Ovas

Q

qgi

Guest
Ima li neko iskustvo sa ovasom od setve pa do prinosa...
 
Zašto baš sa grahoricom i dali za svoje potrebe ili to prodaješ dalje. :sta:

I dali ti je sada prvi put da to gajiš ili je to redovno za sejanje. :cao:
 
ja ustvari sejem ovas zbog grahorice jer grahorica nemoze sama da stoji.kada to kombajn pokosi ubacim sve u selektor i izdvojim grahoricu to kupuju golubari. a ostane mi mesavina ovsa i sitne grahorice i loma ta tri moj selektor nemoze da odvoji jer budu iste velicine ali tu mesavinu kupuju ljudi koji imaju konje a i neki za neke ptice u to se stvarno ne razumem ali sve ode. znaci meni je ovas nus proizvod u proizvodnji grahorice.sejem rasturivacem podrljam i to je sve samo sto gusce i ne ulazim u njivu do kosidbe :spavam:
 
eeej jel poceo neko da zanje ovas ili sam ja poraniio...kako je stanje kod vas jel ima dobro seme:haha:ja sutra imam ceo dan da kombajniram
 
nudi mi lik 3ha po 80e pa sam mislio da bacim ovas. odavno sam ga sejao pa ne bi bilo lose neko podsecanje kolko semena, djubriva,ne daj boze herbicida... hvala unapred :D tu zemlju bi tek trebao da poorem i iz mog iskustva sejanje ako bude moglo i odmah sada. kad vi sejete
 
Nikada nisam sejao ovas za zrno zato što mi se prekrupač na mešaoni jako greje pri njegovom mlevenju.Išao nam na kombinaciju sa stočnim graškom za korišćenje na zleno i sejao sam ga krajem februara.
 
imam jedno pitanje sejao bi ovas do sad nisam nikad.komsija mi nudi u neku zamenu seme(sejao je u martu)pa me interesuje dali moze to seme da se seje u jesen ili samo u prolece?
 
Jeli zna neko kako se krece cena za ovas ? Uzeo sam jedan dzak za kunice pa nemogu se izmiriti sa covekom jer neznamo cenu
 
Posijali smo jesenas oko 0,7 ha ovasa ali posto je usled one divne jeseni bilo mnogo vode danas smo pretrazivali zrna u zemlji vecina je trula a oko 20% je klijalo i pojavilo se sramno iz zemlje. Interesujeme vase misljenje dali je pametno sijati sada ili sacekati mart mjesec da malo bolje :cool: ?
 
Poruka

Mislim da ovas treba sejati isključivo u jesen. Ima posebna sorta VRANAC i seje se krajem septembra ili početkom oktobra. Daje veće i stabilnije prinose od jarih sorti. Ne seje se na strninu. Dobro je pomesati 100kg zobi i 50kg ozimog stočnog graška pa posejati. Odlična mešavina za ovce uz dodatak drugih žita. Na čisto ide 120 do 130kg po hektaru. Đubriti treba oprezno jer može doći do poleganja. Dovoljno je prihrana u proleće 150kg kana i to u dva puta 100+50. Mislim da bi uspeo na toj nadmorskoj visini. Prinos kod mene je išao u proseku đžak na ar.
 
Odg: Zob ( ovas )

Ja ovas sejem skoro svake godine,ali ne ozimi vec jari.Uvek biram najslabije njive, dobro uspeva i na kiselijim njivama. Sejem 80-90 kg kj (5754) kv metar .Iskljucivo djubrim sa Kan 100kg kj.Sejem cim se moze na njivu,treba prskati protiv korova .Obratiti paznju sa kojim herbicidom se prska jer obicni Monosan je stetan za ovas.Ovde u Vojvodini zna da rodi zavisno od vremenskh uslova oko 2000kg.Cena je obicno jedan ipo put vislja od psenice. :ppozdrav:
 
Odg: Zob ( ovas )

Ako bas moras zob da sejes,ja na tvom mestu bi kad se moze na njivu dobro istanjirao,sa ciklonom razbacio zob,ako imavestak injega.posle ponovo tanjiraca,(ispravljen ugao) i brana.Moras prskati protiv Leme jedan od insekticida moze Fastak na pr. :ppozdrav:
 
Odg: Zob ( ovas )

Gačević je napisao(la):
Dve godine u istu njivu sejan prolećni tritikale, ostao strn jesenas, kako će sada biti da se uzore za zob, površina je negde oko 2 hektra.
druze slobodno posej zob,sto pre budes mogo pripremi zemlju,treba ti 180-200kg/ha ako sejes ciklonom,sejalicom mozes i manje,i 150kgNPK i to je to.ja vise godina sejem zob a radio sam i semensku proizvodnju za institut na 90ha.
 
Poruka

Dali ozima ili jara iskustva su različita. Prolećna može i da omane a jesenja daje stabilniji prinos. Dobro je uvek pomešati stočnog graška ili grahorice te se dobije veći rod sa više proteina. Jesenju ne treba prskati od korova dok je kod prolećne obavezno. Jesenja pokrije zemlju dok nekrenu korovi.
 
Odg: Zob ( ovas )

da Sarbanac, samo mi smo iznad 1000m kad bi posejao ozimi, nebi imao nista, jer ovde izmrzne preko zime.
 
Poruka

Pa i kod mene bude -20 pa joj ne fali ništa. Sorta je namenjena za jesenju setvu. Kad se poseje na vreme lepo poraste do zime tako da nema opasnosti od izmrzavanja. Ako uspeva ječam pšenica i tritikal uspeće i zob.
 
Nazad
Vrh