Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
nema vise ni podzemnih voda , jel ti vidis po sumama i parkovima kolko braon sasusenih stabala ,koliko je samo pozara bilo po cacku i okolini ovog leta -sto nikad nije bilo, Srpska malina je unistena, pascemo po proizvodnji na ko zna koje mesto, a i kvalitet je srozan ,sad kad izvezu ovu ovogodisnju sasushenu kvrgu od maline po visokim cenama na racun stare slave otici ce i stranci , kombinacija ljudskog i prirodnog faktora- mozda neko i napravi emisiju u buducnosti -sta je unistilo srpsku malinu i selo?
 
Kod mene steta od suse za narednu godinu oko 25-30 %... Rasadnik je u dobrom stanju tako da se nadam stetu da nadoknadim sadnicama....
 
Sumnjam da je većina pročitala ovaj tekst .http://www.dragas.biz/index.php?opt...&id=8658:malina&catid=104:komentari&Itemid=69 verujem i ubeđen sam da je ovo jedini i pravi put za ozdravljenje ne samo malinarstva nego uopšte našeg voćarstva jer nema toga što u ovoj našoj lepoj zemlji ne možemo da proizvedemo samo treba doneti jasna pravila pa će svako shodno svojim interesima odlučiti dali će i koliko da uloži u razvoj grane kojom se bavi. Iako sam rekao da se više neću pojavljivati u ovoj temi ,morao sam jer osećam da će se mnoge stvari veoma skoro ponoviti,mnogi će se razočarati pa će odustati od dalje proizvodnje ili će tražiti krivca na nekoj drugoj strani.
 
malo po malo ode srpska malina u istoriju, a ova susa ce da stavi tacku na malinu i srbiju kao ozbiljnog proizvodjaca
 
malo po malo ode srpska malina u istoriju, a ova susa ce da stavi tacku na malinu i srbiju kao ozbiljnog proizvodjaca
Verujem da neće tako biti . Ubeđen sam da će zbog situacije većina onih koji su se polakomili i sadili desetine hektara odustati od proizvodnje jer malina je ivek bila "porodičan biznis" a to je ono što garantuje kvalitet i po čemu je naša malina na takvom mestu gde i jeste ali zbog takvih ,željnih brze zarade i dolazi do ovakvih naglih skokova u + i - .
 
nema vise ni podzemnih voda , jel ti vidis po sumama i parkovima kolko braon sasusenih stabala ,koliko je samo pozara bilo po cacku i okolini ovog leta -sto nikad nije bilo, Srpska malina je unistena, pascemo po proizvodnji na ko zna koje mesto, a i kvalitet je srozan ,sad kad izvezu ovu ovogodisnju sasushenu kvrgu od maline po visokim cenama na racun stare slave otici ce i stranci , kombinacija ljudskog i prirodnog faktora- mozda neko i napravi emisiju u buducnosti -sta je unistilo srpsku malinu i selo?

potpuno se slazem sa tobom rogi.....kada sam letos na ovom forumu pisao o slabom i sasusenom kavalitetu i sitnoj srpskoj malini najvise sam se zabrinuo za iducu godinu (ove smo kako tako zahvaljujuci odlicnoj krajnoj ceni sveze maline ili zamrznutih prodatih orginala i dobro prosli) medjutim ovakva unutrasnja trgovina malinom i orginalima i prodaje izmedju srpskih hladnjaca nije merilo.... ovaj kvalitet odnosno ovaj nikakav kvalitet srpske maline iz roda 2012 polako se izvozi ino kupcima koji u cudu otvaraju kutije sa "srpskim rolendom" i sa nevericom gledaju situ od 12mm do 18 mm ( a po eur standardima rolend je 18mm i +) skupo a lose za ino kupce (dobro za nas proizvodjace ali ove godine) sta ce biti iduce ? (kad vidim ove lastare koji su nikakvi jako puno brinem za nase malinarstvo)
 
poljaci izasli sa podatcimao nabranim kolicinama malina za 2012 godinu i iznose 127 000tona,a srbija 38 000 tona tako da vise nismo sigurni snabdevaci maline u svetu neko je dobro odradio posao

