Oranje

Imam i ja smonicu ali nije bas toliko teska za obradu kao u nekim delovima. Da li zato sto je dolina jbm li ga, 20-30km dalje gde vec krecu neka brdovitija sela u mojoj opstini i susednim situacija je drugacija i zemlja je mnogo teza za obradu a isto smonica. Doduse imamo uz Moravu i laku zemlju koju moze 539 da ore sa 2x35 :osmeh:
Sto Matic kaze tanjiraca je mnogima bespotrebna u prolece na zimskom oranju, ali svest se ne moze promeniti. Doduse ima i gde je potrebna gde su neke ilovace teske itd. Mada bi tu mogla i RD da zavrsi posao ali ne bih smeo da tvrdim jer ja licno ne radim takvu zemlju

@Aca Opel
Tanjiraca na zimskom oranju izvadi dosta grudvi i vlage. Setvospremac i drljaca to lepse sredi. Plus manji utrosak goriva i brze se odradi. Ja probao uvideo sta i kako i sad tanjiram samo za psenicu.
 
mene zivo zanima u kakvoj to zemlji 82 vuce 105cm 6-7 brzinom? kod nas sa tim zahvatom ima posla i u trecoj, a nasa zemlja se racuna kao jedna od laksih.
 
Nema tu neke posebne tehnike obrade takvog tipa zemlje.Nekada stari kad su orali konjima i kravama tu zemlju ako nisu izrorali u jesen kad je jos povoljno,kasnije nisu ni pokusavali,a slozicemo se u ono vreme nije zemlja ugazena kao u danasnje vreme.Sto se tanjirace tice ne koristim je vec 10-ak godina u prolece al u odnosu na jednoredni berac koji je smrt za zemlju tanjiraca je mnogo manje zlo.To je takav tip zemljista koji se moze uzorati jedino kad je povoljno,a to je kad fino nakisne da ne bude ni presuvo a ni premokro.Kad je potrefis moze je lepo orati i imt 539.Sve kasnije je patnja i mucenje jer kod nas retko koja njiva je ravna ko tepsija i nema uspon ili nagib.Naveo sam clana Vasovac kao primer jer je covek kacio normalne slike iz realnog stanja i uzorao maksimum sto se moze u tim uslovima,ako ga ne mrzi nek postavi koju fotku,videce svi o kakvoj se zemlji radi.To ko sta ko ore po fb-u necu ni da kometarisem, tamo vecu skupinu budala i kolicinu gluposti retko ko moze okupiti na jednom mestu.Cast izuzecima i tamo ima nekih normalnih al ne mogu doci do izrazaja od budala.Opet kazem nije u redu da se sprdate sa tudjom mukom isto ko kad bi smo se mi smejali vasoj ritskoj zemlji koji svi spominjete da je teska za obradu pogotovu u losim uslovima.
 
3 zec na 1800 obrtaja je nesto vise od 6km/h ako se dobro secam,njom orem najteza zemljista ,a dosta puta prekacm dvobrazni plug ,jer nekad bude previse proklizavanja,dzabe ks kolko god da ih ima,kad proklizava kao na ledu.A tom 6-om sporohodnom je moguce orati 82-kom sa tih 105cm zahvata pluga ,imam takve zemlje nesto malo,jedan deo je u pitanju zuti pesak,drugi neka zemlja kao kupovna za cvece u saksijama...imt560 moze drugom brzohodnom vuci 2x35cm ,sta onda da vam pricam vise.To je tako laka zemlja za obradu da tu ni pod tackom razno nema nekog lepog zaoravanja,to se sve nekako mulja ispred pluzne daske,nema onog lepog prevacivanja ,nego vise je kao gura ispred sebe i onda odgurne,tj nasloni na stranu.
 
Ma mani me probao sam i to ali nije islo!
Vidis bre sta nastade iz sale jbte kao da sam upro prstom u ljude koji imaju smonicu(smoLnicu) i ispalzio im jezik!Ne vredi se vise ni nasaliti i zutu rucicu cu morati krisom ugraditi u rusa!
 
Ne ide ni sa mnogo jačim i težim traktorom.Dole blato a gore sneg,plug tone do grede,gura blato pomešano sa snegom i guši.Uslovi nisu za oranje dok ne smrzne ako smrzne.
 
U najavi kisa , a poslije nocu mrzne danju otpusta, tlo ne moze da se osusi jer mrzne. Nisam isao od kada se poceo jace topiti imao druga posla, tamo u srijedu navodno pocinju nocu minusi pa bi se moglo dok je smrznuto. A kad pocnu minusi -5 i minus ne otpusta preko dana za 3-4 dana nece se moci nikako orati, pocinje zemljiste dublje smrzavati.
 
Mokro je i nema sanse za oranje. Manji traktoro bez zute rucice verovatno i do njive bi tesko dosli.
 
I tegovi, pod obavezno:
48421091_2359589074112934_1286129726313725952_n.png
 
Šalu na stranu ali žuta ručica uđe u legendu na ovom forumu.Ja ću na proleće videti da li mogu na mog 539 da nekako namestim tu ručicu, da budem i ja u trendu.
 
Nazad
Vrh