Oranje

Дукеј, имам ноћне полуције од овог твог малог М "Вогела".
 
Talianu i kod mene je isto tako ali ja kad sam video potrošnju odustao sam i čekam neko čudo od kiše
 
Ja sam se jedne godine zeznuo, bilo ko kod tallianu,ja uporan isto ko i on,a zima čudna,stegao mraz i nije popuštao mesec dana i ništa nije izmrzlo,dal 16te valjda,na proleće priprema katastrofa,nicanje nikakvo,prinos loš...tako da ako tako ide ja ostavljam...indjijska zemlja je dosta zahvalna,nije teška za obradu tako da nema potrebe siliti...
 
Talianu sve jasno kao dan, zato sam se i ogradio da je kod mene zemlja drugačija,vi morate kako mora i to ti je...ima i u donjem Sremu,u 5 do 12 rano u 12 i 15 kasno,pa je ti utrefi kad je za raditi...
 
Nikada od kad sam je kupio a ni pre mene ne verujem,ta je zemlja vraćena vlasnicimakojima je oduzeta u agrarnoj reformi, bila je nekad u zadružnom posedu.
 
To bi joj pomoglo znacajno. U pocetku necr uticati na prinos ali ces poboljsati fizicko hemijska svojstva. Na svakih 2g podjubriti sa 50t/ha. Ovo pricam iz iskustva. Dok smo drzali bikove blize njive su dobijale na 2g stajnjak i danas posle 15g se oru fantazija dok upravo njive isposcene izvaljuju se slicne grudve.
To nema racuna ako je arenda ali ako je vlasnistvo ima.
 
Znam ja sve to ali je stajnjak retka roba,i to malo što ga ima ljudi koriste a višak(to ovi lenji) prodaju čoveku koji radiorgansku proizvodnju.
Nama ostaje zelenišno đubrivo pa da vidimo šta možemo u strukturi popraviti.
 
Je l' takva cela njiva ili samo uvratine? Uvratine su možda ugažene pa su zato tolike grudve, ali ako je cela njiva takva onda je to strašno.
 
Manje više cela ,gde god je prošao točak od traktora u toku godine izvaljuje strašno,jedan deo nije sejan oko metar do jednog komšije a posle nije usejano jel je bila setva oko 25 maja tu je išlo lakše,jedan prohod.I kad se uhvati deo gde nije prošla prskalicaa tj traktor sa prskalicom a pre toga spremač 5,5 m isto sastav tu ide manje teško.Generalno mislim da je najveći problem što smo spremali,sejali i prskali po blatu ,bukvalno samo malo da se gore zabeli odma smo ulazili.Pšenice koje nisu dirane od zaštite pre majskih kiša oru se fantastično. Uzeo sam neki zakup i između ostalog zapalo 5 kj rita ali skroz iza zadrušnih tabli,valjda neki kasniji povrat ,kažu tamo isto ne možeš nabosti momemanat za oranje.Predhodnik je imao kukuruz kada sam bio prvi put slomio sam na jednom prohodu 2 šrafa i odustao,bio sam pre 3 dana povećao dubinu i išlo je podnošljivo.
Danas sam radio i parcelu koja je prošle godine pola podrivana pola orana (nisam slikao) nisam primetio ama baš nikakvu razliku ,gde god je gažena izvaljivala je televizore mada se radi puno lakše od one sa slike.
 
To bi joj pomoglo znacajno. U pocetku necr uticati na prinos ali ces poboljsati fizicko hemijska svojstva. Na svakih 2g podjubriti sa 50t/ha. Ovo pricam iz iskustva. Dok smo drzali bikove blize njive su dobijale na 2g stajnjak i danas posle 15g se oru fantazija dok upravo njive isposcene izvaljuju se slicne grudve.
To nema racuna ako je arenda ali ako je vlasnistvo ima.
Zemlji sa talijanove slike stajnjak ne pomaže u tolikoij meri kao kod tebe.Baš juče sam orao deo parcele koji se tako grudvao a đubren je sa stajnjakom.
 
Manje više cela ,gde god je prošao točak od traktora u toku godine izvaljuje strašno,jedan deo nije sejan oko metar do jednog komšije a posle nije usejano jel je bila setva oko 25 maja tu je išlo lakše,jedan prohod.I kad se uhvati deo gde nije prošla prskalicaa tj traktor sa prskalicom a pre toga spremač 5,5 m isto sastav tu ide manje teško.Generalno mislim da je najveći problem što smo spremali,sejali i prskali po blatu ,bukvalno samo malo da se gore zabeli odma smo ulazili.Pšenice koje nisu dirane od zaštite pre majskih kiša oru se fantastično. Uzeo sam neki zakup i između ostalog zapalo 5 kj rita ali skroz iza zadrušnih tabli,valjda neki kasniji povrat ,kažu tamo isto ne možeš nabosti momemanat za oranje.Predhodnik je imao kukuruz kada sam bio prvi put slomio sam na jednom prohodu 2 šrafa i odustao,bio sam pre 3 dana povećao dubinu i išlo je podnošljivo.
Danas sam radio i parcelu koja je prošle godine pola podrivana pola orana (nisam slikao) nisam primetio ama baš nikakvu razliku ,gde god je gažena izvaljivala je televizore mada se radi puno lakše od one sa slike.

U crvenoj rečenici si sam dao odgovor na pitanje što je uzrok. Moje razmišljanje ide u smjeru da bi podrivanje na dovoljnoj dubini (60-70 cm) u kombinaciji sa zelenom gnojidbom za nekoliko godina bitno popravilo situaciju. Ove godine, kad se večina u Srbiji žali na sušu (možda je kod tebe još uvijek dovoljno suho), je bila idealna prilika da se umjesto zimskog oranja odradi podrivanje. Ako bi bilo sreće da zimi bude smrzavice, već iduće godine bi se sigurno osjetilo poboljšanje.

Ovo je moje razmišljanje na osnovu sličnog problema s ugaženim tlom. Doduše nije bilo tako jako izraženo pa sam problem riješio jesenskim oranjem kod optimalne vlažnosti, na veću dubinu s jednobrazdnim plugom.
 
Dukej lepo oranje, odseci parče unutanje gume od bicikla i navuci na spajalicu papuča kočnice čisto da ti ne zveči a predpostavljam da to zveči sa snimka.:ppozdrav:

Nije od spojnice papučica kočnice (ona je vezana najlon kesom :osmeh: ), nešto zveči napolju. Kad je zatvoren zadnji prozor ništa se ne čuje, a kad ga otvorim (zbog snimanja) onda se čuje to zvečanje iza kabine. Nisam obraćao pažnju odakle tačno dolazi to zvečanje. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh