NS hibridi

Drale ovo nije bio klasičan ogled sa više hibrida nego cela parcela od 6kj (ja mislim da nije ni imao više kukuruza) jedan hibrid a reci mi koja semenska kuća prošle godine nije imala kikseva sa hibridima i koliko njih nije skidalo i objavljivalo rezultate.U Turiji je konkretno skidan ogled ns hibrida kod Miomira Crvenog gde sam lično učestvovao u merenju i svođenju hibrida na JUS kvalitet (bez odbijanja sušenja) i od 11 hibrida koliko je skidano prosek je 3600 i neka kila kg po kj suvog zrna, od 3100-4000kg po kj u zavisnosti od hibrida a vlage od 15-20% koliko se sećam, bilo od 300-600 grupe zrenja.
Predpostavljam da je Siniša Jakovljev zadužen za taj ogled pošto podpadamo u isti region i poznajem promotera dobro i čudi me da je tako postupio pošto dosta realno sagledava stvari ali verovatno grešim.Nemoj da misliš da ih branim ali ako su ovako postupili sa tvojim drugom to nije u redu.Prošla godina nije bila merodavna ponaročito što se ogledi rade pored glavnih puteva i niko nevodi računa o kvalitetu zemlje koja ume biti različita i u samoj parceli kao što ja imam i zato se neprimam tih ogleda pošto neće svi hibridi imati istie uslove a nudili su mi da radim, sam sebi napravim ogled i kraj.
 
Pokušaću sutra svratiti do instituta i verovatno uzeti 3022 i 3023 na probu a pored njih će biti LG,a možda i pionir i dkc sa sličnim fao.
E vidiš Savo 3623 sam skidao krajem avgusta (ako se dobro sećam ovako iz glave) sa 11.5-12% vlage.... Takav je i prinos bio. Ali nećemo gledati prošlu godinu,što kažeš u kišnoj godini se junaci poznaju.
Daću priliku Ns-ovcima pa kako bude.
 
Ako se vama u kisnoj godini junaci poznaju onda necete daleko dogurati.Kada imas prinos kao 2016 onda te ne boli mnogo 2 ili 3% vlage razlike,ali kad posle nje dodje 2017 onda imas razliku od 300kg/ kj i 3000kg/kj sto nije 2-3% onda vidis sta da sejes,odnosno sta da ne seješ.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Pokušaću sutra svratiti do instituta i verovatno uzeti 3022 i 3023 na probu a pored njih će biti LG,a možda i pionir i dkc sa sličnim fao.
E vidiš Savo 3623 sam skidao krajem avgusta (ako se dobro sećam ovako iz glave) sa 11.5-12% vlage.... Takav je i prinos bio. Ali nećemo gledati prošlu godinu,što kažeš u kišnoj godini se junaci poznaju.
Daću priliku Ns-ovcima pa kako bude.

Nemo se ljutis,al ja im nebi vise dao priliku ni nitragin da kupim a kamoli nesto drugo.....
 
Spajki možda nisi razumeo.... U suši svi otpuste vlagu a u kišnoj onda vidimo razlike. Npr sviđa mi se rwa ulix koji za svoj fao ranije skine vlagu,fino rodi a nije izvikan sa cenom.
Dokle ćemo dogurati.... Pa sad to što je naše zemljište takvo da i najmanju sušu oseti... ni ja ne bih voleo da je tako. Kod vas je drugi divan. Ili te ja nisam shvatio šta želiš da kažeš?
O Bože,Danger zašto bih se ljutio? Pa valjda je bolje da mi kažeš kakvo je tvoje iskustvo,valjda zato postoji forum!
 
Ne znam da li si me razumeo,imao sam u dobroj godini NS5051 7t/kj suvog zrna a imao sam ga i u sušnoj ali ispod 1000 kg/kj.Taj odnos je za mene neprihvatljiv.Prethodne 2017 sam imao pionira 2400 kg/kj i DKC oko 3500kg/kj i NS na istoj parceli ispod 700 kg/kj.O tome pricam.Iz tog razloga su oni kod mene zavrsili svaku priču.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ja sa sejao taj NS 3023 usužno,kao i ostale operacije do žetve...prosle godine je prinos bio 2700 kg/jutro...
 
Druže kod nas kad je suša (a ne treba mnogo da je osetimo. Takvo nam zemljište) onda svi do jednog prdnu u fenjer. Kad je normalna godina onda ima malo razlike. A kad vama plivaju usevi e onda je kod nas super turbo dobra godina i onda se verovatno vidi prava razlika. Hvala na upozorenju! Svako iskustvo je dragoceno.
 