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD][/TD]
[TD]
2006-2010
średnia​
[/TD]
[TD]2011[/TD]
[TD="colspan: 2"]
2012​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 3"]
w tys. ton​
[/TD]
[TD]
2011=100​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Ogółem[/TD]
[TD]
512
[/TD]
[TD]
531
[/TD]
[TD]
557
[/TD]
[TD]
105,0
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Truskawki[/TD]
[TD]
184​
[/TD]
[TD]
166​
[/TD]
[TD]
150​
[/TD]
[TD]
90,4​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Maliny[/TD]
[TD]
73​
[/TD]
[TD]
118​
[/TD]
[TD]
127​
[/TD]
[TD]
107,7​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Porzeczki[/TD]
[TD]
185​
[/TD]
[TD]
170​
[/TD]
[TD]
195​
[/TD]
[TD]
114,7​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Agrest[/TD]
[TD]
15​
[/TD]
[TD]
15​
[/TD]
[TD]
16​
[/TD]
[TD]
111,8​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Pozostałe[/TD]
[TD]
55​
[/TD]
[TD]
62​
[/TD]
[TD]
69​
[/TD]
[TD]
111,3​
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Poslednja izmena:
Izvozna cena maline je sada eu ++ ..... info.....od izvoznika....a kad oni to kazu onda se misli na griz...??.... Ranije je bilo kolika je cena izvozna griza ...tolika je otkupna ....sada ...?????
 
moramo da povecamo prinose 40 t po hektaru da bi izdrzali ovakvu konkurenciju,ovi poljaci su proizveli maline koliko srbija i cile zajedno
 
E da je bilo 40t/ha ne bi cena bila 120,00 vec 40,00(i trazili bi dlaku u jajetu) a branje 25,00 pa bi krenulo zaoravanje malinjaka kao onaj poljak sto je radio, dokle god proizvodjac zaradi 1 dinar a ostali 10 tj. dokle god se politika ne promeni i neko ne pocne misliti da zastiti proizvodjaca zato sto je video da od tih proizvoda srbija moze da dobije lepe pare dotle ce biti sve vise zaoravanja i unistenja zasada i farmi,neko izgleda dobio pare da unistava svaku proizvodnju ovde da bi evropa imala gde da plasira svoje proizvode.
 
meni nije jasno odakle ovi poljaci ovolike mline beru ,a zoravaju plantaze, jer samo povrsine do 2008 imaju subvenciju od 400 eur po h i 0,20 eur centi po predatom kg malina ,
 
dokle god se politika ne promeni i neko ne pocne misliti da zastiti proizvodjaca

Može li ovo malo detaljnije?
Kakva bi ta politika trebala da bude, šta tačno znači zaštita proizvođača, povećanje subvencija, nametanje cene od strane države, ili nešto treće?

Meni je itekako stalo da seljacima, a posebno voćarima, pošto sam i sam jedan od tih, dođu neki bolji dani, ali se bojim da ni sami ne znamo ni šta tražimo niti šta očekujemo.
Možda grešim, pa me baš zbog te mogućnosti zanima šta se konkretno podrazumeva pod "zaštitom proizvođača"
 
polako ali sigurno gubimo trku sa poljacima ,400 eur i 0.20 eur po kg predate maline drze poljake na preko 100 000 t ,ulaze umesto nas na trziste evrope , ako se nista ne promeni po ovom pitanju kraj malinarstva je neizbezan ,i to vrlo brzo brze nego sto mislimo davno sam pricao o ovom problemu a 10 god u nazad niko nista nije preduzimao, od nas sami (mada se mi proizvodjaci nista nismo pitali) pa sve u lancu do najvisih instanci,neko treba da snese veliku odgovornost za ovo sto se desilo ,manjak u budzetu naseg naroda ce biti sve veci i veci ,sa nama su zavrsili slede druge grane dok ne bude sve bankrot
 
Pa dobro, ali šta tu treba da uradimo mi seljaci a šta država?
Malo mi neozbiljno zvuči zahtev "zaštitite proizvođače" a da mi sami ne znamo šta tačno tražimo.
Meni, hajd da budem do kraja otvoren, neiskreno zvuči i argument na koji se pozivamo "država će imati koristi ako nama pomogne".
Milsim, lepo je misliti i na državnu korist, ali ljudski je prvenstveno misliti na sopstvenu, a o državnoj neka brinu oni koji su izabrani da o tome brinu, i za šta su debelo plaćeni.

