Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Deda Lala je napisao(la):
@Sale
Da li sam dobro razumeo,ti zalivaš voće?
Ako sam u pravu ne radiš dobro.

Deda Lalo ,objasni malo ovu konstataciju .

@meeker
Zakucao sam na krajevima rusku armaturu '10 i vezao creva plasticnim vezicama .
Ovih dana bilo je i hladno u jutru i vrucina popodne i nije se nista desilo crevima .Ocigledno zbog velike duzine skupljanje i istezanje creva moze da istrpi krutu vezu na kraju reda .
 
upravo ovih dana montiram sistem kpk u plasteniku. u pitanju je gajenje jagoda. pravim gredice i na njima su 2 reda jagoda, znaci jedna gredica dva reda jagoda pa me sad zanima dali je dovoljna jedna traka kpk kroz sredinu gredice ili mora dve? hvala unapred i jos jedno pitanje: plastenik mi je duzine 24m a imam trake od 21m pa neznam dali moze da se dokupi i kako se spaja jos po 3m, ustvari dali to moze :cao:
 
mora dve trake, a za spajanje traka imas spojnice u svakoj normalnoj poljo. apoteci. (kostaju od 20 - 30 din)
 
Evo da se ja malo ne složim sa kolegom Saletom (aremane). Iz iskustva ti kažem da sasvim dobar posao odradi i jedna traka sa kapaljkama na 30 cm a ako su kapaljke na 10 ili 20 cm na tu dužinu koju ti imaš još je i bolje. Osim što će ti zalivanje trajati duplo kraće, po meni, nema neke prednosti osim ako je peskovito zemljište u pitanju. Košta te više i posle imaš više da krpiš kad ti izbuše miševi, krtice, insekti... Koren jagode jeste relativno slab (u poređenju sa drugim usevima) ali ne toliko da mu moraš direktno na koren dodati vodu i hranu, što se dešava kad staviš dve trake. Nećeš pogrešiti ni ako staviš dve trake ali mislim da nema potrebe.
 
Za jagode moras da napravis sto bolje ocednu zemlju da se biljka ne udavi.
Tek pocinjes pa pokusaj da uradis max. koliko mozes, posle ces da krajcujes kad vidis kako ide

cista matematika:

Cena benzina x 2
Djubrivo u pocetnim fazama nedostupno jer je koren biljke nedovoljno razvijen
Pusti neki skuplji insekticid kroz crevo pa istacunaj gubitak.
Ako je voda i traka losijeg kvaliteta ili ako svasta mesas za pustanje kroz sistem (kao ja) moze da se zapusi kapljac
Imas jeftinih traka (ali ti nebi preporucio) ., nije to neka razlika u ceni
Uzmi 200 mikrona da ti traju 3 godine
Sadis jagodu koja je skup proizvod, otvori se malo, brze ce da stigne i na jacu cenu ::novac::

Ako imas vremena da cekas da zalije jedna traka od 4 lit./metar, onda OK, ja nemam

Inace, sve to radi samo je pitanje koliko je ko u mogucnosti da ulozi.
Ja sam ranije sadio salatu u plasteniku (1 red - 1 traka) i za 15 min. zalijem i odem.
 
plastenik mi je u dvoristu tako da imam vremena na pretek, sto se toga tice.
a imam i bunar pored plastenika pa sam mislio da namontiram neko bure i potapajucom pumpom punim to bure i onda slobodnim padom kpk. imam okiten crevo po sirini i iz njega idu trake po gredicama.
sad pitam jel to tako ok,
sto se tice odgovora zahvaljujem se i da dodam da na je trakama razmak 20 cm, i uz plastenik sam dobio za 6 redova.
pa sam mislio da dokupim ali onda sad necu jer ako je samo vreme u pitanju nije problem, jos jednom zahvaljujem
 
to je mala duzina reda mozes da radis kako hoces

Koja crveva si dobio, sa ugradjenim plasticnim kapljacima ili bez?

Ako nemaju ugradjene kapljace potreban je malo jeci pritisak da bi radila kako treba i manje zapusavala,
to ces da vidis kad pustis vodu na slobodan pad
 
pitaj toga ko ti je prodao creva koji je minimalan pritisak pod kojim crevo moze ujednaceno da radi,
to ti je bitno zbog visine na koju ces da stavis bure.

veci pritisak - veca visina
 
pocinkovana,
kakva plastika, nisam nikad ni cuo da to postoji :haha:
sve gledam pa nevidim iz cega si to zakljlucio :haha: :haha:
 
nije tajna, plastenik 24*5 komplet sa folijom, kap po kap, sistem orosavanja, malc folija, i mreza za sencenje, njihova dostava i montaza. mene je izaslo par piva za majstore sto su montirali i morali da spavaju kod mene jer sam sve to dobio kredit, nepovratni preko humanitarne organizacije, neki stranci, a to je bilo u vrednosti nekih 1200 eura bez pdv,pre par mesece, ali mislim da je sad malo poskupilo jer je celik otisao gore,
 
oznaka na trakama je: eurodrip s.a-09f22xe15-eolos-6mil/1,6lph/20cm-pwmax1,0-a

eto pa sad nek neko desifruje sta to znaci i na koliku visinu da stavim bure.
 
Moze li neko da postavi sliku izblize onih rupa, tj. kako su one racve, ili kako se vec zovu, na koje se montira crevo KPK ucvrscene za to deblje crevo? Evo slike sa pocetka teme, da znate o cemu pricam...
121zgp3.jpg
 
ovaj okiten cev će biti tanak,inače ja sam uzeo okiten od 5/4 cola pa sam izbušio sa 13mm burgijom,stavio gumicu i nabio sam ventile pa sam stegao,samo što moji ventili nisu takvi
 
Uzmite crevo od 1 col, i kada ga provucete sa cela tj. pocetka vrsta, naspram svake razbusite burgijom od (ako se nevaram ) 16 mm. Da teze ulazi gumica u okiten crevo.

Postavljao sam takve spojnice na moja creva za zaliv.
 
Nazad
Vrh