Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Колико процене да је уништених биљака узму тај просек за целу парцелу и тако саставе записник о насталој штети.Имао сам пре пар година добро истанбуран кукуруз од леда процена је била минимална 10-15% реално је била бар дупло већа ,дошли су након 5-6 дана.Сва срећа да га је било само у том делу на једној њиви од 1.4ха
 
Sve preko 5 % se smatra štetom u Ddor-u.
Svakako bi trebalo da izlaze više puta u toku vegetacije, a tek pred žetvu da se odredi konačna šteta.
 
Kod totalne stete za ratarske kulture odbijaju 15% na ime troskova koje necete imati do kraja zetve a za vocne kulture 20%. Ne priznaju stete manju od 5%. Pisem za Winer kod koga sam osigurao voce, za druge ne znam ali pretpostavljam da je slicno ako ne i isto jer se oni dogovaraju.
 
Danas sam dobio informaciju da se stanje vlage,padavine i temperatura prati iskljucivo satelitski na minimalnoj povrsini od 100x100km ako su meni iz Dunava dobro rekli.Gleda se prosek zadnjih 6 godina i to je neki reper spram koga moze da bude manje vlage ili vise od toga.Dosta nejasan nacin ali cu ipak probati na jednoj parceli jer se dobija redovan pristup nekom njihovom zvanicnom sajtu tj.delu koji ocitava stanje na tvom terenu.
 
Juce osigurao u DDOR-u nesto preko 50 ha, Soja Kukuruz i Psenica. Nesto sam nacuo da je Dunav prekinuo osiguranje useva.
 
Ja osigurao kod Dunava ovde 30 ha soje i kukuruzaprotiv leda skoro. Ovde je skupo kao djavo . Oko 2000e me izaslo ali trebalo bi drzava pola da vrati.
 
Ja sam osigurao samo sts mi je registrovano nego cini mi se da je kod vas povoljnije Ovde izlazi oko 5% od vrijednosti . Prosle godine pripremio sve i u zadnjem odustanem. Zeznuo sam se lani bio nam led na skoro svim parcelama . Koje osigurao prosao ekstra . Dobili dosta vise nego sto je steta . Znaci ove godine nece ovde biti leda.
 
Nazad
Vrh