Generalno nasi hibridi u teskim uslovima budu losiji. Ja sam sa Jockovicem diskutovao oko toga i rekao mi je da probam 3023, da ce on se nositi sa P i DKC lagano. Uzecu 2sj i praticu ga. Ako mi rodi do 500kg/ha manje sejacu ga i dalje jer za razliku u ceni i sklopu mi je isto skoro a i hocu da pomognem domacu industriju.
 
Generalno nasi hibridi u teskim uslovima budu losiji. Ja sam sa Jockovicem diskutovao oko toga i rekao mi je da probam 3023, da ce on se nositi sa P i DKC lagano. Uzecu 2sj i praticu ga. Ako mi rodi do 500kg/ha manje sejacu ga i dalje jer za razliku u ceni i sklopu mi je isto skoro a i hocu da pomognem domacu industriju.
Nasi hibridi nisu za sejanje na 15,17,20,22cm i zato vam budu losi na susi.Posejte na 26,28 i bice velike razlike.Svi domaci hibridi odlicno produze klip na vecem razmaku sto je za strane hibride retkost.
 
Nasi hibridi nisu za sejanje na 15,17,20,22cm i zato vam budu losi na susi.Posejte na 26,28 i bice velike razlike.Svi domaci hibridi odlicno produze klip na vecem razmaku sto je za strane hibride retkost.

Nije istina.
Kod nas su bili i na 30 pa nista nije rodilo.Vi samo vicete kako je bila susa,neznate vi sta je susa.
 
Na dobrim parcelama pored reke (2.klasa, jake jutarnje rose celog leta) forsiram strane hibride za zrno, gušći sklop i punu agrotehniku.
Na brdu na lošijoj zemlji nisam primetio da su mi stranci nešto bolji, u njihovom slučaju moram ići na čestinu a ako bude suša onda opet nema ništa. A ako idem na redju setvu nema tog povećanja klipa kao kod domaćih hibrida. Pri tom mi seme dosta skuplje. Ako ih berem u klipu moram baš da pazim na vlagu, inače se osipaju nenormalno. Tako da sam našao računicu da na brdu sejem domaće hibride za klip, uglavnom Fao500 grupe, i ništa ispod 30 cm (a probao sam svašta u poslednjih 10 godina).

Za ovu sezonu od NS-a sejaću NS5051, cena 2975 din vreća.
 
Na dobrim parcelama pored reke (2.klasa, jake jutarnje rose celog leta) forsiram strane hibride za zrno, gušći sklop i punu agrotehniku.
Na brdu na lošijoj zemlji nisam primetio da su mi stranci nešto bolji, u njihovom slučaju moram ići na čestinu a ako bude suša onda opet nema ništa. A ako idem na redju setvu nema tog povećanja klipa kao kod domaćih hibrida. Pri tom mi seme dosta skuplje. Ako ih berem u klipu moram baš da pazim na vlagu, inače se osipaju nenormalno. Tako da sam našao računicu da na brdu sejem domaće hibride za klip, uglavnom Fao500 grupe, i ništa ispod 30 cm (a probao sam svašta u poslednjih 10 godina).

Za ovu sezonu od NS-a sejaću NS5051, cena 2975 din vreća.

Koja agrotehniku ides na brdu i koji prinos bude u prosecnoj godini?
 
Od djubriva 250 kg NPK ili 200 kg MAP-a. Prihrana 200 do 250 kg KAN-a u špartanju. Ako se pretera sa prihranom u sušnoj godini bude veselo. Od semena dve vreće po hektaru (domaći hibridi), razmak na 30 cm. Protiv korova dikamba i nikosulfuron (eventualno mezotrion). Arenda 50 evra po hektaru. U prosečnoj godini prinos minimum 6 tona, negde bude i blizu 7. Kad je baš kišovito može da izgura 9 tona. Inače u plodoredu kukuruz dolazi svake četvrte godine na istu parcelu.

Gledam da mi ukupni troškovi ne predju 500 evra po hektaru. Što se tiče prodajne cene, uvek izvučem 2-3 dinara više nego što je na berzi. Prošlogodišnji rod je sav otišao po 21 din.
 
Pitam zato sto imam neke teske zemlje gde kukuruz prvo izgori i bude los,a tu ima i podzemnih voda....pa sam razmisljao da tu samo kombinujem jecam i soju,a mozda ubacim i kukuruz,e sad se razmisljam koji fao i na koji razmak...
 
Nazad
Vrh