Obuka za korišćenje pesticida

Ajd možda je puno 100 ali, pošto se košnice postavljaju uglavnom pored velikih parcela, i nije. Takve parcele su dugačke po 300,400 i više metara, neka se pokosi (ili progazi) usev jedno 2-2,5m širine i gotova stvar. Manje će napadati kada su toliko udaljene. Makar pored glavnih puteva neka bude tako. A na sporednima neka postave i pored puta, nije problem. Ne teraju svi cabriolet kao ja, a i ja nisam baš toliki namćor da ne mogu zgoditi pa oprskati njivu predveče. E al kad ih postave tako da ja moram ići okolo naokolo, tj izlaziti na asfalt, rizikujući divlji zapad kako voze.... Ne, ne, nećemo se tako igrati.
Mene su ubole te pored kojih sam prolazio 100%. Možda i ne bi da pčelar nije nešto radio oko njih. Valjda su sve bile napolju i uzje.ane, a ja ne razmišljajući (i bez straha) sam mislio da ću prošišati pored njih i bez posledica.

Није овде тема да о томе говоримо па ћу рећи оно што се тиче „тровања пчела“ које настане безобразлуком пчелара. Наравно тиче се тог безобразног начина постављања досељеног пчелињака „где стигну“. Па тако поставе пчелињаке где покупе пчеле са суседног пчелињака и онда оптуже пољопривреднике да су им потровали пчела.

Најбољи пример бахатог постављања пчелињака (и губитка пуно пчела) је од стране неког маторог и врло искусног пчелара. Са једне стране канал пчелињак постави млад пчелар (мој ученик) на место где никоме не смета и где су нам представници власника одобрили. А са друге стране канала* дође та будала и почне да истовара иако је овај дечко био присутан и свађао се са њим јер се пчелињак тако не поставља.

После десетак дана зове ме мој ученик, видно узбуђен јер има проблем: оне пчеле иза канала су биле окренуте на исту страну и преместиле се у огромном броју у његове кошнице и наравно, напуниле све медом па и препуниле...и пита ме шта да ради. Рек'о ништа...шта да радиш када се будала "самоубила из заседе". Него, нађи број локалне полиције и спреми добру мочугу ако смрад дође да се свађа...и покупи његове податке ако нешто пође како не треба да знаш ко би први био осумњичен.

А шта је суштина овог догађаја...па та будалетина која се разметала како он све зна о пчеларству и да му жутокљунац не соли памет ће после да се жали како су му пољопривредници потровали пчеле...јер нема шта друго да буде...него су они криви и зато што су штитили семе разним отровима (што је опет глупост коју пчелари шире безобзирно).



*и не само да је поставио уз канал него је потпуно окружио и раскрсницу око ћуприје са својим кошницама...значи, будалетина на квадрат (нисам могао да верујем каквих има будала када ми је показао слике).



ПС

А што се тиче постављања пчелињака рећи ћу ти зашто ниси у праву (изузимам постављање уз пут а нарочито уз прометни пут).

Ако имаш њиву где се поставе пчела како ти кажеш а велика њива са сунцокретом је нпр. јужно. Према северној страни је стрњика па опет удаљена њива где су постављене друге пчеле. И онда сматраш да су те напале пчеле ако радиш на тој стрњици и то ове са ближег пчелињака. А у ствари пчеле са оба пчелињака иду на ту јужну страну (које и не знаш дасу ту).

Ове са ближег пчелињака уопште не иду према стрњици иако неко може сматрати да су га баш оне напале јер је тај пчелињак близу. А у ствари су пчеле са удаљенијег пчелињака у прелету преко стрњике и амо не некога могу да убоду. Тако да та удаљеност од 100 метара нема везе увек како се мисли.
 
Pa na prometne puteve sam i mislio! Te pčele neka budu udaljene od puta mora biti bolje, makar za prolazak pored njih, a ne da ih stave u vagaš (uz sam put) pa da svako od nas mora paziti da ga ne izbodu. Zato sam i napisao da na sporednim putevima mogu biti postavljene maltene i na sred puta (pogotovo ako je slep put).
Ove koje su mene izbole jesu bile na južnoj strani i one su me urnisale milion posto ali nisu cirkulisale tamo vamo. Video sam roj pčelaru iznad glave, nešto je radio oko njih. Da ih nije čačkao ne bi toliko ili uopšte napale. Možda. Kad su me izbole skočio sam sa traktora, nisam mlatarao rukama čak i dok su dolazile nove da me bodu, i lepo pitam lika šta da radim, a on mi se smeje i kaže dobro je za zdravlje. Pitam ga a što si onda ti u odelu? Budala na kvadrat! Nemam sliku od tih košnica (to je bilo negde 2020 ili 21) ali imam od drugog lika koji je isto tako postavio kamion na dva mesta pored mojih kukuruza... A bilo ih je još usput...
 
