No-Till , direktna setva bez obrade

Има ли ико у близини Врбаса сејалицу за директну сетву,мораћу нека жита изгледа пресејати па да не орем.
 
Moje prvo iskustvo sa no-till
Nejednako nicanje zbog nejednake sjetve. Očekujem kroz par dana da će sve izaći

40bPxOy.jpg
 
Kod mene je u no till-u isto nejednako nicanje zbog manjka vlage a sad se popravlja, išao sam 2L totala i sencorom, širokolisne skoro da nema jedino sirak
 
Nema veze , krajnji rezultat ćeš nam javiti , računicu sa sve radnim vremenom , amortizacijom i vrijednosti priključaka za osnovnu obradu ... Inače koja je sijačica bila ?
 
A ja sam već drugu godinu pomalo a od sledeće potpuno prešao na jednu metodu , nazvao bih je "plitka obrada" .
Osnovna obrada jedan prohod kratkom tanjiračom ujesen i to je to . Još se čeka kod jednog našeg kolege da vidim kako će proći sa nadogradnjom kratke tanjirače pa i to da probam . Inače zadovoljan sam zasad ali otom potom . Samo da napomenem da je baš dosta glista proljetos u nekim tipovima zemlje nakon takve obrade. Radim što pliće oko 5cm.
 
Za primjer da pitam..... Ono što me muči....

- kultivaciju je nemoguću uraditi, koja ima svojih prednosti.
- gdje se posije pšenica ili uljana repica u tanjurano, ima dosta miševa, ipak oranjem ih se dosta uništi, a prave značajne štete u zadnje vrijeme.
- ostatak herbicida od kulture prije, te se time ograničava sjetva određenih kultura, dok kod oranja se ipak zemlja prevrne i moguće je sijati skoro sve.
- ako se posije soja, koja se kosi nisko, a ima ostataka od prethodne kulture, pa kombajn i to uvlači unutra, ameri npr siju soju u kukuruzište, a stabljike od kukuruza oko pola metra

Opet prednosti, pogotovo kod postrnih kultura

- obradi se traka koju samo biljka treba, manji dio zemlje se isušuje.
- dodatak gnojiva kroz raonik
- manje potrebnog vremena za obradu, npr jedan traktor pravi trake drugi sije ili sve odjednom, ako je moguće
 
Za ovo gore si u pravu , moguće da bi bilo miševa više , kažu da puževa vremenom bude a i oni prave problem , ostaci herbicida isto moguće ali to treba paziti i ovako i onako , a za ovo da prave problem ostaci to ništa , to do žetve skoro nestane i sasuši se , nepravi to nikakav problem .
 
Ostaci herbicida su velika muka, u pravu si, zato ne koristiti herbicide sa produzenim zemljisnim delovanjem.
Je4 Ameri uglavnom Notill rade u GMO useve.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ostaci herbicida su velika muka, u pravu si, zato ne koristiti herbicide sa produzenim zemljisnim delovanjem.
Je4 Ameri uglavnom Notill rade u GMO useve.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

E vidiš, mi neradimo gmo..... I prema tome nemamo ni iste uvjete, da se uspoređujemo s njima.....
Npr, uljanu repicu sam prskao sa sredstvom teridox od syngente, a piše da na istu površinu može doći svake tri godine, al nemam doslovno ništa trave u repici i piše što se može posijati..... Npr kukuruz
 
Nazad
Vrh