Mušmula

Imam kajsiju koja je nakalemljena 1992 godine na musmulu. Radja silno i ove godine je rodila sad jos samo da sazri pa da je gricnemo.Musmula je odlicna podloga za kalemljenje kajsija,to mogu reci. Stablo je oko 40cm u precniku, a krisnja ogromna.
 
Pa cekaj, jel musmula posrednik ili sta? Jer ja sto imam musmule, one su kalemljene na glog.
Jel to i ovde slucaj ili je to sejanac musmule , ili sta?
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam kajsiju koja je nakalemljena 1992 godine na musmulu. Radja silno i ove godine je rodila sad jos samo da sazri pa da je gricnemo.Musmula je odlicna podloga za kalemljenje kajsija,to mogu reci. Stablo je oko 40cm u precniku, a krisnja ogromna.

Jeste sigurni da je u pitanju mušmula? Nisam čuo da se mušmula koristi za bilo šta kao podloga. Mušmulu je jako teško dobiti iz semena.
 
Već sam jednom komentarisao...ali ovo je od pre godinu i više...a kolega se ne javlja...tako da ne možemo znati....
 
Pa to mi je čudno. Ja sam sejao mušmulu i to je Sizifov posao dobiti iz semena. Kao prvo seme strašno teško klija, treba mu 18 meseci i redovno istruli a da ni ne proklija. A inače mušmula ima vrlo malu klijavost. Zato mi nije jasno kako bi se od mušmule uopšte dobila podloga. Semenom teško a uzimati reznice pa ožiljavati tek totalno nema smisla. Čak i ako teoretski može, za kajsiju ima 100 boljih podloga od mušmule.
 
Ma jasno!!!
Ja sam doduše našao jedan zapušteni voćnjak i u njemu našao izdanke od mušmule...proširile se od starog stabla...
Izvadio sam i posadio kod mene samo jednu...sa namerom da nakalemim ove koje sam kupio ( tjt moj Otac) nakalemljene na glog...sa nadom da će biti krupnije nego one divlje...
Ali eto, od kako se kolega, ne javlja, nemam nikavih informacija...
No mož' se desiti i da probam, tjt presadim još neku divlju mušmulu i nakalemim kajsiju...možda...
 
Ma jednu samo...vidi to mi je u sklopu šljivara( tako mi u mom kraju zovemo parcelu sa pretežno zasađenom šljivama...mada ja zadnjih godina ubacujem i nešto od drugog voća) u proleće ove godine sam je presadio ...i ono...visine nekih metar i dvadeset-trideset...a debljine nekih santim i po, otprilike...A inače u voćnjaku ispod vinograda imam dve mušmule na glogu, i jednu prošle i dve ove godine, sam lično nakalemio ...isto na glogu...
Na onoj lokaciji gde sam izvadio, te divlje mušmule, bio sam pre desetak dana, ali nisam nešto zagleđivao , koliko bi još moglo se iskoristiti...Ali ako je ovo, što onaj kolega sa vrha strane tvrdi, makar i približno tačno...možda bih i ja probao...u nekom ćošku neke od mojih parcela...
A to mi je zanimljivo , iz prostog razloga, jer sam već spremio neke varijante za kajsiju, a što ne bi i ovo probao...jer je već poznato da ljudi muku muče da se očuva kajsija neki duži period...
 
Bilo bi zanimljivo pustiti tu divljaku da rodi, kakav će plod biti. Nikad nisam video plod divlje mušmule...
 
Ma skoro isti, kao ove nakalemljene...možda samo sitniji...mogu otići gore da vidim da li ima neki plod, valjda je nešto rodilo...mada je to jedna zagluština sa mnoogo biljaka na jednom mestu...Ja mislim da nema tu nekakve razlike...jedino što ove koje ja imam, nakalemljene na glog, su deo voćnjaka i sa pravilnim razmakom i tretiranjem kao sva "pitoma" stabla voća...Kao što je đubrenje, riljanje, orezivanje..A ovog leta sam video jedno mlado stablo mušmule u jednoj vrzini, blizu mene, gde nikad nije bio nikakav voćnjak ili nešto slično...pretpostavljam da je verovatno od semena...samonikla...
 
Cvetale musmule. Ali nije to razlog sto pisem. Prosle godine musmula odlicno rodila i kako je i pored poklanjanja ostalo viska resim da probam da ih zamrznem.
Zamrzavao sam ih tako sto sam ih stavio na tacnu da se ne dodiruju pa sam ih posle toga stavio u kesice.
Ovog proleca sam ih probao. Nimalo se nisu promenile. Kao sad da su ubrane. Sto kazu i ukus i miris. Preporucujem svima.
 
Nije mi jasno kako ne postoji interesovanje za ozbiljniju sadnju ovog voca, znamo da se ne prska, ne izmrzava i da je izuzetno zdrava. U Beogradu na pijaci nemaju vise, u maksiju po ceni od 109din, za dva dana otislo sve, a u piljari 130 din i to samo jedna gajbica.
E sad me interesuje da li neko zna koja je sorte Rojal, znam za domacu, imam je, znam za kraljevsku krupnu, jeo sam je celo detinjstvo, ali mi nije jasna ta Rojal sorta? I jos me interesuje da li neko zna gde moze da se nabavi krupniji klon domace musmule, istog je oblika i ukusa, samo je krupniji?
 
Ne znam ništa o nazivima sorti mušmule...A kod jedne mušterije u susednom selu sam na proleće uzeo plemku , navodno krupne mušmule, i nakalemio kod sebe upravo na izdanak mušmule. On mi nije rekao sortu, tako da ne znam da li je neka od tih koje si pomenuo.
Kad bude ova kod mene dala rod, videću kakva je....a onda je nameravam razmnožiti...
A ovih dana ću, valjda, naći vremena da odem i potražim još koji izdanak od mušmule i probaću da nakalemim kajsiju s'proleća....
Inače sam prekjuče izvadio jednu biljku na glogu ,za jednog komšiju, a kod mene sam takođe posadio na stalno mesto, mušmulu na glogu koju sam, takođe, sam proizveo...
 
A ovih dana ću, valjda, naći vremena da odem i potražim još koji izdanak od mušmule i probaću da nakalemim kajsiju s'proleća.



Ovo mi ne ide u glavu, kome je to uspelo.
 
Pa ne znam...evo ti gore na vrhu stranice pa pročitaj...a ja ću na proleće probati..."šta me košta"...
 
Gandrad, ocisti inbox, pun si, ne moz da ti stigne poruka. Inace, iznad mog sela ima neka divlja musmula, minijaturne su, malo vece od nokta, ali su mi najsladje kad idem za badnjak, uz put su mi. Imao sam ranije neku kalemljenu jako krupnu, ali se izvalila i isekli smo je... Sad ne znam gde da nadzem takvu
 
Evo smanjio sam, brojno stanje poruka...pa ne mogu ih sve izbrisati...sad sam negde na 60-tak...tako da šalji slobodno...
 
Nije mi jasno kako ne postoji interesovanje za ozbiljniju sadnju ovog voca

Slaba je potraznja. To sto je u maksiju nestalo 100 kila nije dovoljan podatak da bi se sadile na vecim povrsinama.

Gandrad, vidi sa klincima da ti pomognu, imas opciju da izvezes poruke kod sebe na kompjuter da imas za uvek ako ti treba da sacuvas.
 
Hvala druže...Pa smanjio sam na nekih šezdesetak...Imam dosta a ne bih da ih brišem još mi je sve to drago i zanimljivio ..pa ja sam na ovom forumu od jeseni 2013...
Ma kakvi klinci...to su konji...ovaj mali u Slovačkoj a ovaj stariji ...ma ima on svojih poslova i briga...Video sam da ima tu foldera i da može da se to skloni , pa posle da se čita-sačuva...ali prokljuviću već...
Hvala!!!
 
Nazad
Vrh