Obezroživanje, kastriranje i kaudotomija ovaca i koza.

Jel te zanima krvna ili beskrvna metoda?
 
Dragi moji prijatelji,niko nije pomenuo da se kod obezrozavanja treba koristiti anestezija u protivnom je to mnogo brutalni zahvat kod zivotinja.Anesteziju moze samo veterinar da radi a pozeljno je i obezrozavanje.Lobanja jaradi je tanka pa se usred zagrevanja moze izazvati upala mozga i delimicno ostecenje.Isto tako i kod kastracije,budite hunami i pruzite zivotinjama mogucnost da se to bez velikih bolova uradi ako mora, one vama daju mnogo vise.
Zvuci po malo sentimentalno ali sam se osecao duznim da vam to kao veterinar kazem.
 
Na prvoj stranici ove teme je prikazana anestezija kod obezrozivanja jaradi.
Kod beskrvne metode kastriranja se ne daje anestezija, dok kod krvne normalno da se radi anestezija jer se radi o operativnom zahvatu.
Pozdrav
 
kad smo kod kastracije jaganjaca koji se ostavljaju za tov i klanje da li postoji razlog za kastriranjem tj postoji li razlika u prirastu kastriranih grla i nekastriranih i kolika je
 
Ja svoje kastriram svake godine jer mi naprave dar-mar medju ovcama.Neki tvrde da sa 4 mijeseca janjac nemoze omrkati ovcu mozda i jest tako teoretski ali praksa je nesto drugo kao meni sta se ove godine desilo pa sad imam podocnjake.Vijerovatno ce Miljko i Dejan 26 komentirati ovu temu ali se meni to dogodilo sad.Pocele mi se ovce "rasipati"na veliko oci su mi stale.Ostavio sam 3 ovnica nekastrirana medju ovcama kolegama za rasplod i kao ono neka ih oni se samo zaskacu ali nemogu oploditi itd.a ja sad nespavam vec 12 dana.Danas mi se jedna otronjila jedna obliznila i jedna osamila a sad cu ici vidjeti jel ima jos sta pa nocas 2 puta jos.Da se vratimo na temu primijetio sam da nekastrirani ovnici bolje napreduju od kastriranih jer svake godine ostavim po 2-3 kolegama,prijateljima izaberem najbolje i ostavim im za rasplod ali od 2 mijeseca ih nose kucama ali ove godine brrrr.Tko je od koga pojma nemam vijerovatno ima i incesta i svasta.Inace mecem gumice sa klijestima do 8 dana starosti muskima i imam mir u stadu.
 
@ car
pojasni molim te to kako mećeš gumice muškićima jel isto kao i na rep a ako su oko 2 meseca može li onda bez posledica
 
Pozdrav svima ,jedno pitanje dali je moguće stavljati gumice ovnićima za kastraciju starim 1mj. i nedavno sam vidio da jarićima umjesto spaljivanja rogova stavljaju gumice na rogove koje se koriste za kastraciju te im rogovi otpadnu za nekih 10 do 15 dana
 
Nisam nikad metao od 2 mijeseca pa nemam iskustvo,jer jedno je teorija a drugo praksa a nezelim vas navesti na gore, najbolje je od 8 dana kastrirati tj.metati gumice to janje ni ne osijeti fakticki i kupac se nemoze osvrnuti sa rusenjem cijene da je npr.mozda skakao pa ako nije svijedno opet se osijeti silom itd.Svaki (pican trgovac)trazi bilo scim da srusi cijenu ako moze.Jesam u pravu?a ovako kao da su ovcice.Moze se od mijesec dana kastrirati sa gumicama ali starije nisam nikad kastrirao na ovaj nacin pa vam nemogu sugerirati iako moj kolega jest od 2 mijeseca starosti pa je sa par komada u roku od 8 dana vuna spala kao da si ih osisao i jedva ostali zivi a ovi ostali su ok.Radio je to na 200 janjaca e sad nek Spensi ili netko tko zna obijasni strucno zasto se to eventualno desilo.
Post je spojen: [time]1267949737[/time]
_________________________________________________
Urban poslikam klijesta pa stavim da vidis jer ja na rep nemecem nikad to mi nagrdjuje ovce iako je to bolje,lakse za gazdu i puno prakticnije ali ja to nikad neradim.Zamene ovca bez repa je nakaradna iako ponavljam da je to odlicno ali princip je vrag.
 
