Osnove pravilne prihrane

Znao sam ali za svaki slučaj da potvrdim.:ppozdrav:
 
Koja je bolja kombinacija vodotopivih gnjojiva sada za prihranu paradajza u fazi zrenja Kristalon 12-12-36 ili Scotts 15-10-31+ME za KPK ili neka druga formulacija?? ove dvije navedene imam.
I dali je dovoljno u ovoj fazi 6 grama nedeljno po jednoj stabljiki paradajza, bio bih zahvalan za odgovor i preporuku..
Do sada sam koristio 3 dvadeske.
 
Treba ti sa sto vecim procentom kalijuma,ili neka formulacija 2 1 3.Mislim da ce ti ovaj scotts zavrsiti posao a mozes ih pustati i naizmenicno.Probaj ici 3x uzastopno pa pauza pa kalcijum.
 
Kolika je pauza?

- - - - - - - - - -

Ja sam se pridržavao saveta Lole od Nikaragve, JuRe i Nina (video klip) u prihrani paradajza. Moram reći da je zasada zdrav,da ne čuje zlo, sa krupnim i sočnim plodovima.
Prehranjivao sam maltene svakog dana, zalivanjem preko korena.
Mada sam dosta kombinovao njihove savete.
 
Poslednja izmena:
Još samo kad bi nam objasnio dali je bolje mjeriti u ppm i li u EC i razlog zašto je bolje mjeriti jednim a ne sa drugim .

Pa rezultat mora biti isti samo sto je EC recimo internacionalna mera a PPM lokalna i postoje dve PPM tablice jedna je od 500 a druga od 700.
Dakle dobijeni broj delite sa 500 ili sa 700 i dobijete EC.
1000 PPM po tablici od 500 je EC 2
1000 / 500 = 2

Kao sto vidis bolje je meriti u EC jer nema nikakvog konvertovanja sto je slucaj sa PPM

Miladine PPM i EC prihvati kao centimetar i inc.
Odbrni okreni 100cm ili 39 inca je 1 metar ....
drzi se ti centimetra i EC a amerikanci i britanci neka mere kako im volja :D
 
Moze li mi neko reci sta od djubriva da bacim sad pred frezanje i sadnju, vec 10 godina djubrim samo stajnjakom i hocu da pocnem i vestak da bacam pa ne znam koju formulaciju da uzmem, sadi se svega po malo.
 
Danas sam malo pripremao zemlju za sadnju, pošto je kod mene pjeskovita zemlja i na jesen bacaim malo mineralnog gnojiva.
Kod mene nema stajnjaka pa razbacujem peletirano gnojivo 15-ak dana pred sadnju i prihranjujem vodotopivim gnojivima.

Ja razbacim 70 litara peletiranog gnojiva na 100 m2 dali je to po nekakvim proračunima u redu, proizvođači kažu 25 kg 100 m2 što je po meni premalo.
Ovo gnojivo je miješano konjsko, goveđe i kokošije a nema navedenu npk formulaciju na vreći.

Ovo peletirano prvi put koristim prije sam koristio talijanske a trenutno ih nije bilo pa sam uzeo šta je bilo, dali će ovih 70-ak litara biti dovoljno biće paradajz, paprika, krastavci i ostalog pomalo.
Evo slika od gnojiva i kako izgleda kada je razbacano, površinski je kasnije samo pograbljano izmiješano površinski sa zemljom.

 
Moze li mi neko reci sta od djubriva da bacim sad pred frezanje i sadnju, vec 10 godina djubrim samo stajnjakom i hocu da pocnem i vestak da bacam pa ne znam koju formulaciju da uzmem, sadi se svega po malo.


Ima jedno onako da kazem delimicno tacno pravilo
a to je za vegetaviju 3:2:1 a za cvetanje i plodonosenje 1:2:3

to ti je neko generalno pravilo ali moras da znas sta ta kultura koju sadis trazi i kada.
Sto se tice baste slobodno 30:20:10 ili 20:20:20

sto se tice stajnjaka pa od njega nema bolje da zemlja bude rastresita.
 
pozdrav svima,dobra tema volim ovakve stvari da citam ali odma da vas ovdje nesto pitam,prosle godine sam radio jednu probu,u dva plastenika sam sadio isti paradajz,ista zemlja,isto predhodno djubrivo..uglavnom plastenik do plastenika

e sad,prvi plastenik sam paradajz prehranjivao sa ferticare 15-30-15 pa od prve cvetne grane sa 14-11-25 jednom sedmicno uz dodavanje kalija i kalcija

drugi plastenik,prehrana,jeftino sam dobio ovcije djubrivo godinu dana staro,u bure od 500 l sam ubacivao 20-30 kg djubriva plus 5kg kokosijeg te punio vodom iz bunara (redovno mijesao) i tako svaki sedam dana tih 500 litara(procjedeno) + 500 litara vode tjerao kroz kpk.

Zao mi je sto nemam slike na kojima bi vidjeli razliku.

Kako je moguce da mi je u ovom drugom plasteniku puno bolji i krupniji i ukusniji paradajz rodio?
 
Pre otprilike mesec dana bacio sam ''SAN'',u basti.Posadio sam dosada samo krompir.Od nedelje sadim dinje ,paprike,paradajz.Jedan komsija mi kaze da sam ''SAN'' bacio prerano,i da ce njegovo dejstvo proci dok rasadim ostalo povrce.Sta vi mislite o tome?
 
Pre otprilike mesec dana bacio sam ''SAN'',u basti.Posadio sam dosada samo krompir.Od nedelje sadim dinje ,paprike,paradajz.Jedan komsija mi kaze da sam ''SAN'' bacio prerano,i da ce njegovo dejstvo proci dok rasadim ostalo povrce.Sta vi mislite o tome?
Ta prica ne pije vodu,SAN traje dugo do kraja vegetacije bez ikakvih problema.
 
jesam ja isti taj..bolji tj.cvrsci je od onih kineskih od po 10eura ,po meni nije los,mjeri tacno,vrijedi za kucne potrebe
 
Nazad
Vrh