Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vecinom i radim prihranu psenice kad je mraz.
 
Jos je rano za prehranu psenice. I sami kazete da je psenica u fazi mirovanja pa samim tim nista ni ne uzima iz zemljista ili jako malo. Ko je bacio osnovno djubrivo pred setvu prehranu bi trebao da ostavi bar za jos mesec dana. Ja sam dobio strucno objasnjenje koje izmedju ostalog govori da je koren psenice u ovom periodu jos slabo razvijen i slabo razgranat pa tako dosta uree jednostavno "propadne" u zemlju a da je psenica ne iskoristi. Zato je moj savet da se sa prehranom saceka jos malo i ta operacija ostavi za kraj februara ili pocetak marta. Ustvari sve zavisi da li se prehrana vrsi iz jednom ili dva puta.
 
ja isto bacim krajem februara ili početkom marta ja radim ovako: prvo razbacim ureju, kad završim sa urejom razbacim i AN, pa valjanje glatkim valjkom e sad još neznam količinu azotajer moram videti kako će pšenica da prezimi,
 
A što da ne, zašto da dva puta pere ciklon i traktor? I ovako AN i Urea ne deluju istovremeno, An će pre delovati a Urea kasnije tako da pokriva duži vremenski rok.
 
A ako baciš ureu u martu onda pšenica neće da sazri.... Imali smo tu situaciju pre par godina, kasno smo razbacili ureu, i u jeku žetve, je zrno bilo vlažno, morali smo da čekamo, tako da smo zadnji završili žetvu u kraju! Urea je produžila vegetaciju pšenici i nije otpuštala vlagu!
 
paorpaor je napisao(la):
Ja sam dobio strucno objasnjenje koje izmedju ostalog govori da je koren psenice u ovom periodu jos slabo razvijen i slabo razgranat pa tako dosta uree jednostavno "propadne" u zemlju a da je psenica ne iskoristi. Zato je moj savet da se sa prehranom saceka jos malo i ta operacija ostavi za kraj februara ili pocetak marta. Ustvari sve zavisi da li se prehrana vrsi iz jednom ili dva puta.

1zxxijn.jpg


tretirano humatima odmah posle setve.
Skupo za cenu od 8 din. ali lepo izgleda
 
paorpaor je napisao(la):
Ja sam dobio strucno objasnjenje koje izmedju ostalog govori da je koren psenice u ovom periodu jos slabo razvijen i slabo razgranat pa tako dosta uree jednostavno "propadne" u zemlju a da je psenica ne iskoristi. Zato je moj savet da se sa prehranom saceka jos malo i ta operacija ostavi za kraj februara ili pocetak marta.
ne znam ko je stručnjak s preporukama a ni kol'ko si razumeo ono što ti je rekao, ali prva prihrana i to ureom početkom marta, nema veze s mozgom.
urau kad razbacaš, treba joj najmanje 2 nedelje a verovatno i sve tri, da se razloži u oblik pristupačan biljci i to od momenta kad POKISNE!
to znači da žito dobije azot u najboljem slučaju krajem marta.
 
Slazem se sa komsijom Taranom.Ko planira prihranu ureom moze to da radi kad vreme dozvoli.
 
Janko Pap iz poljo stanice Novi Sad i Vesna Cer iz singente su strucnjaci koji kazu da se sa ureom ne zuri. Poslusao sam ih predprosle i prosle godine i imali smo prosecan prinos za te dve godine preko 7 t/h,cak na jenoj njivi je bilo 9.3 t/ha (200:cool:. Do tada te prinose nismo imali. I nikad nisam imao imao problema sa dozrevanjem ako ureu razbacam krajem februara ili pocetkom marta pa tu operaciju ponovim za 15-ak dana. Mozda su nasi proizvodni uslovi razliciti,ali kod nas u selu niko ziv ne prehranjuje psenicu u januaru. Nikad pre 15 februara nisam video nekog.
 
Vesna Cer...hm,dobra koka,hocu reci strucnjak!!Bila je i kod nas u vezi hemije sa Slavicom iz Hemoslavije :osmeh: ::super:: Sto se tice prihrane lane sam prvi put bacao AN dva puta po oko 110kg/jut.Prvi put oko 25.feb,a drugi put za mesec dana kasnije.Bez NPK,prinosi su bili solidni za proslu godinu i u odnosu na vece proizvodjace koji idu sa kompletnom ishranom svake godine.Imao sam od 2.2t do 2.8t/jut.Mislim da u januaru netreba ni misliti na taj posao.To mora da zuri onaj,gde su mu niske(vlazne)njive pa po mrazu,inace ove normalne :nono: :nono: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ako negresim azot je mobilan pa ako ga biljke neiskoriste na vreme moze doci do ispiranja.
ako komsija koji ima vislju njivu djubri sa azotnim djubrivom i padne velika velika kisa mozda necete morati da prihranjuje te psenicu :haha: ispraviteme ako gresim
 
Moje mišljenje je da ureju treba baciti početkom februara.To je taman niti rano niti kasno jer u suštini sve zavisi kad će prestati mirovanje pšenice.Mi to ne možemo znati niti pored ovih novih dugoročnih prognoza.Ja sam ove godine bacio predsetveno 200kg/jutru 20:20:0 i ovih dana bacam 150 kg ureje (u jednom navratu) po jutru.Posle toga prilikom tretmana herbicidima ide obavezno prihrana preko lista ,a količina(vrsta) zavisi od viđenog stanja na njivama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh