Kako cuvati med u ramovima, da bih ga kasnije mogao dodati pcelama kao dopunu hrane
То не би требало да ти буде велики проблем ако су рамови пуни меда и још ако је младо саће онда је још лакше.
Постави се збег са металном мрежом и на њега се стави наставак са рамовима меда. Одозго исто иде збег са
металном мрежом. И наравно, чува се у
хладнијој просторији (која није на јако осунчаној страни). Ако има
промаје то је плус, али промаја са
мрежом на прозорима.
Испод доње мреже се поставе неке летве или цигле да се одвоји од пода (потребно, да се оствари струјање ваздуха, што восков мољац не подноси).
Ако је у просторији, не треба ничим поклапати преко мреже јер не може покиснути.
Мрежа би требала бити са окцима 2,5 мм или мањим (опет понављам метална мрежа а не пластична па да је миш изгризе). Ако којим случајем имаш „ону“ ариљску мрежу (нису све са великим окцима па сам написао „ону“) са већим окцима
осе могу направити велику штету (ако могу да уђу у просторију где чуваш мед).
И то ти је отприлике сва мудрост. Ако остављаш већу количину меда, не би требало да има пуно наставака у стубу...мислим може, али ако имаш стварно добро проветрену просторију (са замреженим прозорима и хладну).
Наставак у који ћеш стављати те рамове пређи овлаш пламеном (онај ручни плински „бренер“ је добар за то). Гледај да не спаљујеш дрво, него овлаш пламеном пролазиш неколико пута и то само ако су наставци коришћени скоро јер може бити јаја мољаца. Ако је наставак и остало новије (или је дуго стајало) онда не треба прелазитi пламеном.
Лакше се чува рам пун меда који нема ћелије попуњене поленом (њих би мољац напао).
И немој да буде у неком подрум са пуно влаге па да се све уплесниви...
ПС
Мољац смањује активности када јутарње температуре буду испод 10 ⁰С, тако да ти то олакшава посао јер ће то бити релативно ускоро. И наравно, када наступају та хладнија јутра, мољац бежи из хладних просторија и може се често наћи испод крова кошница на пчелињаку јер је ту и топло и мирис га привлачи.
Наравно, повремено провери стање тих рамова са медом јер може се свашта десити, зависно од времена...али, кажем, чување меда у пуним рамовима је лак посао. Ми редовно остављамо 120-200 кг меда у рамовима за ту намену.
Зашто кажем провери...обучавам једну колегиницу пчеларку преко интернета и написао сам јој да мољац не напада рамове пуне меда. Она је то схватила као апсолутну истину и није ништа гледала (иначе су рамови са медом од
прошле године). Кад сам је недавно питао има ли још меда који чува, тек тада је погледала и нашла џумбус који је мољац направио...али цитира моју тврдњу да мољац нерадо напада саће пуно меда...како ми је послала фотографије уништених делова рамова, само сам је питао две ствари: да ли је уништен део пун меда (а нетакнут је) и зашто то није проверавала повремено...Мољац је уништио потпуно делове саћа који су били без меда. Наравно, чување меда током лета ипак носи могућност неке штете, али, кажем лакше се чува пун рам него празан са старијим саћем (па и девичанским, ако се негде ушушка и нема промаје...лети наравно, сада је то већ лакше јер се полако примичу хладнији дани, али када ће доћи - не знамо, па се води рачуна).