Pšenica 2007/08

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ne znam kako vi, al ja sam se prilično demoralis'o... ::lose::
do žita još ne mogu da stignm od blata, ali tipujem da će onaj udar od 30+ stepeni i preko 100 litara kiše posle toga da skine 20% prinosa.
led mi syeb'o 4 jutra kukuruza (13 listova), suncokret na 2 njive, 'nako, relativno redak...
uopšte mi se ne ide u atar...
 
Svuda je slična situacija...
Kukuruz će naterati nove listove.
Pšenica i meni skoro polovina prikovana za zemlju, a šta se može. Namestiću podizače na žitni heder, pa da vidimo dali će nešto uraditi.
Ovdena su neki ljudi sa suncokretom imali problem, jer su dobili zaraženo seme (al9 ne znam sa čime), pa suncoret niko lepo a kasnije se jednostavno osušio.

Mada, zahvalan sam Bogu za ove kiše, jer nekako više volim kada je dovoljno vlage, nego kada je suša, pa se pitaš da li će uopšte biti roda...
 
Branko koji ti ono reče kombajn da imaš? Jel ima sečku za slamu? Vršeš li uslužno?
 
Ne, Čugi, kombajn je samo za moje potrebe...
Imam još jedan mali biznis pored zemlje, tako da se i tome moram posvetiti, pa mi ostaje vreme samo za moju zemlju.
A nemam ni sečku za slamu
 
Ja sam danas ovro moju pšenicu. Sorta je Pobeda, vlaga 11.30, hektolitar 82.90, primese (lom) 5.50. Tačan prinos ću znati sutra kad odvučem i ostatak na silos (ostavljam nešto žita kući pa treba to da skinem sa prikolice), a ovako po šac metodi otprilike oko 3.5 t/kj. Zadovoljan sam sa žitom osim ovih 5.5 procenata loma, ali koliko sam video na silosu mahom su primese 4-5-6 pocenata i kako su mi rekli uglavnom su kod svih zbog loma a ne zbog drugih primesa (korova)... :cao:


Edit: Tačan prinos je 3.775 t/kj.
 
dukej svaka čas'...fantastičan hektolitar i prinos...
ja ću verovatno u četvrtak bogu na istinu.
 
Ja sam juce ovro svo moje zito i predao sam ga jutros oko 3 sata, hektolitar nisu ni gledali samo vlagu. Cena se nezna otkup je tel-kel do 15% vlage. Imao sam prosecan prinos 3760 kg/kj. Zadovoljan sam s obzirom da je bilo dosta polegnutog. Evo malo slika cika Mediona
 
ono što mene brine je, da prihodima od ove godine nećemo pokriti setvu za dogodine.
cena gasa je duplo veće nego u junu prošle godine, što u prevodu znači, da će i cena đubriva biti duplo veća nego prošle godine.za MAP sam čuo neproverenu informaciju da već košta 900 evra/t a prošle godine sam ga plaćao oko 420 evra.
 
trebo juče vršiti al crkla pumpa na hederu. danas popravljena al malo malo pa pljusak.
pada mi po ganglijama.. :zli:
vrlo stresan pos'o ova poljoprivreda...
kngt.gif
 
Krenulo se sa poslom.Prvi dan dosta obećavajući, Pesma oko 3700 kg/kj (kolega nije merio jer je ostavio pšenicu kod sebe)





Kada smo već kod skladištenja evo jednog interesantnog rešenja za pretovar



 
Juce sam oterao prikolicu Rapsodije da izmerim cisto radi sebe jer sam vec imao kilazu prikolice i traktora praznih . Sa jutra sam imao blizu 4100kg.
 
Sorta Srpanjka.
Urod 3715 kg/kj., vlaga 12.1 - 12.5, primjese oko 6,5%, hektolitar 83.

Možda sam zatajno očekivao i veći urod, ali u biti - potpisao bih na ovakakv urod idućih 100g. :osmeh:

kombajniranje pšenice


 
citam sve vase izvestaje o prinosu i razmisljam bolje da cutim jer ako napisem koliko sam imao rapsodije po jutru recete svi da preterano serem pa zato cu da precutim,u svakom slucaju prinosi su zadovoljavajuci kod svih sorti imao sam i pesmu i pobedu al da sam znao da ce rapsodija ovako da opali sejao bi vise al ajd znaj......
 
Ma samo ti reci, nema razloga da se ne pohvališ, jer da je nisi dobro radio ne bi ti ni rodila toliko (uvažavajući tu i faktor vremenskih prilika - kiše). Na hvatskom forumu sam video da pojedini imaju i po 8.6 t/ha, tako da me ništa neće iznenaditi. A kad si već nagovestio rekordne prinose, red bi bio da nam ih i kažeš a ne da nas držiš u neizvesnosti... :ppozdrav:
 
kolko su vas odrali na troškovima prijema? ako sam dobro video, 3.9% u startu. utovar, rastur, analiza i još dve stavke.
p.s. posle obračuna, kad se sve sabere, ispade da su mi odbili ukupno 4%.
 
Evo završih i ja danas sa žetvom. Sorta "Renesansa", prosečan prinos 3t/kj, hektolitar, primese i vlagu ne znam još, jer nisam ja vozio. S' obzirom da je sejana 29.XI, zadovoljan sam. :ppozdrav:

dsc00214jw9.jpg

dsc00213sc7.jpg

dsc00215og4.jpg

dsc00216tu0.jpg

dsc00211dc4.jpg

dsc00212gm8.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh