Nabavka repromaterijala na paritet ili keš

Ćuti biće ljubomorni ovi iz Srbije kad čuju da nemamo kamate il će ovi što nam daju da uvedu .
 
Momo ti znaš s kime koperišem i da nije svima ni kod njega isto.Većina ih moraju potpisivat ugovore sa mjenicom ali stekao sam povjerenje u ovih 10 god u toj firmi tako da nemam tih problema.U sezoni znam i po noći natovarit gnojivo ako mi ujutro treba bez ikakve kontrole samo nazovem gazdu i to je to.
 
Znam , korektan je . Dosta ljudi od mene rade s njim na ugovor . Ja već dugo često njemu prodajem , a repromaterijal uzimam na drugim mjestima pa uvjek prigovaraju.
Medjutim nije baš popularan ovde kod većine njegovih kupaca iz razloga što većinom prave ugovor da otplate najesen u paritetu , tj u kukuruzu ili pšenici ,a zadnjih par godina obično dogovore u proljeće nižu cijenu a u berbi bude skuplje pa im žao da daju . Još se često poneki ljudi prave ludi ili stvarno ne razumiju pa kad im se odbije vlaga smatraju da su prevareni. U suštini firma je korektna , i uglavnom koriguje ugovorenu cijenu ako je velika razlika . ( "najkorektnija " je ona crna mladja radnica neznam kako se zove , uvjek mi uvali nešto da povezem za njihov magacin u Srpcu . :cvetic:)
 
I obratiti paznju da li placanje na jesen, podrazumeva i da se nesto robe iznese kod te zadruge, mada roba zapravo nema nikakve veze, jer se vracaju pare na jesen. Ali neke zadruge vole da nezvanicno to naglase a sve u cilju da bi obezbedile kukuruz, suncokret...
 
Tacno tako roba nema nikakve veze ali je moralno da se deo robe odnese na to otkupno mesto ako je i otkupna cena korektna.Sada su cene iskazane u dinarima sto je dobar pomak jos da i obracunate kamate budu minimalne,i polako ce se uvesti neki red i u poljoprivredi.
 
Prosle dve godine je bilo bolje uzeti repromaterijel u evro zaduzenju. Da li to znaci da ce ove godine biti bolje uzeti na paritet u kg? Koliko racunaju suncokret u paritetima?
 
Mozda se ponavljam posle jedno 15-tak godina dinarsko zaduzenje navescu primer za AN 39 din u kesu,44 u julu,45 u septembru,jasno mi je da su tu ugradili sebe ali lepse zvuci da znam koliko sam duzan pa ko voli nek izvoli,tacno znam svoje zaduzenje.
 
Super je to još kada bi znali i cene unapred ugođaj bi bio potpun .
Ovako se nadamo ceni ko ove godine a na kraju bude jadac.
 
Mada "dobra stvar" za poljoprivrednike je bila što je dosta otkupljivača izašla samo u euro zaduženju,malo se preračunali .
 
kod nas prve god. da nije bilo pariteta za suncokret, samo euro ugovor i dosta ljudi je spaseno zbog toga.
u vecini slucajeva mali proizvodjaci uzimali na paritet, a srednji i veci na euro.
 
Pozdrav !Ja AGROGRNJI prosle godine za 6 t npk dao jednu zmajevku !5000 evra Bezobrazluk !3*16 npk paritet 4.3 kg kukuruza !Pa se reklamiraju da pomazu proizvodjacima.
Dobra reklama ,nema sta
 
Nazad
Vrh