Međuredna kultivacija ili špartanje kukuruza

@Dukej da skine prasinu sa sebe posto posle par krugova onaj ko je nazad postane skroz siv od prasine:osmeh:

Znam kako je onom tamo nazad, ja sam nazad sedeo preko 20 godina. Tek od pre tri godine sam dobio unapređenje da se preselim u traktor.:osmeh:

Inače, gledao sam malo slike tvojih mašina na ImageShck-u, i moram ti odati priznanje za pedantnost i urednost istih. Sve je na svom mestu do najsitnijih detalja. Svaka čast! :bravo:
 
@Dukej havala na lepim komentarima i ja sam dosta sedeo nazad,ne kao ti ali jedno 5god, nazad pa znam kako prasina nazad smeta i ovo je po meni jednostavno odradjeno a moze lepo da posluzi.
@Diklofen @ Milos Bota ne znam sta smatrate pod skupljeni motikama ali kod mene razmak na zadnjim motikam od jedne do druge je 18cm sto znaci da sa svake srane od biljke do motike ima manje od 9cm jer i biljka sad ima najmanje 1cm debljine stabljike tako da to po meni nije skupljeno a komsijin takv novi spartac na isti razmak motika je nameste. I u temi kultivatori sam primeti da vecina clanova koji su okacili svoje slike od spartaca nista nisu vise rasirene motike od moga spartaca.
 
Iskreno da ti kažem ja ne bih rekao po slikama da je tako.Jako mi se čini daleko od stabljike obrađeni deo.
 
@Diklofen slika moze i da vara ali metar ne vara iskreno ni ja sam ne volim kad je jako udajeno od stabljike tako mi je namesten od kad sam ga kupio i razmak motika nikad ne pomeram jedino ako ima na krajevima nekih redova koji nisu do kraja posejani ili koji se usejavaju pa su uzi od ostalih.
 
Danas ošpartan kukuruz.
2rh2urb.jpg

View My Video
 
[h=1]Međuredna obrada kukuruza[/h]
isprekidana_linija_vesti.png
utorak - 05.06.2012

kukuruz-jun%20167.jpg
okvir_vest_sadrzaj.png

Međuredna obrada: kultivacija – špartanje – paranje su sinonimi za jednu od najznačajnihjih operacija nege useva kukuruza u cilju postizanja maksimalnih prinosa.
Međurednim kultiviranjem postižu se nekoliko efekata značajnih za kukuruz u toku vegetacije a to su :
provetravanje površinskog sloja zemljišta, sprečavanje isparavanja vode iz zemljišta, zaštita od korova i prihrana kukuruza azotom.
Provetravanje površinskog sloja zemljišta, pogotovo u uslovima visoke vlage zemljišta odnosno zabarivanja, u normalnim uslovima na ovaj način se čuva vlaga u dubljim slojevima jer se kultivacijom prekida kapilaritet zemljišta odnosno sprečava isparavanje vode.
Krajnji efekat je prihranjivanje kukuruza u redove sa azotnim đubrivima putem depozitora. Radi postizanja pravih efekata međuredne kultivacije treba sigurno obratiti pažnju na reglažu oruđa za kultivaciju: reglaža zaštitne zone odnosno radne širine motičica, dubinu rada motičica i brzinu kretanja. Neophodno je odrediti adekvatnu zaštitnu zonu za kultiviranje, pri čemu kod kukuruza u ranijim fazama ta zona može biti uža a kod odraslog kukuruza ta zona obavezno šira.
Dubina kultiviranja je u zavisnosti od uzrasta kukuruza pri čemu je veća dubina u ranim fazama (3-5 lista) i obavezno plića u kasnijim fazama ( 6-10 list ) da ne bi došlo do sečenja korenovog sistema. Što se tiče brzine kretanja traktora ona je sporija kod nižeg kukuruza kako bi se izbeglo njegovo zatrpavanje i obrnuto veća brzina kod odraslijih biljaka kukuruza. Broj kultiviranja je u zavisnosti od uzrasta kukuruza, padavina i vreme primene herbicida, praktično to bi značilo kultivirati kukuruz posle svake obilnije kiše kako bi se konzervirala vlaga i dodao vazduh korenovom sistemu, dokle god se može ući traktorom u kukuruz. Imajući u vidu navedene činjenice, međurednu kultivaciju treba smatrati kao obaveznu meru u tehnologiji gajenja kukuruza kako bi postigli što veći prinos.

Izvor : http://www.poljopartner.rs/VestDetaljno.aspx?id=24138&grupa=6
 
ja to ne bih nazvao provetravanje... ako je već taj neko hteo nešto stručno da napiše onda je trebao da napiše RAZMENA GASOVA... iz zemljišta se ispušta ugljen dioksid a u zemljište se unosi kiseonik , što u krajnjem efektu ima pojačanu Fotosintezu ( jer je za nju potreban i ugljen dioksid ), produkciju organske materije a to znači povećan i ubrzan porast što na kraju rezultira povećanim prinosom. Ja sam moje kukuruze špartao dva puta, prvi put kad su imali oko 5 listova i prošle nedelje još jednom pred zatvaranje redova.
 
Gde može da se nađu nove one plastične čaure za IMT špartač, da nema lufta. Ko to prodaje? Danas sam bio u Bašaidu na vašaru i vratio se praznih ruku.
 
Gde može da se nađu nove one plastične čaure za IMT špartač, da nema lufta. Ko to prodaje? Danas sam bio u Bašaidu na vašaru i vratio se praznih ruku.
I ja sam bio tamo danas. :ppozdrav: Nasi mastori to prave od kotema.Mogu da se raspitam....

---------- Poruka napisana u 00:11 ---------- Prethodna poruka je at 00:03 ----------

Slika je od prosle nedelje,radjeno sa agromerkurom.
my-nokia-005.jpg
 
Nema u Poljocentru kod Duleta?

Da li mislimo na istog - beduta? Tamo idem samo kad mi treba hitno - danas za danas zato što je na vašaru u glavnom sve jeftinije, a možeš i da se cenjkaš.

---------- Poruka napisana u 12:11 ---------- Prethodna poruka je at 12:08 ----------

Zar te caure nisu od mesinga? Prvi put cujem da ima i od plastike, posto izadje komad?

Koliko sam ja primetio to je nekakva žilava, "masna", bela plastika - sipas ili koterm što reče farmer Bob.

---------- Poruka napisana u 12:18 ---------- Prethodna poruka je at 12:11 ----------

ja to ne bih nazvao provetravanje...

Kažu neki stručnjaci i "aeracija". Može i tako, samo ne razumem zašto mora da da se koristi što više tuđica(starnih reči, u ovom slučaju latinski) da bi zvučalo stručnije.
 
Spartanje obavezno. Ove godine cu probati polako ospartati sa maks skupljenim moticicama kad kukuruz bude 3-4 lista, u 6-7 listu oprskam i posle toga jos jedno spartanje.
 
Nemam ni blizu iskustva kao tvoj deda, ali sam takodje primetio da posle cackanja/spartanja jako dobro potera.
 
Nazad
Vrh