Nikad ovako !

Дешава се и на ЏД,Нов новцат 6090М први дан цркли изводи хидраулика.Није одрадио 5 радних сати.А о осталим кваровима да се не прича.Данас сам купио прскалицу од човјека који има 4 ДФ.На два је до сад радио предњи штел и вучу,један 4000е цех други 6000е.
Da nije covjek iz Brckog ?
 
7000 sati ,zvuci da oces da kazes da je to nesto mnogo ? To je nov traktor
Dal je mnogo ili malo zavisi kako ko shvata i gleda, uglavnom poenta nije bila ni mnogo ni malo vec koliko ima na satu, nista vise, kvar takav kakav je, ni ulepsan ni umanjen ni preuvelican, jednostavno sam hteo da pokazem da se kvarovi desavaju i resavaju hvala bogu,kako je crkao ovaj rus tako je crkao i onaj klas pa i onaj jd,jedan mozda malo ranije drugi malo kasnije uglavnom trajati ni jedan vecno nece.
 
Mislim da te kvarove na traktorima ,iole ozbiljnije , treba podijeliti na 2 vrste .
One koji se nasumicno desavaju , nisu ucestali na istoj seriji traktora i na one koji su prepoznatljivi i cesto se desavaju na istoj seriji .
Ako se nesto isto cesto desava na istom traktoru onda je to greska proizvodjaca i to treba ili izbjeci ili racunati stim , ako samo mozemo saznati za taj problem
Ako se nesto desi nevezano onda je to ili losa sreca ili nesto do rukovanja . Prosto
 
Kad se kod nas prodala državna zadruga tamo negde oko 2010,novi vlasnik je doterao 2 JD ne znam oznake ali neke gromade za par dana je pukla radilica na jednom ,ne znam šta su i sa kim pričali uglavnom nov motor je stigao iz Nemačke i urađen je o trošku uvoznika,eno i dan danas idu imaju po 30000 rh.
 
Код оваквог квара немогуће да се није чуло клопарање кад се вози празан трактор. Карактеристичан звук. Чак се може и видети да точак стоји мало под нагибом.
 
U tome i jeste tragedija, zvuk se cuo, cim je drugi vozac seo u traktor kvar je prijavljen a prvi vozac je danima cuo lupanje al je mislio da nije nista strasno pa je vozio tako.
 
Mislim da te kvarove na traktorima ,iole ozbiljnije , treba podijeliti na 2 vrste .
One koji se nasumicno desavaju , nisu ucestali na istoj seriji traktora i na one koji su prepoznatljivi i cesto se desavaju na istoj seriji .
Ako se nesto isto cesto desava na istom traktoru onda je to greska proizvodjaca i to treba ili izbjeci ili racunati stim , ako samo mozemo saznati za taj problem
Ako se nesto desi nevezano onda je to ili losa sreca ili nesto do rukovanja . Prosto
Evo primer bas zbog kog se i povela diskusija, pucanje poluosovine.
Moj neki zakljucak je da do pucanja na rusima dolazi u 99% slucajeva zbog lufta u lezaju,kombinacija lufta i rupa, vagas ili nesto slicno i eto loma.
Jos da dodam da ti limovi ne postoje ni 10% od onog sto ovde pojedini tvrde, znaci ja radim te sklopocije svaki dan pa se nisam nagledao puknutih osovina 90% su price rekla kazala, svi culi od ovog od onog itd a video uzivo malo ko.
 
Posteno, ne vezano da li je rus u pitanju, meni ovakva konstruckija gde osovina strci ~40cm na prepustu se ne svidja uopste! pa ona ako se imalo iskrivi, tocak krene da sepa, to je mozda i neprimetno ali od oscilacija se nacne materijal i na kraju naravno pukne...
 
Sigurno da je bolje konstrukcisko resenje truba do kraja poluosovine al ako me secanje dobro sluzi yto 130 ima takav sistem pa opet hoce da otkine glavcinu od osovine kad se uduplaju tockovi, jbg jednostavno uvek ima negde neki jadac.
 
Kada se uduplaju tockovi truba se "anulira"... pa polozaj srca na felni, sto je uglavnom do spoljne strane tocka, treba da smanji opterecenje poluosovine na lomljenje, vec vise da bude na smicanje, jer je tako korisno opterecen skoro ceo presek poluosovine, a ne oko pola kao kod lomljenja itd...
 
Opet recimo znam mnoge 1221 i vece ruse da imaju duple tockove pa nikad nisam cuo da je nekome pukla osovina ili da je stradao reduktor zbog toga a isto je osovina izbacena kao na manjim rusima.
 
Realno, nesto je do konstrukcije, a jos vise do vozaca :ppozdrav:
Ja bih reako da je ovde mnogo više do konstrkcije. Osovina je pretanka za tu namenu. Spoljni točkovi pošto su toliko dalje od trube deluje mnogo većom silom na osovinu po principu poluge. Verujem da sa solo točkovima ne bi bilo nikakvih problema, ali za duple je preslaba osvina.

Kad smo kod tog lupetanja kad je ležaj u pitanju. Na IMT 539 mi se čuje se tupo prigušeno lupkanje negde iz predela ležaja kada se traktor zanjiše levo - desno. Mislim da se i oseti malo lufta. Da li to znači da je ležaj skroz propao ili delimično? Da li će da se primeti ako ga dignem i cimam točak?
 
Evo i loma koji se meni desio na IMT 560. Uzrok, ćale nije hteo da me posluša i poravna poluge nego je vozi (evo sad je krenuo drugu sezonu) tako što je prskalica od 650l bila delimično nagnuta na stranu gde je na kraju je pukla. Takodje vidi se da je došlo da zamora materijal i da je to pucalo već duže vreme.
Zatim mislim da je to već menjani turski držač lošijeg kvaliteta. Izgleda da i dimenzije nisu odgovarajuće, vidim i sad kada sam stavi novu da te uške koje su pukle imaju nekih 3mm lufta. Sad sam ubacio platnu kako to ne bi šetalo, a na staroj sam primetio da su uške iskrvljene tj. verovatno zbog tog lufta koji su imale usled cimanj došlo je do toga da trpe mnoge veće dinamičko optrećenje.


 
Poslednja izmena:
Sigurno da je bolje konstrukcisko resenje truba do kraja poluosovine al ako me secanje dobro sluzi yto 130 ima takav sistem pa opet hoce da otkine glavcinu od osovine kad se uduplaju tockovi, jbg jednostavno uvek ima negde neki jadac.
Sva teretna vozila preko 3.5t koje sam imao prilike da vidim su imale tzv potpuni plivajuci sistem. Glavcina se vozi na 2 lezaja, a poluosovina samo prenosi obrtni moment, ne nosi nikakav teret. Cak i kad pukne kamion samo stane, a zameni se na licu mesta bez dizanja tocka. Tako da ne napravi neku znacajnu stetu... A onaj plasticni blatobran na Claas-u verovatno kosta vise nego 2 poluosovine za Rusa.
Cudno mi je sto jaci traktori ne koriste takvu konstrukciju
semi-vs-full-floating.jpg
 
Poslednja izmena:
I ja imam problema sa podiznim polugama, odlaze navoji, krive se, skoro sam naiso na jedan oglas od Rosija , da li je ovo neko stavljao na imt?

Španeri za ruke traktorske hidraulike (55 KM)

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
To i mene muči zadnja turska 15 dana izdržala
 
Nazad
Vrh