Obezrožavanje teladi

Ratkopa-koliko teladi moze odraditi?
 
Spric je 10 kubika a ja sam namazao 2 teleta i jednom ponovio jer nisam nakvasio pa nije uspelo i ostalo mi je 8 kubika u spricu.........
Nisam ga do sad koristio a tip kod koga sam ga narucio mi je rekao da je za vise komada.
Samo treba raditi dok su telad sto manja moja su mesec i mesec ipo,mladjem nije uspelo jer je imalo vece rogice pa je ponovljeno
 
Postvane kolege,probajte hornstik hauptner,koristim ga godinama i to je nesto najbolje sto sam koristio_Obezrozio sam oko 20 teladi i ima za jos 10,cena mu je mislim oko 10eu.Obezrozavanje stikovima je najbolja stvar za zivotinju ako se vec mora obezroziti.Inace kauterizacija ili vec nesto za starije zivotinje sto je ovde predlozeno ili cak prstenovi za jagnjad,pa znate li koliko bola je to izazvalo jadnoj zivotinji.U bazi roga je velika kolicina krvi i ogroman broj nerava koji prenose jak bol za celi period stajanja gumice.
 
Nije problem broj,nego ne mozes kupovati ako nisi veterinar,tamo gde sam ga ja uzo je veleprodaja.Posto si bio kod mene i znamo se jedino da ti ja posaljem jedan,bez provizije naravno.
 
Samo se najavi,uvek sam u poslu.Ako bilo gde naidjes na taj stik kupi ga obavezno,jako je dobar i trajan.
 
Ja sam danas probao BOVI pastu za uklanjanje rogova i mogu vam reci da je i to veoma bolno za jadno telence. Kazu da je to naj humaniji nacin za obezrozavanje al tele ocito trpi velike bolove, koza pored roga izgleda kao da je pecena kao da sam kiselinu iz akumulatora sipao!
 
U pravu je Ratko, ja sam obezrozavao neku telad onim stikom, fina stvarcica, nema krvarenja i tele brzo preboli, a sada te krave su znatno mirnije i pogotovo ce znaciti ko ulazi između krava da hrani, kao sto je kod mene slučaj u jednoj stali!!
 
Ja to ne mogu da radim, kad udjem u stalu one samo okrenu vrat i hoce da ih cesem,tako su umiljate, a ne verujem da ce da me udare, bar do sada nisu, ucim ih od malena, kad krenu da udare dobiju po njusci, kad normalno stave glavu pored mene dobiju cesanje po vratu i za sada nema frke :osmeh:.
Nisam se vezao za njih,ali ipak mislim da ne bih mogao to da im radim
 
planiram za 1 mesec da kupim zensko tele busha rasa. interesuje me do koliko meseca starosti moze da se obezrozi? citao sam da moze da se obezrozi dok se rog mrda.
neka kaze neko iz svoje iskustvo do koliko maksimalno moze. da znam od koliko meseca starosti da uzmem tele. imam doma horn stik od system line.
 
Evo ovo sam fotovrafisao pre neki dan.
33l2z9g.jpg


- - - - - - - - - -

v8lj7t.jpg
 
Danas koristio Bovi pastu za obezrozavanje kod zenskog teleta starog 8 dana,vvidi se da je dosta bolno drzao sam ga 10-tak minuta da neskine pastu i dosta se koprcalo.Da li je dovoljno dugo zadrzano ili sam trebao jos?Inace osisao nakvasio vodom okolo namazao vazelinom a samo krug od 2 cm pastom.

- - - - - - - - - -

Bolelo ga je oko 2 sata ,uvijalo glavom pokusavalo zadnjim nogama da skine pastu,vrtelo se itd.Neprijatno gledati.
 
Jesam kauterom do prošlog leta, mnogo je bolno i stresno i za mene i telad, na kraju sam plaćao, i od letos sam prešao na pastu, troje starijih teladi obezroženo bez problema i sledeći vikend imam troje.
 
Nazad
Vrh