Oranje

druze dragane 18 ja o ovakom oranju samo sanjat mogu i ne samo ja nego vecina vamo kod mene, velis tesko oranje a sipa se moze se sijati odmah iza , e to kod mene skoro da nema take zemlje....
 
Ni kod nas nema ovako lepog oranja kao kod Dragana, bez obzira da li je orao ferga 533 ili klas od 120 ks. Valjda je do zemljišta najviše, i nije pogođena prava vlažnost zemljišta.
 

1zlatc1.jpg

335fq75.jpg

296du10.jpg
 
Ja danas tanjirano oranja, posto sam djubrivo backi preko oranja. Da li u prolece treba da zatvaram brazdu ili ne? Sada sa ovim tanjiranje fakticki sam zatvorio.
img20151117141212.jpg
 
Napokon pukao top kod mene. Ruja nas ove sezone nije izdao,80ha dubokog oranja. Zasluzio je promenu ulja od gazde. Sutra krecemo da zatvaramo vlagu na zemljistu koje je orano u septembru.

Sent from Mtz 892 :)
 
Orali smo uslužno jednu njivu danas,prema B.Jarku,11kj u tabli,dubina 25-27cm,zahvat 40cm,brzina 7-7.5km/h,pola sojište,pola kukuruzište,Case d'umre,orali 8sati (na sredini ima salaš) i spirili 200l nafte (ima sat vožnje tamo i nazad)
Lane orano na istu dubinu,isto išlo teško,možda i teže nego sad
Na sojištu izbacuje džombe,šapurike i kukuruzovinu,kod mene gde se neore,to za godinu dana nestaje beztraga,toliko o mikrobiološkom životu u pomenuta dva tipa obrade zemljišta
Da li baš nestane ili se "sakrije":sta:
Baš danas sam orao jednu parcelu koja je prošle godine bila pod vodom ,no nekako se poorala jedna polovina parcele,danas je na toj polovini izbaciovao plug prošlogodišnje ostatke (pšenica je bila prošle god.) a interesantno na delu koji je tanjiran proletost nije bilo ama baš ničega samo zemljaRazlike u prinosu kukuruza nije bilo.
Da li to zanči da je bolje prolećno tanjiranje nego zimsko oranje?
Moje lično mišljenje da žetvenih ostataka ima svuda samo su drugačije izmešani pa se ne primeti kod pluga je situacija da je "složen" na jednom mestu tj na dnu brazde tako da kada ga plug "vrati" gore primeti se.
 
Meni ove godine nejasno kako njiva gde je ritska crnica se teže ore nego inače a prošle godine je ugarena na silu na dubinu preko 30cm i posle toga zimsko oranje na 30+. Po prvi put nije ležala voda. Al zato ove godine oranje još teže. Neće preko 23 nikako. Bojao sam se da ne napravim neko sranje sa plugom.
 
U sojistu i nakon suncokreta 1 kj zavrsimo u proseku za 35 min. sa zaoravanjem krajeva!!! A nakon kukuruza 40 do 45 min. u zavisnosti od zemljista odnosno parcele gde se nalaze!
Oranje radimo sa Ursusom 904 + trobrazdni plug 756 i Zetorom 7245 + dvobrazdni 756! Ursus vozimo ili 4 sporo ili 1 brzo (kad ide teze) a Zetor 2 brzo ili 1 brzo (kad ide teze)!
Odavno nije se tako lako oralo osim na par mesta!
 
Za 35 minuta, sa oba traktora odjednom?

- - - - - - - - - -

Izvinjavam se. Tek sad vidim da Zetora ide sa dvobraznim. Ja mislio da i on radio sa trobraznim, pa mi je delovalo dosta sporo.
 
Da li baš nestane ili se "sakrije":sta:
Baš danas sam orao jednu parcelu koja je prošle godine bila pod vodom ,no nekako se poorala jedna polovina parcele,danas je na toj polovini izbaciovao plug prošlogodišnje ostatke (pšenica je bila prošle god.) a interesantno na delu koji je tanjiran proletost nije bilo ama baš ničega samo zemljaRazlike u prinosu kukuruza nije bilo.
Da li to zanči da je bolje prolećno tanjiranje nego zimsko oranje?
Moje lično mišljenje da žetvenih ostataka ima svuda samo su drugačije izmešani pa se ne primeti kod pluga je situacija da je "složen" na jednom mestu tj na dnu brazde tako da kada ga plug "vrati" gore primeti se.

Da,baš nestane,nebude je ni da tražiš :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh