Želim da se javno zahvalim kolegi Cvejka iz Vognja koji mi je poklonio svoj stari alternator sa rusa, i koji je meni poslužio kao donor statorskog namotaja za moj alternator.
Evo par reči o alternatorima sa ruskih traktora, čisto informativno ako nekog interesuje...
Na slici se može videti kako izgleda rasturen ruski alternator, levo je Cvejkin a desno moj. Taj ruski alternator ima specifičnost da može da se samopobuđuje, tj. može da radi bez akumulatora. Pretpostavljam da su to rusi nekad smislili zbog njihovih sibirskih uslova, gde radne mašine za pokretanje koriste male benzinske motore, a alternator koriste za svetla, tj. ni ne moraju da imaju akumulator na mašini.
Da bi alternator proizvodio struju potrebno je da se stvori obrtno magnetno polje koje će u fiksnim namotajima statora indukovati električnu struju.
Kod klsičnih alternatora se to obrtno magnetno polje pravi tako što se jednosmerna struja iz akumulatora propušta kroz jedan namotaj (koji je smešten na rotoru) koji tako postaje elektromagnet, a pošto se taj elektromagnet obrće (pogon dobija preko remenice od motora) onda se stvara obrtno magnetno polje. Naravno, da bi se struja iz alternatora propustila kroz namotaj koji se okreće moraju postojati četkice.
Kod ruskog alternatora nema namotaja koji se obrće, tj. nema namotaja u rotoru pa samim tim i nema četkice, već rotor čini jedan metalni deo koji "glumi" magnet. Taj metalni deo je napravljen od nekog specijalnog čelika koji se lako namagneti i dugo održava namagnećenim. Ipak, ne može večno da bude namagnetisan, a i zbog regulacije izlaznog napona potrebno je tu veličinu namagnećenja rotora održavati i regulisati. Za to opet služi jedan namotaj, koji protokom struje kroz sebe opet postaje elektromagnet, ali on je u ovom slučaju fiksan i ne okreće se zajedno sa rotorom. Struja koja prolazi kroz taj namotaj (pobudni namotaj) može biti ili iz akumulatora, ali i iz samog ispravljenog napona (obično preko pomoćnih dioda) koji pravi stator. Znači, u slučaju da akumulator ne postoji, početna namagnetisanost rotora će stvoriti neku struju u statoru kojom će se potom napajati pobudni namotaj i dalje nastaviti da magnetiše rotor. (Veličinom tog magnetisanja se reguliše izlazni napon iz alternatora preko reglera na istom principu kao i kod klasičnih alternatora sa četkicama.)
https://postimg.cc/mzwdzcgR][/url]