Obračun,kalkulacija u ratarstvu

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
malo sabiram i oduzimam troškove i cene, gledam šta ću sejati i vrtim glavom.kako god da se okrenem **greška mi iza leđa.
troškovi proizvodnje kukuruza po jutru:
map 8000 din
urea (optimistički) 200kg x 3000 = 6000din
vršidba 5000 din
gorivo 4000 din
utovar 5000 din
seme 2000 din
setva 1500 din
hemija 1000 din
porez 500 din
-----------------
33.000 din

nisam računao amortizaciju, svoj rad, troškove krunjenja (lagera).

40 metara po jutru su troškovi. i šta sad?

čak i da izbacim potpuno đubrivo, ostaje 19.000 din. to je približno 25 metara po jutru.tačno toliko može i da se očekuje bez grama đubriva ako vremenski uslovi budu idealni.

zayebano a ?
 
Sa ovom cenom kukuruz nije isplativ, po nekoj mojoj intuiciji isplativa je soja i zito i to ja ove godine sejem tj. zito sam vec posejao.
Ako ti nije tesko probaj da izracunas u dinarima za soju i zito bas me interesuje koliko to izadje u dinarima.
 
Hmm, odbio sam po toj tvojoj računici ono što sam radim i troškovi su 21500 na mojoj zemlji, dok na arendama ide na 30000, kako god sejaću oko 14 jutara.

North ARMY je napisao(la):
druze posejes pionir koji je za zetvu,jes da moras bar 5metara djubriva baciti,ali rodi preko 70metara po jutru

Rodi kad je idealna godina.
 
To za Pionir je potpuno tačno, ali nisu ni drugi tako loši.
Sa istom količinom đubriva rodiće i ZP i NS hibridi preko 7000kg/kj.
Čak sam se uverio da NS 640 brže otpušta vlagu od pojedinih Pionira iste ili slične FAO.
 
pa tako su kod mene sejali ljudi koji imaju koje jutro zemlje i ovrse ga odmah i prodaju,imali su ove godine ~75meteri po jutru :bravo:
inace mi radimo od komsije njivu-bascu i ima 3/4jutra tamo je bilo 42metra obicnog ns-a ili zp-a uz ~200kg djubriva

Zar nije rentabilnije baciti djubriva za 100e vise i dobiti u rodu 250e vise ::novac:: :sta:
 
moj proračun za kukuruz:
gorivo = 4000din
100 npk+100 uree+ 60 an + folijarna prihrana = 8000din
herbicid (tarot+callisto) = 1000din
seme (pioneer ili kws) = 4000din
zakup = 16000din
iztovar+krunjenje = 3000din

ukupno 36.000 din
u prosečnoj godini ovako rodi 5 t

za soju :
gorivo =3500din
60 an pre setve+ folijarna prihrana =2500din
herbicid pulsar + fusilade =2500din
seme (ostavio na tavan ) =0din
zakup =16000din

ukupno 24500 din
ovako rod 1,8 t
 
North ARMY je napisao(la):
Zar nije rentabilnije baciti djubriva za 100e vise i dobiti u rodu 250e vise ::novac:: :sta:

100 evra = 100kg map-a.
100kg map-a nece doneti 25 metara kukuruza. to mogu da potpišem.

ne sećam se da je bila godina kao ova. da razmišljam o setvi a da mi prosečan rod donosi pozitivnu nulu.
suncokret pri ugovaranju neće preći 250 evra a verovatno će biti i niže. oko 230. opekli su se ove godine a silosi su im puni i nema potrebe da obećavaju bog zna šta. ako suncokret bude 230, soja će biti 250.
mrka kapa.
soju ne mogu da sejem. kikinda je najsušnija u celoj vojvodini, tako da tu nemam čemu da se nadam...kad u bačkoj soja rodi 20 metara, kod mene rodi 13.
treba da ubodeš svaku petu godinu s dovoljno padavina i SAMO tad se isplati proizvoditi je.
 
ne tarana nisi me razumeo,kad covek baci 200kg za 6000din,onda lepo dodas jos 300kg za 9000 i rodice

svi koji su bacali ove godine ppo 500kg rodilo je 70i vise meteri i ja to mogu da potpisem
 
Samo male izmene na Šandorovu računicu.
Kod kukuruza: 200npk+100an+folijarna prihrana.
herbicidi jeftiniji, galenikini, moto+talisman, ove godine sam se uverio da je efikasna kombinacija ako se ispoštuje tačno vreme primene.
seme jeftinije, genetic, zp, ns.
Krajnja računica dođe skoro isto.

Kod soje: nitragin obavezno, pa nije potrebna nikakva prihrana
npk 100kg
herbicidi jeftiniji - galenikini, pirat+galbenon umesto skupog pulsara, jako efikasna kombinacija
Takođe krajnja računica dođe skoro isto.

Ove godine bio prosečan rod soje približan, ali je rod kukuruza bio od 5600kg do 6800kg osušenog zrna. Ja sam sušio. Ovaj zadnji rod je bio na zemlji koja je "nakrkana" stajnjakom a i repište.
 
ma mož' 1000 računa da se napravi, poenta je da kako sad stvari stoje, dogodine radimo za klikere a ako godina bude kilava, minus je u izgledu..
 
:D Ovo "za klikere" ti je dobro...
Ljudi sejte repu da barem nešto zaradite...
Ove godine je dobro ispalo sa repom, mnogo bolje nego prošle, ali sigurno lošije nego iduće...
 
Branko nemoj mnogo dase hvališ sa tim prinosima jer ako saznaju ovi iz vlade oboriće i ove već bedne cene poljprivrednih proizvoda. :ppozdrav:
 
Sta mislite kada je najbolje vreme za kupovinu goriva, vestaka i semena??
kontam da bi mozda najbolje bilo sve sada kupiti, da je sada najjeftinije (seme i vestak) a i gorivo neverujem da ce jos mnogo da pojeftini....
+ imao bih racune za subvencije koje bih odmah mogao predati u aprilu ili kad vec to krece, da se opet ne desi neki zastoj sa isplatom kao prosle god....
Jedino me muci ta novina oko zdravstvenog i penzijskog, ako lupe neku ludu svotu npr za 5 godina unazad da se plati i tek onda da se podnese ovo za subvencije :sta: :nono: ::lose::
 
semena ne verujem da ima.prosle godine je prodaja pocela tek u februaru.
nafte sam kupio 600l, a djubrivo ce da priceka jos malo...
 
ja necekam vise nikakva pojeftinjenja,pred novu godinu sam uzeo 2000l dizela po 50din,ispod toga neverujem da ce biti :nono:
 
danger je napisao(la):
ja necekam vise nikakva pojeftinjenja,pred novu godinu sam uzeo 2000l dizela po 50din,ispod toga neverujem da ce biti :nono:

misliš po 60 din?

što se tiče nafte, pravi momenat će biti u četvrtak. pojeftiniće 6 dinara a do polovine januara neće povećati akcize (za 5 din)
 
Da samo dok ne opadne proizvodnja nafte na zapadu cena će padati .
Tako da bi bilo dobropratiti proizvodnju i trend na svedskoj berzi . Mislim da će cena još padati , pa ja nebi žurio . :cao:
 
samo ti pozuri! ako padne jos nadoknadicu ti razliku.
ne znam drugacije da ti predstavim situaciju, ali ima10% sanse da pojefitini a 90% sanse da poskupi...
 
Nazad
Vrh