Oranje

Odg: Oranje....

Da ne prođe sezona oranja bez mojih slika danas sam poneo aparat sa sobom, inače još sutra i gotovo za ovu godinu sa oranjem.

PICT1996.jpg

PICT2003.jpg

PICT2005.jpg

PICT2006.jpg


Kako je hladno vreme, evo i slike kako sam pre 3 godine rešio grejanje u Zetoru, radijator i ventilator su iz moje nekadašnje "Zastave 101", priključeno je na fabričke izvode za grejanje na motoru, ima dve brzine greje kao blesavo, a leti zavrnem slavinu na dotoku vode i ventilator služi za 'lađenje.

PICT1997.jpg


I pitanje za iskusnije kolege sa foruma, je li ovaj moj plug Leopard ili nije? Posle nekih razgovora ni ja više nisam siguran, nema nikakvu oznaku, a bivši vlasnik tvrdi da je Švedske proizvodnje..... :sta:

PICT2002.jpg
 
Odg: Oranje....

ma leopard do zadnjeg srafa identican kao ovaj, samo su mu nosaci glava drugaciji nisu zaobljeni.
100_2007071720.jpg

idi redom raspored srafova po sraf i videces da su isti
 
Odg: Oranje....

jbg, zasto palite kukuruziste? Ne razumem...jel smo tako bogati? Ja sam sa IMT 539 i dvobraznim plugom uspeo da zaorem..postavicu slike
 
Odg: Oranje....

uhh cugi...
komsija ima isti takav,samo je malo zuci od tvoga i leopardov je(slikacu ga sutra preko zice,sad vec mrak)
I mi smo daaavno imali takav i morao ga cale prodati nije bio zadovoljan(ne znam cime)i dao je taj leopard za 200marona i dodao jos 500maraka nekadasnjih za skoro nov imt 756 koji moj imt560 vuce u svim uslovima
 
Odg: Oranje....

plug je glavom i petom leopard nema tu dileme .
grijanje si pravo resio samo mi nije jasno jel motor izvlaci toplotu iz hladnjaka il izbija.
 
Odg: Oranje....

@kroky
Ja ne palim nikada, ni kukuruzište ni strnjište, poznato je na forumu da sam protivnik toga, no komšija je palio njegovo i vatra je prešla i kod mene na njivu :zli:

Što se tiče pluga rasprava se i povela upravo zbog zaobljenosti nosača glava i zbog toga što raonik drže 3 šrafa. Dukej aj postavi sliku tvog Leoparda, na slici tvojih raonika su dve rupe za šrafove.

@mladen
Izvlači, i kako je okvir oko ventilatora blago zakrivljen tačno duva prema sedištu.
 
Odg: Oranje....

Evo, ova mi je bila pri ruci. Pokušaću da iskopam još koju gde se bolje vidi a ako ne nađem sutra ću ga slikati pa ću okačiti slike.

 
Odg: Oranje....

Hvala Dukej, a izgleda da ću morati tražiti da mi na raoniku naprave još jednu rupu jer sve ponude raonika na netu za Leoprda su sa dve rupe.
 
Odg: Oranje....

e slikacu leopard komsijin,a moj stari leopard je bio 3brazni pa ga cale skratio za brazdu,imam ostatke...sutra cu slikati
 
Odg: Oranje....

Cugijev Zetor ima naknadno montiranu kabinu,mislim da ja neka slovinska!Inace pozz svima posto sam nov na forumu
 
Odg: Oranje....

cici, baš ovako kako Andrej kaže, taj kontigent je stigao u SFRJ bez kabina, i onda su naknadno montirane kabine domaće proizvodnje, inače znam kako je izgledalo to grejanje sa usmerivačem vazduha.

Nikt, imaš li bar neku sliku bilo kog BNT pluga, koliko se sećam Bratstvo je bila jedna od najvećih fabrika naoružanja i vojne opreme u straoj Jugi, prvi put čujem da su pravili nešta i za poljoprivredu. :sta:

Pozdrav i tebi Andrej i dobro nam došao! :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Čugi je napisao(la):
Hvala Dukej, a izgleda da ću morati tražiti da mi na raoniku naprave još jednu rupu jer sve ponude raonika na netu za Leoprda su sa dve rupe.

