Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

dali je ovo cist ovnic safolk
2ibls14.jpg
[/IMG]
 
naslici grlo ima visinu,pitanje je koji tip safolka,ima ih nizi i siri ili vislji i uzi,nesmem nista reci sa ove slike jer bilo bih pozeljno staviti jos neku sliku,grlo ima visinu a i glava podseca vise na cigaju pa je tesko reci nesto sa ove jedne slike
 
kaze gazda da je iz temerina kolko je moguce to verovati nebi mogo da kazem
ukrsta ile de franc ovce i safolk ekstra priraste ima za klanje
 
kolega daoh bi ti drugi predlog ako zeli da pustas na ile de france,dodjes kodmene u posetu i pogledas sarole,imam 2 ile de france koje su parene sa saroleo pa da vidis sam sta daju,to je neki predlog koji mozes videti uzivo kod mene
 
ja moje ne ukrstam samo sam napiso sta covek radi
ovo oce drugar da kupi pa me zanima dali je cist
ubaci slike tih tvoih uhrsteni u temu melezenje
 
jutros sam dobio zdravo jagnje od dviske ojagnjene pocetkom juna prosle godine,tek je napunila 10 meseci starosti,ima njena slika s majkom u temi(mesanka romanov x (sjenicka x bergamo je majka)).nazalost kod romkanov mesanki i cistih ovcica mora se paziti da budu odvojene vec sa 4 meseca od muskih grla
 
sto se tice meleza texel x sjenicka ja sma ih vec postavljao puno puta.
evo i podatka kako napreduje jedna zanimljiva kombinacija koju sam imao sasvim slucajno ove godine
danas prodat mesanac od romanovske majke i texel ovna rodjen sredinom decembra(star 4 meseca,koji dan gore dole),zalucen sa 70 dana,vagnuo 37 kg
 
miladinovic stvarno lijepi rezultati
moze li mi neko ukratko napisati postupak oplemenjivanja rase na primjer sjenicka oplemenjena cime se oplemeni koji je postupak nemora se navoditi selekcija jer se to podrazumjeva
ja sam to shvatio ovako cista sjenicka se pari sa w zenska jagnjad koja se dobiju ponovo pare sa cistim sjeniskim ovnom i jagnjad koja se dobiju iz tog parenja postaju oplemenjena ispravite me ako grijesim
ali opet kazem da mi neko objasni postupak
 
Dali ti je taj mesanac bio jedinac ili ih je vise bilo u majke kad je tako dobro merio?
 
ovaj mesanac je iz dvojke sestra mu je cista romanovka(texel je razvalio obor u vreme parenja i imao sam opet slucaj da su jagnjad od jedne ovce od 2 oca).
@Petrovo u pravu si,oplemenjavanje se moze vrsiti i tako ili npr na ciste sjenicke pramenke se pusta ovan kome je majka vrhunska w a otac dobar sjenicak i time dobijamo podmladak s 25 posto dobre krvi w-a
selekcija se podrazumeva naravno...
 
hvala jer sam vidjao pirotske oplemenjene koje su oplemenjene sa w ali je vise krvi w a oplemenjene bi rekao da ima 25-30% prije bih rekao da je jednostavno pusten w ovan na pirotsku i jagnje koje se dobilo bilo je kao oplemenjena a lika pirotske nigdje vuna je skoro sitava kao u w a nigdje na njemu crne boje tako da ni oplemenjivanje nije sednostavno pa i kad se sve to dobije opet treba selekcija da se nebi u to ukljucivala svaka grla
 
ovce su komsijine sve su slovenke ali sam ih stavio u ovu temu zbog crne ovce i sareno jagnje
na sestoj slici je mladi ovan
na zadnjim slikama sam ih uhvatio upola posla cekam vase komentare na onu crnu i sareno jagnje a i ostale ovce
 
Nazad
Vrh