Ovce ili koze

ako su bez rogova koze i ako uzmes jarice male i odgajis ih u tvom stadu s jagnjadima moze to lepo da funkcionise,vidjao sam takve primere ali i one druge gde koze prave haos...
 
vecita dilema koze ili ovce.Bio sam vise za koze jer mi je finansijska konstrukcija bila jasna.medjutim plasman sira nije isao nikako,prirodne ograde i sl,ne moze zadrzati koze,jarad se prodaju sporo i dosta su manji na jarebnju ali ih ima neretko i po tri.sada razmisljam o ovcama na tom istom mestu ali mi pak finansijski deo nije jasan.prodaja jagnjadi ok ali mleko muza a i cini mi se da je za posao potreban mnogo veci broj grla nego koza.kakva je vasa racunica kod ovaca.Kako doci do 3-4 000 metara dobre i efikasne ograde za farmu.koliko bi kostalo najmanje?
 
Poruka

Ja držim ovce. Pokušavao sam i sa kozama. Ako je istina da se kozje mleko otkupljuje po 35 dinara onda koze imaju prednost.
 
Kada se postavi ovo pitanje:eek:vce ili koze,obavezno treba postaviti i podpitanje:meso ili mleko?Znaci buduci farmer treba da se odluci sta ce mu biti primarna proizvodnja a sta dodatni prihod.Kod mlecnih koza,mleko je osnovni proizvod a jarad su dodatni prihod~te je i logicno da su sitniji pri jarenju i da sporije napreduju.Takodje i kod ovaca,
ovce za muzu i tovne rase se nikako ne mogu porediti.Dakle,prvo opredeljenje,pa tek onda ulaganje sredstava (u zavisnosti od mesta i potraznje proizvoda). :ppozdrav: :ppozdrav:
 
ukoliko se ide na mleko potreban je manji broj grla ?vise hrane a puno manje posla?je li tako?
po mojoj racunici ovca samo preko mesa nemoze mi doneti vise od 50 evra za celu godinu,a sa 20 koza imao sam bar 80 litara mleka dnevno plus jarad.naravno postoji ALI -puno posla,lose trziste losa lokacija i ja" pukoh",kako volim poljoprivredu-sam svoj gazda-,ponovo razmisljam da mozda pocnem mozda sa ovcama neodlucan sam i sada i ovde kucam prilicno ni levo ni desno,povrsina za ispasu mi je skoro 7 ha sa sve sumicama a za koze neznam kako ograditi bez puno para,a ovce ce zadrzati i pruce i trnje.sta mislite koji je minimum grla ako bih drzao ovce samo radi jagnjadi-hvala
 
@ Boban.Sto se tice ovaca 7ha imanja je ogromna povrsina,moze da zadovolji potrebe zaista velikog stada.E sad sto se tice jagnjadi ,da bi na trziste izbacio mladu i kvalitetnu jagnjetinu potrebno je mnogo vise od ispase,u stvari jagnjad uopste ne bi ni trebalo da idu na ispasu.Kod mene u kraju niko ne pece jagnje starije od 3,5 mes. tako da u obzir dolazi samo stalski uzgoj(seno~granula~2,5 do 3mes~30 do 35 kg) i to je to.Jagnje na slobodnoj ispasi tu kilazu
ne moze da dobije do 5~6 meseci starosti,a tada cena vise nije250~280 dinara vec 180 maksimalno(i to ako je dobro
debelo,sto je veoma retko ako je na ispasi).Ovo sve pisem zato sto smatram da za bavljenje ovcarstvom radi proizvod
nje mesa treba mnogo vise uslova od dobrih pasnjaka.Ali uz dodatna ulaganja(koncentrat,vitamini) i siguran plasman
mozes da ostvaris dobre rezultate i na tom polju,te da radis ono sto volis i kao sto rece~svoj gazda.
:veseljak:: ::000:: ::vino:: :ppozdrav:
 
Ова тема је добра. Само када би неко са богатим личним искуством нешто више - конкретније, написао о исплативости држања оваца и коза.
 
Poslednja izmena:
Englezi imaju na pasnjackom sistemu odgoja debelu i dobru jagnjad ali , uvek postoji ali, oni imaju dobre tovne rase i sto je najvaznije zelene pasnjake preko cele godine i jos kada se doda sistem rotacione ispase sa elektricnim pastirima ili ogradama eto ti uspeha i odgoja jagnjadi na pasnjaku
 
U 2012 god zbog suse i skupe stocne hrane, prakticno se nista bas puno ne isplati.
U kalkulaciji proizvodnje dobit je:
Ovce: mleko/meso 130 e
meso/tovne rase 63.52 e
meso/pramenka 37.91 e
Koze: mleko/alpina 35 e
Kao pocetnik zbog jednostavnosti rada i manjeg rizika i dok ne steknes iskustva, pocni sa ovcama /proizvodnja jagnjadi/
 
vla ,
много хвала на информацији из прве руке. :ppozdrav:
Да ли је у наведеној калкулацији производње добит изнета по грлу на годишњем нивоу?
 
za pocetnike mnogo je lakse krenuti sa ovcama 10 kom i medju njih ubaciti i dve koze pa se uciti u hodu
 
U 2012 god zbog suse i skupe stocne hrane, prakticno se nista bas puno ne isplati.
U kalkulaciji proizvodnje dobit je:
Ovce: mleko/meso 130 e
meso/tovne rase 63.52 e
meso/pramenka 37.91 e
Koze: mleko/alpina 35 e
Kao pocetnik zbog jednostavnosti rada i manjeg rizika i dok ne steknes iskustva, pocni sa ovcama /proizvodnja jagnjadi/

