Motorne testere

Resio sam,poslace mi covek jos 10 zuba pa cu sastaviti u nekom servisu,i meni izgleda da ce biti 44 zuba ali videcemo,uglavnom,montirao sam mac i merio duzinu od testere do vrha i tu je negde 63-64 cm
 
Ja sam danas pravio nosac za testeru koji bi fiksirao u kabinu traktora za blatobran.Sad me interesuje jel koristi neko takav nosac i jel nece da mi rastrese one srafove sto drze mac?

Izbusio sam rupe za 4 srafa M6 pa se razmisljam da nije slabo,da li da dodam jos 2 srafa za fiksiranje na krilo?Kad sam ovo isprobavao nije bio fiksiran nosac i dok sam iskakao iz kabine otkaci se testera i pade mi sa traktora preko poluga na zemlju.Sreca,za divno cudo bez ikakvog ostecenja,samo sitna ogrebotina.
 
To ti se desilo u dvorištu, pretpostavi sam šta se može desiti dok voziš šumskim putevima. Ja bih ipak gledao da fiksiram nekako i u zoni desnog rukohvata, čvrst oslonac i neka elastična stezaljka.

Možda može to služiti godinama, ali kako motorna testera nikom od nas nije sitnica ja nebih rizikovao da dođe do čupanja brezona kojima se fiksira mač.
 
Ovaj prvi deo mi nista nije jasan.Ovaj drugi za cupanje brezona shvatam i to i mene plasi.Znam ja da su oni jaki i da dosta izdrzavaju,ali ipak nisam siguran koliko mogu da izdrze truckanje traktora.
Planiran jos i da ukopam jedan zleb na onaj deo gde naleze kandza pa da kandza ulegne u njega,onda bi se smanjilo opterecenje brezona prilikom truckanja.
 
Druze, ja ti savetujem da prihvatis poklon i skupis jos malo para dok joj traje garancija i onda kupis sebi jednu solidnu testeru. Za amatera pocetnika ona nije losa,a za par godina ce ti i apetiti rasti zajedno sa iskustvom. Ipak je i ms180 slaba za jedno domacinstvo kao jedina motorka. Sigurno ces za to vreme skupiti jos toliko para a to je vec suma za solidnu testeru sa kojom mozes sve raditi jer je uvek bolja jaca nego slabija. A taj vgs 30 je mozda i najbolji njihov model, i trajace ti godinama uz dobro odrzavanje i mesavinu ne manju od 2,5%. 100ml na 4 litara. Na njoj odmah proveri filter vazduha da li lepo dihtuje,razradi je pa cepaj.
Djordje, slažem se u potpunosti!!!
 
Ovaj prvi deo mi nista nije jasan.Ovaj drugi za cupanje brezona shvatam i to i mene plasi.Znam ja da su oni jaki i da dosta izdrzavaju,ali ipak nisam siguran koliko mogu da izdrze truckanje traktora.
Planiran jos i da ukopam jedan zleb na onaj deo gde naleze kandza pa da kandza ulegne u njega,onda bi se smanjilo opterecenje brezona prilikom truckanja.
Ovako nešto izvesti, mada ja bi stavio dasku sa donje strane tako da se testera cijelom površinom oslanja na nju.
Tako nema nikakve opasnosti, ali i ovo rješenje gdje se oslanja prednjim krajem je dosta dobro (samo da se ne klati lijevo-desno u odnosu na vodilicu).

41f86a096228f86f9602fb663373fac0.jpg
 
Koliko je bitno da svi zubi na testeri budu iste duzine tj iste potrosenosti? Danas sam primetio da sam na ovoj matoroj H266 jednu stranu lanca ostrenjem skidao vise nego drugu. Tacno se poznaje razlika celom duzinom lanca i kao da sam ih masinski skidao tako da bude jedna strana kraca a jedna duza.
Da ne obracam paznju na to i da prilikom sledeceg ostrenja skinem vise ovu "nepotrosenu" stranu, ili je pametno da odmah odnesem lanac na masinsko ostrenje pa da se sve to poravna?
 
Dosta je bitno,ali ako nije izrazena razlika onda nije strasno.Tako je i na mojim lancima po neki zub nesto kraci,ali nisam primetio nikakvih problema.Takodje se mom dedi desava posto je star i ne vidi dobro da jednu stranu uvek vise skida.Posle ja uzmem i tu stranu sa vecim zubima malo vise izguslam da bi bile priblizne i teramo dalje.
 
Ako je visina zuba u odnosu na čistače cijelom dužinom jednaka i ne zanosi rez u stranu mislim da nije problem što su različiti. Ako primjetiš da "vuče" u jednu stranu turpiju u ruke i popravljaj pri sledećem oštrenju.

Jedna od čestih grešaka je da da se mora isti broj poteza povući na obe strane, a ne uzima se u obzir da se ona strana koja je "na ruku" uvijek brže oštri.
 
Na svim tutorijalima na youtube govore kako se jednak broj puta provlaci turpija, ali ja kada ostrim jednu stranu, turpija kao da je pravljena za tu stranu i ide kao na reklami tj samo malo zadrhti i vec sledeci prohod ide lepo, dok kada ostrim drugu stranu, stalno moram da se koncentrisem na to da odrzim pravac i jacinu pritiska. Jbm li ga zasto..

Ok, onda da ne diram sada nista, a pri sledecem ostrenju da se malo vise fokusiram na ovu zdraviju stranu. Lanac je inace skoro kupljen i do sada je dobio svega par ostrenja sto je i jos veci indikator da definitivno moram da opustim malo ruku pri toj problematicnoj strani.
 
Zato treba cesce ostriti,kad to kazem,ne mislim posle svakog kubika,ali ne cekati da otupi,jer onda je korekcija teza jer se vise turpija i za cas zavara i ruka i oko.
 
Poznanik mi nudi ovu testeru koju je dobio u kompezaciji.
img2605.jpg

Jos je nisam video, samo mi je poslao sliku. Znam samo da je Jonsered i da nije navodno koriscena 15 godina. Upalio je i radi lepo. Kaze da je tezina 5,5 kg a da na macu pise 19 coli. Jos kaze da se okretanjem nekog magneta postize da se lanac okrece na suprotnu stranu. Dao bi mi povoljno ali se nije jos izjasnio o ceni. Vredi li za kupovinu i koliko se isplati dati za nju?
Napominjem da imam Dolmar 102, koja uzgred nije koriscena 18 godina od kako mi je otac umro, sa macem od 40cm i nekako mi nema dovoljno snage. Pretpostavljam da joj je mac preveliki. Treba mi neka jaca testera da bih mogao da secem drva u zabranu za ogrev, nista puno 5-10 m3 godisnje.
 
Lele druze mogu misliti koliko je ovo staro i tesko... Ima i slavinu za gorivo to jos nisam video nikad na testeri..

Moj ti je drugarski savet bezi od toga.. Nije to vise za rad vec ovako da je drzis samo..
 
Auuu... ova je za muzej! I ima samo 5,5kg, kao ja samo 16 godina :haha: . Zanimljiva je, ali samo ako je jeftina a ne očekuješ od nje da radi. Kako rekoh samo za muzej, da vide deca praMotorke!
 
Nazad
Vrh