Međuredna kultivacija ili špartanje kukuruza

97lmr9.jpg
, moj kukuruz posle spartanja
 
Kod mene ladno izbija paponac i nova palamida, i to posle drugog prskanja sa Laudisom i Equipom. Ove godine uzas sa korovima. Odradicu spartanje za nekih 5-6 dana.
 
Kod kukuruza se broje svi vidljivi listovi.Znači svaki pa čak i ona dva koja se prva pojave pri nicanju kukuruza.Što se kultivacije tj. špartanja tiče bitno je da kad se rano šparta zemlja ne zagrće kukuruz ,a naj kasnije kad ti oceniš da možeš raditi bez štete na samom kukuruzu.
Jednostavnije ti nisam mogao napisati.
 
Broje se svi listovi čak i oni koji su otpali , ali se oduzima 3 tj. ne računaju se oni koji nisu skroz otvoreni (najčešće tri gornja) . Ta tri gornja nemaju jezičak koji se nalazi na prelazu lista u stabljiku gledano sa gornje strane . Danas idem da prskam pa ću da uslikam da bude jasnije .
 
:cao: List je razvijen kada je njegova ligula [jezicak] vidljiva ili kada je vidljiv vrh narednog lista.
 
View My Video, danas komsiji odradio spartanje kukuruza ,covek pre 12 dana prskao maisterom nista nije uspelo ,sta da kazem redovi se ne vide

To je VTZ T-25a "Vladimirec". Ako je špartač dvoredni IMT biće da sam onda i ja sa istim takvim agregatom(VTZ + IMT) radio slepo špartanje mom komšiji. Imao je uljanu tikvu i beli kukuruz u međuusevu. Nijedan herbicid se ne može primeniti u ovakvoj kombinaciji a korovi su mu bili jednako razvijeni kao i usev tako da se nije videlo ko su naši, a ko njini kad sam špartao.

Nije bilo druge nego da suzim motike, uđem u prvi vidljiv kolotrag od traktora koji je sejao, i dalje da kopiram taj prvi prohod sve u nadi da mu je sejač tačno posejao i po potrebi malo korigujem eventualna odstupanja. Kad sam video šta me čeka tražio sam od njega da mi da jelensku kožicu iz džipa da dooobro operem šoferšajbnu.
 
Nazad
Vrh