Matičenje u ovčarstvu

Imam 50-ak ovaca nisu cista rasa i nemaju pedigre. Da li mogu da ih umaticim kako bih ostvario pravo subvencije?
 
Matke,jel onda cerke tih ovnova sa pedigreom dobijaju maticni broj?
Savo njegove cerke ako su u tipu rase mogu dobiti uslovne papire u maticnoj sluzbi a kada se na njih pripusti drugi umaticeni ovan onda te zenke mogu dobiti tetovir broj i legalan pedigre naravno podrazumeva se da pocetno stado koje je ne umaticeno bude u tipu rase.
 
Savo njegove cerke ako su u tipu rase mogu dobiti uslovne papire u maticnoj sluzbi a kada se na njih pripusti drugi umaticeni ovan onda te zenke mogu dobiti tetovir broj i legalan pedigre naravno podrazumeva se da pocetno stado koje je ne umaticeno bude u tipu rase.

kolega,a da li tu postoje neka ogranicenja po pitanju rasa,koje rase su da kazem dozvoljene?
 
Da li se na cerke neumaticenih ovaca i umaticenih ovnova moze da ostvari pravo na subvencije ili subvencije mogu da dobijem samo na unuke neumaticenih ovaca i umaticenih ovnova?
Da li moze da se matice melezi sa pedigreom ili mora cista rasa?
Koloiko naplacuju usluge maticne sluzbe po ovci kod vas?
Koje su cene ovnova sa pedigreom?
 
Napisao je Matke gore,tek unuke mogu dobiti pravi pedigre,melezi ne mogu dobiti pedigre,cak i pocetno stado mora biti u tipu ciste rase da bi se zapocelo maticenje,za usluge ne znam,a ovnovi sa pedigreom su od 200 do 500 evra po oglasima,recimo na kupujem prodajem je bilo dobrih ovnova virtemberg,il de frans i sarole po 300 evra,musko jagnje sa pedigreom mozes kupiti za 250ak evra.
 
Tek unuke imaju pravo na subvencije, naravno da ih pari ovan u čistoj rasi. Matičenje košta 100 din po jagnjetu . Nije uslovljeno da je početno stado u tipu rase, tako je barem kod mene .
 
Hvala na odgovorima

Imamo jos jedno pitanje:
Kada podgajim te unuke sadasnjeg stada i one budu imale potpuni pedigre recimo da budu virtemberg jer su mi ovce njemu najslicnije, da li na njih mogu da pustim umaticenog il de frans ovna i da umaticim njihovu jagnjad, ili mora da bude virtemberg ovan i da stado bude u cistoj rasi ?

Izvinite sto malo smaram pitanjima :)


 
Колико ми је познато да би били уматичени морају бити у чистој раси најмање 87,5%, дакле само 12,5% неке друге расе (једна осмина) али је сасвим све једно да ли је та једна осмина неки мелез или нека друга раса. Мелези се користе само за тов...
 
Da li je neko od kolega sa foruma započeo sa pretapanjem i matičenjem svojih ovaca ?
Ovako to izgleda za sada u našem malom stadu, trenutno imamo 8 ženki sa 50 % idf koje će početkom sledeće godine pariti umatičen idf ovan i tada dobijamo jaganjce koji su 75 %. Krajni cilj je da oformimo stado od 40 umatičenih ovaca.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Nazad
Vrh