Orezivanje voća

Ја не бих кратио ништа,само ће још више отићи у вис,пре бих превео на неке бочне гране а видим има их,форма вазе је да иде што више у ширину.
 
Španski grm koliko sam ja pročitao, nigde ga video nisam, ide na srednje bujne podloge, visina stabla do 2.5 metara uz redovnu zamenu glavnih grana ostavljanjem patrljka iz kojeg će izbiti zamena...nešto mi to previše rezanja za trešnju na magrivi, više mi zvuči za breskvu :)

Bokce, ne znam da li je još uvek momenat za prevođenje na bočnu, odatle i cela dilema, mislio sam da poraste još jedan sprat pa tek onda da prevodim na bočnu i završim sa porastom u visinu.

Evo pošto se slabo sa fotke stiče utisak prostora, ja sam ofarbao raznobojno svaku glavnu granu drugom bojom. Sada se jasnije vidi koja je produžnica, pa sa nje idu jedan sprat levo, jedan desno, jedan levo, jedan desno. Zato sam mislio da ostavim produžnicu i formiram možda još jedan sprat, ali da ne prekraćujem da to ne bi bilo previše bujno već da polako krene sa smirivanjem porasta u vis.

 
Ako ћеш да пушташ још у висину немој ништа радити,у сваком случају сама ће се разгранати,мислим боље би се разгранала ако би пререзао ал би и та грана знатно ојачала и не би се могла повити у страну под теретом рода,тако да би и она као и она што би из ње израсла отишла у вис а тиме ко што знамо смањујемо потенцијал родности...
 
Kad smo već kod toga, ja bih bio slobodan da postavim jedno pitanje...?
Taj "španski grm" , jel to neka varijanta vaze ili nekog drugog uzgojnog oblika, i kod kog voća se može efikasno primeniti...?
O svim ostalim : vaze, vretena , piramide...sam donekle upoznat i i praktično ( pokušavam da primenim na svojim voćkama) i vizuelno...Jel imate bar neku sliku...? Ne sećam se da sam je na ovom forumu ranije video....Mislim da neće samo meni pomoći, da kompletiram saznanja o uzgojnim oblicima i modalitetima....
 
Nazalost prijatelju, ja sam informaticki gotovo nepismen. Tako da ti ne mogu predociti adekvatne fotografije. Ako ipak uspijem, postavicu ih. U svakom slucaju, "spanski grm" smatram jednim od najpogodnijih uzgojnih oblika za vecinu sorti tresnje.
 
Oko 03:20 imate pricu o spanskom zbunu, nesto slicno vazi stim, bas na 03:20 se vidi da ima tresnja vodilju ali kaze covek da ce je vaditi
Koliko sam skontao biljka je sfernog oblika, na sve strane grane izbijaju iz stabla i povijaju se redom od dole pa prema gore, stim da bas odgore kad se gleda slicna je vazi ali ima i 6-9 grana a ne 3-4
Kuglasta krosnja sa otvorenim centrom zbog osuncanosti.
 
Uz dužno poštovanje, ali ovaj čova ima samo ideju koja ima smisao ali je pitanje šta će biti na duže staze. On ovde nije ništa opisao već je samo svaku moguću granu povio.

Nismo još videli ni jedan zasad tih obuzdavanja magrive i divlje trešnje stariji od 4 godine. Eno na fejsbuku sam video dečko sadio na divljoj trešnji na razmak 3.8x2.2 metara i on će sad da orezuje i povija, ja ne znam stvarno što se ljudi toliko primaju na gustu sadnju i povijanje a podloge bujne...šta je sledeće, patuljasti orasi.. :D

Ja jesam za inovacije, ali ove ekstremne lično nisam sposoban da ih sprovedem u delo i to u startu priznajem i time se vodim. Nemam vremena a ono je možda i ključno, nemam prihode, nemam mehanizaciju. Pošto sam zaposlen i ovo mi je dodatna delatnost, a manjkam i u mehanizaciji a posadio sam skoro 140 komada, ne želim sebe da zavaravam da mogu da postignem kesama i kanapima da se bavim. Moja je ideja da se bere sa merdevina i da ima oko 50-60 kilograma po stablu, možda i više. Nešto kao modernizovan oblik starog načina uzgoja.
 