da li neko ima iskustva sa obezrozavanjem starih koza pomocu gumica za repov
 
Kod drugara sam imao priliku da vidim jarad koja su obezrozena mascom koja se koristi za obezrozavanje pa me zanima ima li ko iskustva s obzirom da niko u temi ne pominje takav nacin skidanja rogova?
 
Na ovom linku imate prikazanu stranicu sa opremom za kastriranje i obezrozavanje rec je o poznatoj americkoj kompaniji koja prodaje opremu i preparate stocarima.
http://www.valleyvet.com/ct_product_group.html?cguid=2c148714-fd88-4aa4-b50b-b782c5a58033#
Na stranici se vidi vise varijanti koje oni koriste za kastriranje neke su i oznacene kao najprodavanije. Pohvalio bih Callicrate Bender kao izuzetno efikasan za zivotinje koje su vec odrasle u izvesnom smislu bezbolan i zgodan za upotreby, jarcevi ovnovi starja telad i bikovi metoda je beskrvna a za dve tri nedelje testisi otpadaju ali zahteva vakcinu tetanusa.
http://www.valleyvet.com/ct_detail.html?pgguid=30e07737-7b6a-11d5-a192-00b0d0204ae5
I ovaj emasculatom mi se svidja koji brzo i cisto lomi zile od testisa bez probijanja koze.
http://www.valleyvet.com/ct_detail.html?pgguid=4d25cb83-8a08-452c-9a72-26dae3a60a99

Ima tu jos njihovih raznoraznih varijanti.
 
rajko gmilanovac je napisao(la):
Kod drugara sam imao priliku da vidim jarad koja su obezrozena mascom koja se koristi za obezrozavanje pa me zanima ima li ko iskustva s obzirom da niko u temi ne pominje takav nacin skidanja rogova?
Ne znam za jarad, ali se kod teladi to uspješno radi do trećeg dana po telenju.
 
i mene isto interesuje.hocu da pitam za jarici ako se stavi gumica za rep na rogove dok su mali dali rog sigurno otpada i dali posle izvesno vreme nikne nov ili ne?(posto ako se to uradi so termokauter vise novo ne nica). jedan moj stric je iseko so bonsek rogove na kozu skroz do dole i posle opet su rasle.zato me interesuje kod jarici so gumica- posto to mu dogje kao da preseces rog a ne da ga izgoris skros,(kao so termo kauter).dali neko probao?
i interesuje me dali moze da se obezrozi jare so pasta za obezrozivanje teladi(hornstick),i dali neko to probao? necu da ekperimentiram zasto ako opet pocnu da rasto to nema da lici na rog.a ocekujem vrlo dobri jaradi.
 
Kako funkcioniše to kastriranje jaganjaca gumicama, jel im otpadne mošnja i testisi kao kod kupiranja repa ili samo testisi u mošnji odumru? Čitao sam malo nešto o tome ali nemam predstavu kako to u praksi izgleda.
 
Ovi su bili stariji jarici,mozda 2-3 meseca,i malo jaucu,par minuta kad im se stavi,licno nisam pristalica toga,ali drug je tako hteo,otpadnu za dve nedelje,ali ipak treba malo prekontrolisati da li se gumica slucajno usekla,pa ako jeste namazati antibiotskom mascu,i treba dobro pogledati da li su oba testisa obuhvacena gumicom,nadam se da me razumes.
 
Nazad
Vrh