Шта то оне имају што обичне немају?
Mogućnost da prskaju po vetru (umerenom naravno), a da ne naprave štetu komšijskom usevu, a obične nemožeš koristiti ni po povetarcu maltene. Doduše i ove protiv vetra mogu da prave maglu ako se pretera sa pritiskom. Ali opet te kapi ne putuju tako lako, valjda su krupnije i imaju udeo vazduha u njima (ako sam dobro shvatio i zapamtio).
 
Poslednja izmena:

Evo slike . Moji kukuruzi su odmah levo iza kamiona. E da ga **greška ako je ovo normalno da se ovako parkiraju košnice.
 
Mogućnost da prskaju po vetru (umerenom naravno), a da ne naprave štetu komšijskom usevu, a obične nemožeš koristiti ni po povetarcu maltene. Doduše i ove protiv vetra mogu da prave maglu ako se pretera sa pritiskom. Ali opet te kapi ne putuju tako lako, valjda su krupnije i imaju udeo vazduha u njima (ako sam dobro shvatio i zapamtio).
Искрено код нас највише штете направе ти са дизнама за ветар. Ја за 25+година обичним дизнама никада никоме нисам штету направио и сада имам 4 ке на прскалици, а планирам ове године 3-ке да уградим. Али најбитнија ствар је моменат прскања никада по ветру, већ поподне у смирај дана, а пре две године сам и ноћу прскао кренем око 21х па до 2-3х ујутро.
 
Evo slike . Moji kukuruzi su odmah levo iza kamiona. E da ga **greška ako je ovo normalno da se ovako parkiraju košnice.
Проблем постављања пчелињака који се тиче прскања биља подразумева и да се пчелињак не поставља тамо где се очекује прскање – соја, шећерна репа и слично. Али, кажем, пчелари не воде рачуна о томе па после кмече. А ове поред пута да наглашавам колико су лоше постављене.

Што се тиче постављања пчелињака ту смо се разумели (само што огроман број пчелара то неће да разуме и не поштује). Слика коју си поставио је пример како се пчелињак не поставља. Ја ту не бих тако поставио пчелињак па да ми плате.


ПС

И још нешто...

...
Ove koje su mene izbole jesu bile na južnoj strani i one su me urnisale milion posto ali nisu cirkulisale tamo vamo......
Да не помислиш да се пчелињак по неком правилу поставља јужно односу на њиву. Оно што сам раније писао је само у смислу објашњења да растојање од неких 100 метара у дубину њиве није меродавно...а још је и само теоретска могућност (што сам пропустио да напишем) да се сматра да нема другог сунцокрета у цвету у околини. Значи, чисто теоретско објашњење да ти укажем да тих 100 метара не решава проблем.

По овој слици видим да су и лета кошница на тлу, окренута ка споља у односу на сунцокрет (не види се најбоље али ми се тако чини). Ако је тако тек онда је катастрофално постављено јер пчеле ниско лете по излетању из кошнице и налећу на пролазнике. Камион је мало другачија прича: ту се ради у простору возила а пчеле излећу са одређеном већом почетном висином. Мада кажем, ја ту не бих ни камион поставио јер је прометни пут.
 
Искрено код нас највише штете направе ти са дизнама за ветар. Ја за 25+година обичним дизнама никада никоме нисам штету направио и сада имам 4 ке на прскалици, а планирам ове године 3-ке да уградим. Али најбитнија ствар је моменат прскања никада по ветру, већ поподне у смирај дана, а пре две године сам и ноћу прскао кренем око 21х па до 2-3х ујутро.
Ti tako radiš i to je ok. Ali velika većina poljoprivrednika koji imaju obične dizne neće zgađati pravi momenat prskanja nego kad mu se ukaže prilika, gaaaas! I onda vidiš, pao komšijski suncokret i sl. Sad već više nema ali koliko je bilo likova u ataru, počne neku operaciju po lepom vremenu, u međuvremenu se pogorša ali on ne odustaje dok ne završi započeto.
Значи, чисто теоретско објашњење да ти укажем да тих 100 метара не решава проблем.
Možda sam i ja pogrešno shvaćen... Ne bi rešilo problem ali bi bilo bezbednije za prolazak sigurno. Makar to. A onda za prskanje njive bih već iskombinovao tako da te njive bliže košnica prskam u večernjim satima.
 
Nazad
Vrh