Uz svo uvazavanje ova matematika mi nekako nije jasna..
zarada od koze mlecne alpine 35e na godisnjem nivou..
znaci ta koza daje dnevno manje od dva decilitra mleka ,ako je litar mleka 100dinara..
a taman sam hteo da kupim 10 jarica i da pocnem..i jedno dvadesetak ovaca..imam pasnjak sa izvorom od 6hektara plus jos jedan od 3 i jedan od hektar..i to bi ih cuvao bez ograda i pregona..al Vla me ubi u pojam:osmeh:
 
Peca šta ti nije jasno kad u poljoprivrednim emisijama vidiš koze ako i imaju vimena onda je to ta računica.(Čast izuzecima čije su koze za primer)Kod nas je bitno da imaš 50 koza a nije bitno dali imaš zaradu.Po mom iskustvu ja tvrdim da jedna ovca nemože da je kraljica da dobit kao koza ako se mleko prarađuje u sir.
 
Milane nije mi jasno da neko cuva trosi vreme i novac tek da bi cuvao...
po meni 50 koza je mini fabrika koja pruza lepu egzistenciju..
ja vise od dvadesetak ne bih nikada drzao,,ali dvadesetak sa prosekom najmanje 4litre mleka
 
Peco, samo jedna malena primedba: "sa prosekom od najmanje 4litre mleka". Ovo ovako napisano pravi dezinformaciju kod nas koji postove čitamo da bi nešto naučili. Prosek od 4litra x 250 dana laktacije je godišnje oko 1000 litara. Da budemo pošteni, takvih koza ako i ima u Srbiji - malo ih je. Bilo bi lepo kada bi svi koji govore o kozama i mlečnosti koristili pojam godišnje proizvodnje grla. Tako ne bi dolazili u iskušenje da prosto pomnožimo (ne vodeći računa da laktacija ima svoj dijagram). Izvini na zakeranju, ali mi se čini da ćemo tako lakše da se razumemo.
 
Moje koze su u proseku savale 1000 l mleka za oko 280 dana muže.Jarići se odbijaju 10 dana po jarenju.Ali da bi tu količinu mleka dobio trebalo je više godina dok nisam shvatio mnogo toga bitnog u kozarstvu.Jedno kasno reagovanje na neki problem dolazi do pada proizvodnje a onda je problem da se vratiš na prethodni nivo.ASli sa upornim radom i eksperimentisanjem može se doći do rezultata.Ja kad bih neke stvari zneo ispalo bi da pobijam stručnjake koji su napisali knjige iz kojih sam učio ali to ne želim jer ti koji su pisali nisu boravili uz koze a oni koji su ima davali podatke nisu se baš proslavili.
 
kod nas i nije tako lose kozje mleko otkupna cena u mlekari 50 rsd a u maloprodaji 80 rsd sto i nije lose zbog malih kolicina mleka ne isplati mi se mleko davati u mlekari vec smo mleko ide u malo prodaji na 30 tak zadovoljnih potrosaca a mnogo je njih i kojo traze i ovcije mlekoi sir tako da se i to i to isplati i ovca i koza ali bitno je imati potrosace dzaba ako imas proizvod a nemas kome prodati
 
Што се тиче количине млека које млечна грла дају, једини валидни податак је навођење количине млека у kg/l за период лактације, с тим што је број дана трајања лактације такође битан. Све остало су дечије причице, а за купца мачка у џаку.

Нажалост, код нас у Србији, млечне козе са по 1.000 (и више) kg/l у току лактације (до 300 дана) су реткост, али хвала Богу имамо их.
 
4 litre mleka nije nestio sto ne moze, ako u francuskoj moze 6 moze i u mojoj stali.e sad taj francuz ne dozvoljava jaretu da mu uzima dva meseca mleko,,francuz drzi porodicno farmu i to mu je jedini izvor prihoda,mi hocemo da radimo u firmama i da se bavimo kozarstvom e to vec ne ide,e sad druga je prica prosecnost mleka celog stada koje broji pedesetak ili dvesta koza u tom stadu ima koje daju i sedam litara ali ima i prvojarkinje koje daju litar ipo mleka.Mi bi hteli i jare i pare e to ne ide,kupujemo jarice na rec a posle nam neko kriv.nema kupovine jarica bez mlecne karte njivovih majki i baba,a to kosta,kao sto kosta i dobar jarac,sad je pitanje sta je dobar jarac da li je to grdosija od 120kila ili je to jarac kome majka ima prosek 5litara a on je iz trojki i i dobar jarac se vidi tek na mlecnosti njegovih cerki,i najvaznija stvar je hrana,,raznovrsne jasle daju mleko i jos jedna stvar nema visoke mlecnosti bez tri muze dnevno.Sve skupa cini posako koji hocemo dobro da radimo ili da tapkamo u mestu sa litar dva mleka,nikada ne bih cuvao tako koze..ili cu da radim ili ne.Zasto bih ja u svom stadu drzao koze koje daju dva litra mleka u drugoj laktaciji?I jos nesto ja govorim o stadu od dvadesetak grla,sasvim druga prica je o 150 200 koza.govorim o cistoj ekonomicnosti i o maksimalnoj posvecenosti tom stadu..i o kozarstvu pojma nemam.Valjda cu nauciti i ja.
 
Nazad
Vrh