Oranje

I ja od nedelje krecem, pa sta bude... Do sada sam uzorao oko 20% povrsina.
 
Ја сам данас претандркао тањирачом сва кукурузишта, јер су биа катастрофално овршена...сутра улазим у орање да видим јел вредело то моје тандркање или сам џаба кречио....
Tanjirano kukuruzište ne ide nikako kod nas.
 
Photo0939.jpg

Photo0938.jpg
 
Иста комбинација је и код мене.

Ал' не могу да оценим са фотке чиме си орао, да ниси случајно радио двобразним плугом, па да те штогод приупитам... ... јер озбиљно размишљам о неком двобразном домаћем са добрим клиренсом и размаком измећу глава, пошто мало-мало па услови буду да морам да жонглирам са ширином захвата, брзином орања, па чак и дубином (она фора - "Ма да спустим точак само за једну рупу..."), да се зезам са гушењем масом...

Просто, имам жељу да си аквизирам нешто двобразно и у не-идеалним годинама не мислим на брзину и дубину, на жетвене остатке и слично, па и да ескпериментишем са претплужњацима, "чешљем" који равна орање, пакер ваљцима и ко зна каквим све безаконијама.
 
Ne mogu da verujem kako se rasipa zemlja kod vecine vas, pa ovde se lomi sve zivo. Zanimljivo da su oranja idealna i kod nekih sto su kukali i kukaju da nisu imali kise.
Preostalo mi oko 36 kj, danas pokusali na parceli od 8 kj, okrenuli nekoliko puta i samo cekas da nesto pukne.
Podizali plugove i pravac kuci. Vise necu ni ici dok ne padne bar 25 l.
 
Kod nas se sad izuzetno lepo ore, prokislo je taman do dubine oranja (ispod je još uvek suvo). Zemlja se sasvim lepo rasipa (doduše kod nas nije teško zemljište), ali dok nije palo ovih nekoliko kiša bilo je katastrofa oranje, pogotovo sojišta. Više nemam šta da orem, pa mi je sad žao što nisam imao više strpljenja pa čekao i sa sojištem.

 
Danas sam orao sličnu zemlju kao i juče ,deo parcele je suv ali se rasipa ali deo koji je niži ,neće plug u zemlju dublje od 15-ak cm .Ako ga "nateram" da ide dublje vadi grudvetine itd.itd.......Nešto ćemo podriti a verovatno ćemo nešto i ostaviti do neke kiše.Treba bar još 30-ak litara za normalnije oranje.
 
Proradio bosanski gen, jes na silu ali nisam hteo kući ići. Epilog 5 kj ,5 šrafova sigurnosnih. Mogao bi Kovačev svratiti malo da vidimo jel kadar ;)
A možeš probati i novi podrivač na 50 cm, biće dosta i na 35 cm.

49046d5eae2056ad4cd43e7656b6d445.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh