Odlučivanje, uzgoj i ishrana jagnjadi

pa pitaj miljka,na ovom je forumu...on po meni ima najbolji W u srbiji.... :D
 
procitah celu temu a odgovor ne nadjoh , neka pitanja se vuku na celih 14 stranica
Zeleo bih da jagnjad sisu dovoljno mleka , a zeleo bih i da muzem mleko od ovaca prvi period bih drzao jaganjce sa majkama , druga faza odvajanje jagnjadi radi prihrane , 3 faza ujutru pustim jaganjce da sisu a uvece muza
PITANJE; -u kom periodu uzrasta jaganjaca treba preci na 3 fazu
-u kom uzrasta jaganjaca treba zaluciti jagnje
-koje su mane ovakvog rezima ishrane i muze
 
Zbog navike u ishrani polao prehrana moze od 7-10 dan sve zavisi sta hoces, ja gajim mlecne ovce tako da minimum 20-30 nedajem nista jer nece ni da okuse a mleko visak uvece obavezno muza, od 20 pocinjem sa ishranom 20-30 gr po jagnjetu ao to pojedu, dalje od 30 dana starosti ostavljam ih samo nocu sa majkama a danju jedu koncentrat i seno mada zbog prirasta bitniji je koncentrata za seno samo se igraju sa njim, zatim na 5060 dana prodaja jaganjaca oko 40-45 moze zavisi od situacije skorz odbitak a moze i da se nastavi sa samo jednim cicanjem dnevno svako ima svoja pravila i sta zeli ao koristi mleko za sir ondak u redu ao ne koristi normalno da je najbolaj hrana janjcu majcino melko ako ga ima u dovoljnim kolicinama.prosle godine sam 520 jaganjaca ishranio samo sa 2.000 koncentratotm.

Preporuka za tebe:
1.Pocetak ishrane oko 10 dan , mozes i da ne odvajas jagnje od majke ao iams prostora ogradis gde mogu samo jaganjci da prolaze po hranu a ne i ovse.
2.Period za jednom dnevno da posisaju mleo oko 30-45 dan
3.Odbitak od make zavisi ne ispod 20 kg. tezina jagnjadi pre toga mora da pojedu minimum 200-300 gr. koncentrata odbitak da bude postepen za recimo jedno 7 dana

Nema pravila zavisi sta hoces da uradis, pitaj slobodno sta zelis konkrenije pokusacemo da objasnimo.
 
3. fazu ne pocinji pre 50 dana,to je neko moje iskustvo,i mozes je slobodno zavrsiti sa 80 dana cak i kod jagnjadi koja ostaju u priplodu,mleko je jako bitno jagnjadima uvek to imaj na umu,kao i kod dece npr i svega ostalog
 
Interesuje me da li mleko u prahu za telad smeta jganjcima. Posto neki kazu da nesmeta a neki kazu da smeta, pa ne bih da rizikujem zeleo bih strucno misljinje ::pomoc:; ...... unapred hvala !
 
Imam za sada 17 komada jagnjadi raznih uzrasta od 60 dana i onih od 7 dana svi su zajedno i noći i dani, sa ovcama ne lučim ih , jer ne muzem ovce, jagnjad mogu da prolaze u poseban boks i imaju hranilice. Dajem im tritikale po volji. Ne meljem tritikale dajem i ovcama i njima u zrnu. Do kada se sme jagnjadima davati žito po volji da ne dodje do naduna. naravno non-stop im je dostupna voda i seno , a preko dana ako nije sneg ili kiša svi su na ispaši.
 
Ove godine sam odbio 150 jaganjaca na tezini od 13-17 kgr, odjednom, za 7 dana jaganjci su dobili po 2 kg plus.
Ova jagnjad su bez problema prihvtili novi nacin ishrane.
Ishrana je bila Koncentrat peletiran Becejka fabrika 18% proteina, plus detelina lucerka,voda non stop, vit-minerali plus.
Ovce muzem zato sam i odbio jaganjce.

Danas sam napravio 100 komada jos drasticnije odbio sam ih na tezini od 12-15 kgr. Jedu odlicno prvi dan,pokazacu za nedelju dana kako ce biti, planiram da ih gajim do pre uskrsa oko 10 Aprila.

Do tog datuma ako mi izagju u proseku 22-24 kgr, bicu prezadovoljan,za tog vremena ovce muzem.
 
Jaganjcu su na uzrastu od 30-40 dana. Odlucio sam ih odjedanput, ali pre toga su poceli dobro da konzumiraju hranu, dajem im koncentrat peletirani proizvodnja Becejka 18% proteina,detelina lucerka 14% proteina,Ovce muzem zbog mleka i pravljenje sira.

A ako tebi ne treba mleko normalno da ih trebas pustati jedanput dnevno kako bi presusili kasnije na dva dana i tako to.
 
sa koliko dana pocinjete prihranu ja sam uzeo koncentrat za jagnjad mlijecni starter valjda kod nas je skoro pa nemoguce odvojiti ovcu od jagnjeta do ne napuni 1 mjesec kad ga samo podignes ona ide za tobom gura te i bleci a kad je kod nje ili ako je guzva ona samo stane ispred njega ali ima mjesto gdje se jagnje hrani opet kada vi pocinjete sa prihranom :ppozdrav:
 
sa prihranom se pocinje od 14 dana,jaganci se vise igraju nego sto jedu ali vec od 21 i na dalje aktivno jedu vise i vise
 
Pozdrav...
Ja sam novi na forumu i postavio bih pitanje vezano za ishranu mladih jagnjadi...
Naime, danas sam kupio dvoje mladih starosti otprilike 15 dana. Kako ih hraniti kravljim mlijekom, u kom omjeru, koliko puta dnevno, i do koje dobi. Vidim, spominjete mliječnu zamjenicu, dali je bolje davati kravlje mlijeko umjesto te zamjenice, jer ja samo to imam na raspolaganju.
 
Pozdrav...
Ja sam novi na forumu i postavio bih pitanje vezano za ishranu mladih jagnjadi...
Naime, danas sam kupio dvoje mladih starosti otprilike 15 dana. Kako ih hraniti kravljim mlijekom, u kom omjeru, koliko puta dnevno, i do koje dobi. Vidim, spominjete mliječnu zamjenicu, dali je bolje davati kravlje mlijeko umjesto te zamjenice, jer ja samo to imam na raspolaganju.

Isto pitanje postavljam :D
 
Nazad
Vrh