Ko god se bavi tresnjama, kaze od najmanje 4x5m pa navise i to na magrivi te ljude treba i slusati jer imaju posla sa tim
 
Magriva je poznata po tome da krene mnogo da smoljavi ako se oko nje mnogo obrađuje zemlja, kamoli koren da se podreže...jel imaš primer nekog zasada starijeg od 4 godine, da je na magrivi i gusta sadnja?
 
Kad smo već kod toga, ja bih bio slobodan da postavim jedno pitanje...?
Taj "španski grm" , jel to neka varijanta vaze ili nekog drugog uzgojnog oblika, i kod kog voća se može efikasno primeniti...?
O svim ostalim : vaze, vretena , piramide...sam donekle upoznat i i praktično ( pokušavam da primenim na svojim voćkama) i vizuelno...Jel imate bar neku sliku...? Ne sećam se da sam je na ovom forumu ranije video....Mislim da neće samo meni pomoći, da kompletiram saznanja o uzgojnim oblicima i modalitetima....

Pokusacu ti objasniti koliko je moguce jednostavnije.
Nakon sadnje vrsis prikracivanje sadnice na maksimalno 70 cm, najbolje na 40-50.
4-5 mladara koji izbiju dovodis u ugao 90 stepeni.
Kad porastu 50-60 cm, sve ih prikracujes na 25 cm (vanjski pup). Time dobijas I plohu.
PROVODNICU NE PRIKRACUJES.
Kad sekundarne grane dostignu ponovo 50-60 cm vrsis drugo prikracivanje. Opet na 25 cm.To je druga ploha.
BITNO JE DA SU SVA PRIKRACIVANJA NA ISTOJ VISINI.
BITNO JE DA SE FORSIRAJU VANJSKE GRANE.
I treci put radis istu stvar, cime dobijas i trecu plohu.
Kad si formirao stablo (visestruku skeletnu osovinu), i kad budes radio prvu pravu rezidbu, pocinjes postepeno uklanjanje "PROVODNICE".
Tzv. Provodnica je samo imala ulogu da potpomogne rast skeletnih grana u sirinu.
Napisao bih opsirnije, ali koristim samo jedan prst za tipkanje. Nadam se da sam bio bar malo od koristi.
P.S. Razmak sadnje maksimalno 3x5 m.
 
Ima u Kaću, polugusti zasad, 5x3. S tim da ga davno nisam već video. Al kad je bio 6. godina bio je ekstra dobar. Na magrivi, gomila sorti!
 
Hvala druže, na odgovoru i trudu...

P.S. I ja kucam jednim prstom, i u tome sam amater veći od tebe..he he.
Pozdrav!!!
 
Znači taj žbun bi bilo otprilike isto ovo kod mene na slikama samo što se sada u ovoj fazi uklanja ova centralna, plus sam trebao svaki sprat formirati niže jedan od drugog?

Šta u narednim godinama?
 
A postoji i problem susenja grana koje nisu osuncane, znam da visnjama grane koje ne dobijaju dovoljno svetlosti za godinu-dve se suse, pretpostavljam da se to desava i sa tresnjom ili ne?
 
Nisam primetio skoro pa nikada suve grane na trešnjama, osim nekih slučajeva kada ima nekih vidnih problema, čak nisam ni primetio monilia laxa da ih muči a kod višnje je možda to slučaj baš još i za te neosunčane, plus višnja voli da joj se obnavljaju grane rezidbom, dok trešnju da se ne lažemo još i najbolje ne dirati uopšte makazama.
 
Nazad
Vrh