Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dragane proveri po literaturi da u8 nekim godinama ima smisla pogotovo u severnijim zemljama gde nalivanje traje duzi period.Sto duze ocuvas lisnu masu(zastavicar) duze traje nalivanje i sigurno je veci i rod.
Licno sam cuo od zastitara iz Bajerove korporacije da Nekad i 3-4 prskanja moraju Nemci,Englezi,Danci da praskaju da bi dosli do visokih prinosa.
Naravno kod nas je to neisplativo i nece doci do toga da vrsemo u Avgustu,pa da nam plemenjaca ili pepelnica smanje prinos.
Treba sacekati da vidimo da li ce se obistiniti prognoze da ce do poila Juna biti kisovito.Ja licno bih voleo da vidim koji bi prinosi tada bili.
 
LJudi daju prasetu antibiotik protiv proliva pa ga proda treći dan nekome za svaDBU...Ija sam prskao 2010 3do 4 puta za 2 meseca zadnji puta 20 dana pred vršidbu ali nije pomoglo jer je napad bolesti bio nevidjenih razmera da je se zastavičar i razboleo i osušio za 3 dana. Da napomenem napad je bio 2, 3 a negde i kombinacija 4 bolesti.Već sam to pisao ali nisam rekao a jest da ćete svi reći da je glupust,.Tu istu pšenicu belu crvenu bolesnu i nikakvog hektolitra sam dobro natopij u mešalici mankogalom i poseja je iduće godine na 20 hektarai nisam prskao ni jednom a hektolitar bio preko 80 .To je bila prošla godina.Molite Boga da bolest ne dodje.Po meni je ovo puno kiše i malo sunca u ovoj fazi pšenice .Teško da ne bude podbačaj.
 
Do sada (sa kombajniranjem) sam potrošio oko 27 met/ha pšenice (na cijenu 200e). Ostaće mi subvencija , slama ( 70e/ha) i što rodi (ako rodi) preko tih 2.t/ha.
 
Dragane mani literaturu.Ja joj lično baš i ne verujem nego ide ona use i u svoje kljuse.Svaka godina je priča za sebe a to što oni pišu neka okače mačku o rep.
 
MOMO@Nadamo se više od tog prtinosa .Ja iskreno očekujem izmedju 4 i 5 tona po ha.Moj višegodišnje prosek je oko 4 t po ha. Pao mi je u zadnje vreme neznam zašto pre rata sam imao 4.5 do 5 metara po dunumu zgodno.Doduše sada su i veće površine.2010 je bila priča za sebe 2.5t poha.Kod nas kada ima kila preko 4 t. to je rekord a 6t po ha. to je za ginisa. Ja sam zadovoljan sa tim jer i u SAD -U Prosek na godinu ne bude veći pa ni u Srbiji itd.
 
Danas obisao dve parcele,pa me kisa oterala....
2-012.jpg
mucenik Apac
2-013.jpg
mucenik Apac.
2-030.jpg
[Simonida
 
Djole 71

Malo si iskrivio redove dok si sejao jesenas:haha:

Dali je tvoj Apač u punom cvetanju ili je pri kraju ? Vidim da na nekim delovima njive ima biljki koje kasne sa vlatanjem !??
 
Djole 71

Malo si iskrivio redove dok si sejao jesenas:haha:

Dali je tvoj Apač u punom cvetanju ili je pri kraju ? Vidim da na nekim delovima njive ima biljki koje kasne sa vlatanjem !??
Ma lose bilo istanjirano:haha:,ali je pravije nego prosle godine kokuruz.Ako nadjem slike okacicu u odgovarajucoj temi,pa da vidis sta je krivudavo,strasno..mislio sam da covek nepije.:off_topic:
 
Psenica se prska u cvetanju zbog fuzarijuma klasa. Protiv ostalih oboljenja se prska maltene do zetve. Tako da se ne bih slozio da nema smisla prskati fungicidima posle cvetanja.
 
Apsolutno stojim iza moje izjave. Zato što je glavni problem u pšenici fuzarioza klasa i stabla ( i korena) protiv koje se radi tretman do kraja cvetanja. Uslova za razvoj pepelnice i ostalih stabljičnih bolesti u ranoj fazi nije bilo (mada su neke prognoze pokazivale da može biti) i nema smisla raditi sad tretman ako je prošlo cvetanje. Do žetve je ostalo oko 40 dana i za to vreme i ako ga uhvati stabljična bolest neće biti većih ekonomskih šteta . Predlažem da se čovek posavetuje sa nezavisnim zaštitarom, dakle sa onim koji ne prodaje hemiju pa nek mu on kaže. Da je moja njiva i moja pšenica ja je ne bih tretirao.
 
poslije cvjetanja nema nikakve svrhe prskanje ili kad uočite bolest onda je već kasno .prvo prskanje ide da se sačuva list drugo na samom početku cvatnje da se sačuva zastavičar i klas i to ti je onda prosto ko pasulj ako tako uradiš
 
Pa nek neko oprska jednu traku i uporedi prinos da se uvjerimo . I ja mislim da nema računice prskati sada , odn poslije cvatanja. MOžda može i nepotrebno produžiti otpuštanje vlage pred žetvu.
 
meni je covek iz bayera rekao da je posle cvetanja steta bacati pare efekta nema.ja sam odustao ,moja psenica je bila u krajnjoj fazi cvetanja kada sam pricao sa s njim
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh