenutno je u odličnom stanju a dalju situaciju ću pratiti.
 
nauka je jedno a priroda i praksa je nesto drugo.do 10-15god u nazad prskanje psenice niko nije radio i bili su opet dobri prinosi.genetika i potencijal roda se stalno forsira sve ima svoj limit.polako se menja sve oko nas pripoda je odavno u neskladu,neharmoniji zahvaljujuci coveku. nije ni cudo sto imamo za posledicu ove godine ovakvu psenicu.ozima kultura ima period svog mirovanja, toga nije bilo ili nesto vrlo malo ,a nauka hoce vestacki da resava naruseni prirodni ritam.ispada da za svaki zimski mesec treba raditi jedan tretman fungicidima.(jedino februar je polovicno licio na zimski pa ajd da ga ne racunam). nije ni cudo sto je postala neotporna i mekana
na sve i svasta .svake godine samo se povecava broj ulazaka i gazenja.ove godine bice minimum 3 puta ,za dogodine racunam tretman vise.krenucemo odma s'jeseni pa dok se ne ovrse,ko repu da je mazis i pazis i kad treba da je prodas onda ti zabiju noz u ledja...
 
Sad se vratio iz jednog dela atara prema Srbobranu,bio da obidjem posejani suncokret....evo kako izgleda 70-80% psenica u tom delu atara.



Inace sam ovih dana sejuci usluzno obisao ceo Kucurski atar uzduz i popreko..ni tamo situacija nije nista bolja...
 
Nazad
Vrh