Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gotova žetva ,danas pokošena 2 ha (3,5 kj) sorta Arija vlaga 14 HL 77 prinos 10200 kg .
Prosečan prinos na 30 kj 3,73 t kj ili 6,5 t /h. :osmeh:
 
simonida 2700po lancu,vlaga 13,hektolitar 80.1....andino 3100 po lancu,vlaga 12.9,hektolitar 81,da nije bilo grada kod nas,bolje bi prošli,mada i ovako nije loše..još samo cena?
 
Danas pokošen apač sa vlagom 10,8 i HL 80,9- prinos 3900kg/kj.
Sutra ostalo još 1ha i gotovo za ovu godinu.
Mogu reći da sam prvi put prisustvovao košenju pšenice sa prinosom od 4800kg/kj.Sorta je Apač i sejana je na dve parcele od po 8kj.Agrotehnika do maksimuma,odlična zemlja, i naravno vremenski uslovi su proslavili vlasnika.Laži oko prinosa nema jer sam bio jedan od prevoznika za tog gazdu.I ljudi koji su u okolini kosili svoje njive su zaustavili kombajne kako bi videli kosidbu tih parcela.
 
Zetva jos nije gotova, sutra ako Bog da, a ono sto mogu reci je sledece. O prinosima necu, samo cu reci da sam zadovoljan.NS40-S je dosta dobra sorta, ali nije dorasla Apacu. Prosto da nema Apaca i njemu slicnih verovatno bi i dalje sejao NS sorte , ovako zbogom NS.
Zao mi je, ali stranci znaju da naprave bolje od nasih. Treba biti realan i raditi ono sto najbolje znas i umes. Definitivno semenarstvo nije ta grana.
Bez uvrede ali ne slažem se sa ovim. Sejao sam i jedno i drugo seme, na istoj parceli, a po prinosu nije bilo razlike, čak neznatno mi se više sviđalo ns 40. Lepše, lakše, čistije se vrši. Pozdrav.
 
NS40-S se u nasem ataru se kosi dosta teze od apaca. Mozda u nekom drugom ide lakse, ali u nasem je tako. Hektolitar, prinos, vlaga, sve je na strani apaca.
 
Nažalost složiću se sa paorom,ipak je kriza koja je bila zadnje dve decenije učinila svoje.kao što kaskamo za savremenim svetom u skoro svim oblastima tako i semenarstvo kaska za vodećim svetskim kućama.
To što Denčić priča kako apač i druge strane sorte nisu mlinarske da bi mi naivni i dalje sejali domaće sorte su prazna priča.
Nisam primetio da je iko imao znatno manji hektolitar sa apačem.Moja konstatacija je zbogom ns seme:ppozdrav:
 
Mi sejemo Apac zadnje 2 godine,prosle godine nije nista bolje rodio od NSa koji je sejan prethodnih godina,vrsimo u ponedeljak pa cu znati rezultate za ovu godinu.
Sto se mene tice mogu reci za strana semena da ih nabijem na .... civiluk,prvih par godina daju dobro seme sa napucanim cenama,ljudima se svidi ali brzo izgube na tom kvalitetu za par godina a cena i dalje u nebesima.
 
apache dominira po setvenim povrsinama u francuskoj a i evropi.
francuzi su 4. proizvodjaci psenice u svetu.
sta dalje da se prica.
 
Apach ubedljivo na prvom mestu po svemu onda par slobodnih mesta pa ostali proizvodjaci semena
 
Koliko sam ja cuo i apac je zamatorila sorta kod njih a ovde kod nas je senzacija izgleda.Koje sorte jos sejete slicne apacu a da su novije?Ove godine nemam psenice mozda posejem par jutara psenice na jesen pa bi da isprobam
 
imas dve sorte jedna je andino on je sa osijom i neki arleqeun za njega ne znam ali andino sam imao i prinos sa punom agrotehnikom za ovu godinu 5070po kj
 
Juce kod mene zavrsena zetva. Euklid 3200 kg/kj predusev psenica.Apaca je bilo na 3 mesta i 3 razlcita prinosa 3600 kg/kj predusev psenica,4500kg/kj i 4700kg/kj predusev suncokret.Baceno 120 kg/kj 3x16 i 150 kg/kj san-a.Sve na prvoklasnoj zemlji.Ja PREZADOVOLJAN.:cool::cool:Evo jedan snimak gde je bilo 4700kg/kj.
[video]http://youtu.be/5kQni4OJVHE[/video]
 
View My Video
ns40 lakse se izvrsava nego apache ali zato ima jacu slamu, teze za secku

Nemam snimak, ali danas je na jednoj parceli bilo pola NS40-S , pola Apac. Razlika u brzini kosnje je nekih 2 km/h.
Osije stvara nepotrebnu masu i otezava i usporava kosnju.
Necu ni ovaj put reci koliki je prinos, samo cu oped ponoviti da sam jako zadovoljan sa apacaom. Nije ni NS za baciti, ali apac ima prednost.
Svako ima izbor sta ce sejati, a mi cemo apac i jos nesto strano.
Mislim da uz ovu agrotehniku mogu prosecno da imam oko 7,5 t/Ha narednih godina, a nadam se da cemo doseci i zapad sa 8-8,5 t/Ha.
 
@paorpaor
Ne sumnjam u znanje u proizvodnji psenice, ali prosek od 7.5t/Ha je jako visok sa mojeg stanovista oko psenice. Nikad je nisam sejao, ali sam prevozio zadnjih nekoliko godina kod drugih i prinos od preko 4t/kj u PROSEKU mi deluje tesko dostizan.
A prinosi od 5t/kj.... zaista bih voleo da vidim to zito u toku kosenja da se uverim da je tako nesto moguce
 
Mi smo imali Apach prinos tacno7,7t/ha dostizno je sve samo treba i agrotehniku savladati,zastitu i tretman fungicidima,normalno i zemlja mora biti boljeg kvaliteta a ne da se poseje na najlosiju zemlju i neveruje drugima za prinos
 
Juce kod mene zavrsena zetva. Euklid 3200 kg/kj predusev psenica.Apaca je bilo na 3 mesta i 3 razlcita prinosa 3600 kg/kj predusev psenica,4500kg/kj i 4700kg/kj predusev suncokret.Baceno 120 kg/kj 3x16 i 150 kg/kj san-a.Sve na prvoklasnoj zemlji.Ja PREZADOVOLJAN.:cool::cool:Evo jedan snimak gde je bilo 4700kg/kj.
[video]http://youtu.be/5kQni4OJVHE[/video]


I sa koliko kg/ha si sejao semena?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh