Pšenica 2013/2014

kad psenica na dnu stabljike ime neke bele fleke a u njima nesto crno sitno sta jeto al je pepelnica ili?
 
Teorija nepije vodu!
Meni je Komarom moja dorada, pa prvi oboleo,ima Ingenio i Balaton drugar sejan dorađen u kućnoj radinosti,počinje i on da oboljeva,a moj ogled Syngentin zdrav, ali je prvi tretman bio Artea,prava kuća,spakovali i hemiju za ogled,naravno GRATIS

- - - - - - - - - -

kad psenica na dnu stabljike ime neke bele fleke a u njima nesto crno sitno sta jeto al je pepelnica ili?

Jeste milan 87, to je pepelnica

Malo će ove godine biti rekordnih prinosa
 
@Mindjusar
Jbt,ti si stvarno retko pametan covek,treba te cuvati i jos tu neke clanove foruma da vas rusi ne ukradu.

Nit' sam tvrdio,nit' sam nekog ubedjivao,samo sam neko nase licno zapazanja izneo ovde koja su u nasem ataru....
 
Pitanje.. Psenica tretirana presingom 22.03. Jedna parcela pomalo dobija rdju, preostale dve parcele su prilicno solidne po tom pitanju. Ovih dana nailaze kise, i ispada da ce se moci prskati, recimo Falkon-om, tek posle praznika (ponedeljak, utorak..) osim ako se nesto ne promeni po pitanju prognoze.. A ubrzo ce doci i klasanje i potreba za Duett-om. Da li ce to biti previse fungicida u kratkom vremenskom roku? Kakva su vam iskustva po ovom pitanju? :ppozdrav:
 
Danas obilazio pšenice i na jednom mestu ima i komšija pored pšenicu.Stignem ja na njivu i za par minuta stiže i čiča(komšija).Da napomenem da se iz aviona vidi da je njegova pšenica zdravija i lepša od moje.Sad to mene kopka šta može da bude razlog pa da i ja nešto naučim.Odem do njega Dobar dan...Dobar dan,i krene ispitivanje sa moje strane.Jel ste tanjirali?...Ne orao sam.Jel ste bacili nešto đubreta ispod?...Nisam kaže samo sam prihranio sa 120-130 kg.ureje jednom.Jel ste već prskali od bolesti jednom?Ne nisam sad gledam jel treba prskati čuo sam da se pojavljuju neke bolesti(kaže on).Koja je sorta?Neki NS neznam ni ja...Da poludiš,kako neko ima sreće...Da dodam da sam ja već prskao i protiv korova,i folijarnu prihranu,i Bumper,i veštak i opet ne izgleda pšenica ko njegova ni blizu...I ja mislim da sam danas došao na stvar u kom grmu leži zeka i No-Tillovci nemojte se ljutiti napuštam Klub.:cao:...Plug je zakon za sve te podrivače,grubere i tanjirače u pšenici...
 
Nema sta da mu precuti,u nedelju ja i brat obilazili zita,imamo njiva gde je i orano i tanjirano i ovako i onako.dosli smo do zakljucka da gde je prosle god bilo zito i sada opet(negdeje i treci put zaredom)tu jeobolelo i lizna rdja i pepelnica a gde je bio kukuruz i suncokret tu su zita extra list bez tacke jedne i mnogo veca su tu..jos da napomenem da smo bez obzira kako i koju njivu obradjivali zemljiste isli sa istom kolicinom 3x16 u jesen i potpuno isto seme a nisu prskana nijednom...tako da je moj zakljucak samo plodored nista drugo
 
Kod nas ima dosta bolesti na pšenici kako kod tavanuša tako i kod kupovnih sjemena i domaćih i stranih kuća.Ja lično nemam,možda zato što sam sva sjemena dodatni tretirao slavolom i fungicidom (zaboravio sam ime) za tretiranje sjemena.
 
Pal tako je bilo i onda kada smo bili na danima polja kod tebe pa kada smo N.A i ja gurnuli penetrometar u parcelu preko puta one disertacije sa Simonidom.Pre toga si nam rekao da tu parcelu radi neki deda i da ko šta radi on samo ore.Kod njega je penetrometar išao do Kine a kod tebe nije hteo u zemlju nikako.
Inače danas sam obilazio parcele sa pšenicom.Odlično izgledaju samo im jako fali kiše.Pukotine u zemlji su izražene poprilično.
 
I da mi je prećutao nešto ovaj čiča imam dokaz broj 2 na drugoj parceli.Mi pripremili našu njivu dan pre setve pšenice i sutradan dolazimo da sejemo,Komšija mi je u međuvremenu poorao njegovu njivu i nabacio je s plugom na moju pripremljenu,i ja posejem sad u to nabacano oranje koja je u mojoj njivi jedno po metra.I tih po metara pšenice od prvog dana je i višlje i zdravije od ostatka.:ppozdrav:
 
Kod mene ni jedne pukotine

- - - - - - - - - -

Danas obilazio pšenice i na jednom mestu ima i komšija pored pšenicu.Stignem ja na njivu i za par minuta stiže i čiča(komšija).Da napomenem da se iz aviona vidi da je njegova pšenica zdravija i lepša od moje.Sad to mene kopka šta može da bude razlog pa da i ja nešto naučim.Odem do njega Dobar dan...Dobar dan,i krene ispitivanje sa moje strane.Jel ste tanjirali?...Ne orao sam.Jel ste bacili nešto đubreta ispod?...Nisam kaže samo sam prihranio sa 120-130 kg.ureje jednom.Jel ste već prskali od bolesti jednom?Ne nisam sad gledam jel treba prskati čuo sam da se pojavljuju neke bolesti(kaže on).Koja je sorta?Neki NS neznam ni ja...Da poludiš,kako neko ima sreće...Da dodam da sam ja već prskao i protiv korova,i folijarnu prihranu,i Bumper,i veštak i opet ne izgleda pšenica ko njegova ni blizu...I ja mislim da sam danas došao na stvar u kom grmu leži zeka i No-Tillovci nemojte se ljutiti napuštam Klub.:cao:...Plug je zakon za sve te podrivače,grubere i tanjirače u pšenici...

A da vas nezezaju malo ostaci hemije od lane??? Eeee,video bi vas u no-till,kad bi se jednom opekli,kako bi posle pazili čime prskate useve pre pšenice,a i uopšte! Sve je to dobro,ali i razrivač,jer ne prevrće plasticu,malo je redukovanije razlaganje ostataka herbicida!!! Prema tome,DNEVNIK i pišite sve što radite na njivi
 
Uh uh ,Kris me sada isprovocirao:osmeh:
Takođe na parceli koja je orana za repicu i posejan ječam bez osnovnog najbolje izgleda (sve ostale su tanjirane i RD ili RD direktno).Sve ostale su doboile osnovno.
Jedna parcela gde pšenica prilično lošije izgleda od svih ostalih je na suncokretu koji apsolutno ničim nije prskan prošle godine tamo su pukotine takve da možeš zavići kutiju cigara sve se žilice vide i ima vlage ali pukotine ogromne.U pitanju je teška ritina,osnovno,dve prihrane,artea + tezis. Kada se malo bolje zaviri po ataru situacija nije naivna ni malo,nažalost bar kod nas drugo prskanje ne verujem da će neko odraditi ,do pre dve godine kod nas je fungicid bio misaona imenica.
 
Ja sam prosle godine platio skolu zato sto nisam poorao za psenicu jesam jednu njivu i bila je daleko bolja od ostalih,upravo zbog kisnog proleca i kasnije suse,tamo gde nije orano voda je lezala cak i na brdu a gde je orano bilo je super,videcemo sta ce biti sada ovih dana bice dosta kise pa cu videti rezultate.iz iskustva znam da je na oranju bolja psenica u vecini slucajeva u mom kraju,neznam za druge krajeve,kod mene je teska zemlja i mora sve da se odradi kvalitetno da bi se postigao neki rezultat.
 
Takva je godina. Juče sam kosio travu u kanalu i ima dosta propalog lista i kod trava. Niko nije mogao da predvidi kakva će zima biti.
 
Pukotina ima da bog sacuva koliko...danas bas gledam i neverujem,i to u zemlji gde je posejan kukuruz.ja da razgrnem da vidim seme kad ono pukotine....a tek u psenicu je strasno.ovo definitivno necw biti rodna godina.
 
Neznam za vas ali ja na plug sigurno necu da se vradim.... Priznajem bio sam jako skeptican po pitanju tanjiranja samo za psenicu ali sad sam se uverio da je bolje tanjirati...

Iz bojaznosti da nece biti bas najbolje samo tanjirati neke njive sam orao za Psenicu i evo ko hoce neka dodje kod mene i neka prepozna koja je orana a koja tanjirana samo po Psenici.... Moguce je prepoznati samo po zetvenim ostacima i NIKAKVE druge razlike nema....

Ko jednom pocne da tanjira za psenicu retko se ko vraca na plug moje misljenje.... :cao:
 
Nazad
Vrh