Mislim da znam u čemu je problem. Leopard plug je po svemu sudeći kopija Regent pluga (naravno Regent plugova iz vremena kad je počeo da se proizvodi Leopard, dakle starih). Ovaj zaključak sam izveo iz prostog vizuelnog poređenja i premeravanja, ( i rezultat je da su plugovi blizanci osim što su Regenti zelene a Leopardi oker-narandžaste boje :D ), ali moram reći da nisam nigde našao zvaničnu potvrdu za to, tj. nigde nisam našao da to piše.

No ipak ima sitnih razlika. Jedna je baš ta u broju rupa na raonicima. Leopard plugovi imaju dve a Regent plugovi tri rupe kroz koje se pričvršćuje raonik na glavu pluga. Daske su po obliku i dimenzijama iste ali izgleda da rupe na daskama kroz koje se pričvršćuju za glavu (kozlac) nisu na istim mestima. (Bubiša ima takav Regent plug i morao je da razbušuje druge rupe na deflektorima (perajima) koji su za Leoparda jer se jednostavno rupe nisu poklapale.) Na vašarima ozbiljniji kovači koji prodaju raonike tačno to znaju i imaju varijante raonika sa dve i sa tri rupe a i za ostale delove pluga (deflektore, umetke daske, plazeve (sad sam se setio da i plazevi imaju drugačiji raspored rupa)...) varijante za Leoparda i za Regenta. Dakle mislim da treba da tražiš raonike za Regenta i da će oni biti baš kao kod tebe.

E sad nešto i ovom tvom plugu. Kad sam kupovao Leoparda u oglasima sam nalazio Leoparde sa visokim i niskim klirensom i pošto sam neke gledao video sam da je niski klirens kao ovaj moj (sa krivim gredeljom) a visoki je kao taj tvoj (sa pravim gredeljom). Ne znam koliki je klirens kod tebe ali ovi visoki koje sam ja gledao su bili baš visoki tako da nisam bio siguran kako bi to moj IMT 560 uopšte nosio u transportu - da li bi se vukao po zemlji, a vlasnici su mi tvrdili da zbog te visine ne može da se zaguši. Inače osim u gredeljima (krivi i pravi) druge razlike nije bilo između tih plugova. E sad, dok sam kupovao moj plug mislio sam da sam video sve moguće varijante Leoparda (i Regenta), (jer sam ciljano tražio takav plug), a onda sam nedavno video plug identičan tvome (osim što nije imao takve deflektore već samo ona "ajkulina peraja") ali radnog zahvata 2 x 30 cm i nižeg klirensa (nižeg i od ovog mog). Ovim hoću da kažem da je verovatno da i ti imaš neku od varijanti Leoparda ali je možda moguće i da je neka serija koja je imala delove baš od Regenta, (slično kao što su prvi IMT plugovi imali original švedske daske dok se nisu počele proizviditi i kod nas).

Na hr forumu sam video da u nekoj knjižici o oranju između ostalog postoje i podaci o plugovima Bratsvo iz Novog Travnika (proizvođač Leoparda) i vlasnik te knjižice je obećao da će je skenirati i okačiti na net ali izgleda da to još nije uradio. Baš me zanima šta tamo piše o ovim plugovima jer nigde nisam našao drugih podataka o njima.

Sutra ću slikati moj plug jer ne mogu da nađem slike gde se lepo vidi a da nije u brazdi.

:ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Hvala na trudu i opširnom postu Dukej :ppozdrav:, klirens je 74 kod mene i nikad mi nije zaštopao, inače Leoparde je proizvodila "Mehanika" iz Bosanske (danas Kozarske) Dubice u RS, imaju i svoj sajt ali se izgleda ne održava- www.fpm.co.yu
 
Odg: Oranje....

Сутра ћу сликати и плуг и фабричку плочицу на којој се види ко је произвођач.
 
Odg: Oranje....

Danas izorane zadnje brazde za ovu godinu.Zadnje je ostalo 3 kj. repišta:



Solidna brzina

@Čugi

I moj Ragent ima dve rupe za šrafljenje na raoniku
 
Odg: Oranje....

Miroslave ima li taj komšijin plug pločicu? Ja sam sa moje danas nekako uspeo videti samo ser. broj, da je proizvodnja 1989 god i tip L 35.Z2 ne vidi se ko ga proizvodi, dok na sajtu proizvođača Leoparda nema tog modela (slika).

Bubiša je li to 3x14", Ruja ga ne oseća! :osmeh: Lepo se rasipa! :D
 
Odg: Oranje....

ajd videcu sutra da odem do komsije,ali ne verujem da cu ista ocitati,dosta mu je zapustena mehanizacija i sve mu stoji napolju...

hvala za slike
 
Nazad
Vrh