Liči mi to na situaciju u kojoj nekoga pokušavamo da prevarimo, da navodno pričamo o državnoj koristi, a da zapravo tu pokušavamo da proturimo svoju ličnu.
Za to nema potrebe stvarno, sasvim je u redu zalagati se za svoju ličnu korist, samo što za tako nešto treba imati valjane argumente.

Meni recimo, ako solidno zarađujem na svom priozvodu, uopšte nije važno na kom je mestu Srbija u svetu po toj proizvodnji. Šta me briga da li Poljska proizvodi više malina, jabuka, šljiva od Srbije, ako ja od svoje proizvodnje mogu da živim.

Ti vidim pominješ subvencije u Poljskoj, pretpostavljam da smatraš da tako nešto treba da se dešava i kod nas, ali,
Ima li Srbija para za to, ako svi znamo da je deficit budžetu ogroman, tj nema dovoljo para ni za ovo što je planirala da da.

Evo ja ću reći jednu jeretičku tezu, na tragu koje mislim da se može naći i rešenje za seljake.

Srbiji, a time ni nama seljacima, neće biti bolje sve dok bude bavila demagogijom kako je poljoprivreda njena šansa.
Nije poljoprivreda nikoga izvukla iz krize, niko na poljoiprivredi nije napravio razvijenu ekonomiju, pa neće ni Srbija.
Kad neko iz vlasti bude smogao snage i pameti da to kaže možemo se nadati da če stvari krenuti na bolje.
Dotle ćemo se uljuljkivati u svojoj nekoj važnosti koje praktično nema, možemo pokušavati i mi državu i država nas da prevarimo, ali bolje nam biti neće.
 
mi smo trenutno u vrlo teskoj situaciji i nemozemo parirati poljacima .desila se 2012 susna godina u kojoj je cena maline dosla na oprvadan nivo za proizvodjace ali je rod podbacio za 50 % cena je porasla cak i oni proizvodjaci u poljskoj koji nemaju subvenciju imali su racuna ove godine da beru , i opet se nekako uklope dok nasi proizvodjaci iakoje cena bila realna ,novaci sa jedinice povrsine su izostali cak je velika nepoznanica stanja malinjaka za ovu 2013 godinu,nesto mi neobecava ni ova godina iako budu idealni uslovi
 
Može li ovo malo detaljnije?
Kakva bi ta politika trebala da bude, šta tačno znači zaštita proizvođača, povećanje subvencija, nametanje cene od strane države, ili nešto treće?

Meni je itekako stalo da seljacima, a posebno voćarima, pošto sam i sam jedan od tih, dođu neki bolji dani, ali se bojim da ni sami ne znamo ni šta tražimo niti šta očekujemo.
Možda grešim, pa me baš zbog te mogućnosti zanima šta se konkretno podrazumeva pod "zaštitom proizvođača"
Ne mislim na subvencije jer dosta ljudi ih i ne dobije, pre svega bi trebalo imati neke zastitne cene(kod maline je to najlakse zato sto prvenstveno ide u izvoz a tamo se otprilike zna cena i onda moze i ovde da se odredi a ne da razne hladnjace ucenjuju i onda godinama se proizvodjac siromasi i nema odakle da poboljsa proizvodnju kako kolicinski tako i kvalitetom i jednog dana zbog toga ce se ovde malina gajiti samo za sopstvene potrebe) i carine da se ne dopusti uvoz strane jeftine robe kad je sezona nekog voca kod nas pa onda proizvodjac prestane to da gaji, ma sve u svemu mislim da se sve vrti oko zastitne cene neka je odrede pa ko hoce da gaji samo napred a drzavi ako se isplati neka uvozi bez carine sta hoce ali neka isplacuje zagarantovane cene pa ce onda valjda i reagovati sa nekim carinskim zastitama. svake godine od svih proizvoda imamo neki koji se izdvoji sa mizernom cenom(bilo je bacanja krompira,mleka,jabuka...)sto u normalnim drzavama ne sme da se desava, imamo robne rezerve a kao da ih nemamo jer ne obavljaju svoj posao kako treba inace ne bi bilo takvih oscilacija cena(govorim za sve proizvode) primera samo u zadnjih 10 god ima dosta i treba se svega i setiti nazalost ovde se sve brzo zaboravi. Jos malo pa kad se sva soja i kukuruz kontamiraju sa gmo genima pa ni to nece biti izvozni artikl koji sada skupo prodaju u inostranstvu kao hranu za ljude(a proizvodjac uvek slicno zaradi po ha) a nama prodaju gmo sojinu sacmu da hranimo svoju stoku, ni tu necemo biti zasticeni od drzave vec istu pritiskaju da se odobri uzgoj gmo. sve u svemu vise ni sam ne znam sta i kako bi drzava mogla da pomogne i ocekujem skoru totalnu propast srpskih proizvodjaca.
i da dodam jos jednu stvar,drzava bi trebala da kaze treba nam toliko i toliko ha ili proizvoda a preko prijava p.gazdinstva se zna koje ce se povrsine zasejati i sa cime (trebali bi se prijavljivati bar godinu dana ranije i sa garantovanom cenom)) i kad se ispuni kvota kraj ostali neka seju nesto drugo ili neka traze ko ce im kupiti proizvod.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice subvencija, tu nemamo cemu bas da se nadamo jer su tamo negde subvencije svuda vece.
Zastitnu cenu nikad u zivotu necemo doziveti, a ako je i dozivimo, imacemo priliku da vidimo i kraj. Jos nikog zastitne cene nisu izvukle.
Gde moze uloga drzave da se poboljsa? Po meni pre svega u samim zakonima i primeni istih. Da sama drzava kontrolise poslovanje firmi iz ove oblasti na vrlo strog nacin, jer smo svedoci da su mnogi dali robu a pare nikad videli nisu. Nasa drzava prosto mami sve moguce prevarante kod nas. Uloga drzave moze da se popravi u boljoj saradnji struke i proizvodjaca. Ocigledno je da mnogi proizvodjaci lutaju u magli. Drzava mora takodje i da vrsi strogu kontrolu sadnog i semenskog materijala, kao i kvaliteta proizvoda, da ne bi odavde odlazilo svasta i da zbog jednog svi trpimo gubitke. Takdoje drzava treba da donese zakon da se konacno parcele ukrupne. Drzava bi trebala i da pomogne udruzivanje proizvodjaca od zakona, pa do prostora i edukacije. Sve ove mere ne zahtevaju skoro nikakav novac, ali zahtevaju rad i pamet, a upravo te dve stvari nedostaju kod birokratskog aparata.
 
Drugari sve je to lepo što ste vi napisali i tako bi po moralnim i etičkim i drugim ljudskim vrednostima trebalo da bude. Ali da vas podsetim, komunizam je naša prošlost a sada je trenutno na snazi DEMOKRATIJA, što će reći da se svako snalazi kako zna i ume i svako gleda svoje interese. Od države ne možemo ništa da očekujemo jer je i nemamo. Nemamo sopstvenu vlast i nemamo nikoga na političkoj sceni ko bi radio u interesu građana, pa i pojedina udruženja, pokreti koji se pojavljuju u principu su tu da na neki način izmanipulišu i dobiju deo kolača u podeli plena. Oni što bi trebalo da bude naš spas jeste neka vrsta udruživanja proizvođača, manja koja će efikasno raditi i gde će se ljudi znati i imati poverenja jedni u druge. Da bi takva udruženja funkcionisala potreban je i određeni kapital koji treba uložiti u opremu i edukaciju. Taj kapital bi trebali da ulože zadrugari(koperanti, ili kako se već budu zvali) ali je problem što tog novca nema pa se vrtimo na milost i ne milost.
Ja sam akademski građanin i seljak, malinar, proizvođač koji je ostavljen na milost i ne milost, gledam a ne želim da vidim šta se događa jer je istina poražavajuća.

Razmislite da li smo mi Srbi(državljani republike Srbije, bez obzira na nacionalnu pripadnost) nekom potrebni kao domaćini i proizvođači, ili smo predviđeni da budemo radna snaga koja je zadovoljna na mrvice koje im se bace.
Odoh ja u:off_topic: pa bolje da prekinem
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh