Matičenje u ovčarstvu

Kod mene maticna sluzba ne postoji 3god,sad jurimo da pocnu da rade,oni vele da se formira opstinska komisija za licenciranje
 
Ako sam dobro razumeo propise ,umaticenim ovnovima se ne izdaje licenca, podrazumeva se da su prosli kroz ceo sistem. Medjutim, u slucaju da fale kvalitetni ovnovi SAMO za slobodno parenje, onda se predlazu grla a komisija koju cine dr vet.med i dipl ing polj. izlazi na teren i daje misljenje o grlu i vremenu za koje se izdaje licenca, odnosno vreme koje ce ovan provesti u priplodu. Posle isteka tog vremena,vlasnik je duzan da kastrira grlo u roku od 7 dana...
 
Drage moje kolege izvinite na izrazu ali koliko ja vidim iz ovih postova svi samo gledaju kako da te zaj.....! Ja sam ovce kupio od poznatog proizvođaća, platio ih pošteno i to toliko da mi zujalo nekoliko dana oko glave, naravno dogovoreno je bilo da će mi matićne liste srediti naknadno zbog komplikovane procedure i papirologije, još uvijek čekam u nadi naravno... al koliko vidim u kavim ste problemima vi onda teško i da ja nešto sredim.
 
kolega edine ja sam cekao maticne listove 11 meseci od kako sam dobio zenke do dolaska maticnih listova,nazalost sam platio pedigreje a dobio maticne listove,nakraju sam se dogovorio da mi posalju kopije roditelja da bih moja sluzba trazila hb broj i pravila pedigreje,zasto tako je sam razlog finansija,pedigrej kosta nekih 20e a na 20 zenki je to cifra,taj ceh cu ja platiti jer nemam vremena za zajebanciju i potrebni su mi,ja nisam pravio nikakvo pitanje u isplati i placao u napred jer sam rezervisao unapred,ovo je poznata farma i sve je bilo zlatno ali eto nije tako,zalosno i bas zbog takvih slucajeva ljudi su skepticni i sumljaju,to je moja greska jer ja smatrm da coveku treba ukazati poverenje i verovati dok nezajebe
 
Jagnjeca brigada(opstinska komisija-strucna)
Nemoj tako kolega, i ja sam pre nekoliko godina, kao predstavnik odgajivaca, bio clan jedne komisije koja je "licencirala" ovnove na nivou sremskog okruga.Komisiju su sacinjavali dipl. veterinar, dipl.idg. stocarstva, predstavnik maticne sluzbe i predstavnik odgajivaca.
Ministarstvo je te godine propisalo da je uslov za subvencije, izmedju ostalog i licencirani ovan, a samo 'licenciranje" se svodilo na to da se provere na licu mesta papirologija i fenotipske karakteristike grla.Zahvaljujuci tome sto smo se sami organizovali i ispunili formalnosti koje je su trazene, te godine je veliki broj odgajivaca sremskog okruga ostvario pravo na subvencije, a samo smo u dva domacinstva popili kafu, jagnjetinu niko nije ni pomenuo.
 
Ja ostajem pri svom iskazu(kakvi ste ko pirocanci),cestitam na ucescu u komisiji,u noj nisi bio bez razloga,ali moram priznati da mi se prvi put jedan deo tvoje poruke ne dopada.
 
Halo Narode, i sta bi sad na kraju, sta je sve potrebno da se umatice jaganjci?
Unapred hvala
 
Da se nadovežem. Šta je potrebno? Potrebno je da se ima veza (ruka ruku mije) sa matičnom službom. Od kad su uvedene subvencije broj umatičenih ovaca je porastao brzinom svetlosti. Da su se rađale samo ženska jagnjad i to trojke teško da bi dostigle ovaj broj.
 
Moj starac se u penziji vratio svojoj staroj ljubavi - ovčarstvu. Pored njega stvarno sam i ja počeo da volim te životinje, a počeo sam i da se interesujem i obrazujem na tom polju.

Radnja se dešava u Srbiji (Vojvodina). Moj starac je prošle godine kupio stado od stotinjak ovaca od jednog poznatog proizvođača (po svoj prilici i prevaranta), i to na kredit. Obezbeđenje kredita je bila hipoteka na zemlju, tako da nije bilo potrebno donositi nikakve papire za ovce prilikom njihove kupovine. Starac je podrazumevao da će od države dobijati podsticajna sredstva... I tu nastaje problem - njegovi "prijatelji" veterinarski tehničari, kojekakvi "stručnjaci" (koji nemaju svoje životinje, ali su česti na tuđim farmama i salašima kada može da se pije i jede obilato) i slična bagra ubeđuju ga da je prethodni vlasnik "propustio da umatiči 2-3 generacije", te da stoga on može da umatiči tek, da kažem unuke ovaca koje je kupio...

Meni je to bilo veoma sumnjivo, pa sam počeo da kopam po internetu... Vidim da su informacije veoma šture kada je u pitanju matičenje, a takođe vidim i da postoji pojam pedigriranja. Moj starac inače ne razlikuje značenje ta dva pojma, a kad je ovce kupovao rekli su mu da su "svi papiri u redu"...

Rasa je Virtemberg, ako je to bitno.

Starac i šurak (koji je takođe u poslu) se muče, i pored dobrih uslova, vakcinacije i sl. bilo je dosta uginuća ove zime (preko 10%, vidim da je to loš procenat), ali obojica veoma vole ovce i ne odustaju od njihhovog gajenja. Nažalost, mislim da su veoma naivni ljudi koji propuštaju priliku da uzmu subvencije koje, ne bi me čudilo, možda uzima prethodni vlasnik za ovce koje je prodao (pod uslovom da je to izvodljivo i da je u dosluhu sa veterinarskom inspekcijom koja kontroliše subvencionisane ovce (ukoliko ikakve kontrole i ima)).
Još jedna stvar: ako sam dobro razumeo, razlika između pedigriranih i umatičenih ovaca postoji.

Moja pitanja su sledeća:

1) kako da proverimo da li su ovce zaista umatičene, i ko se vodi kao vlasnik?

2) kako da umatičimo ovce ukoliko nisu umatičene?

3) šta je tačno pedigriranje ovaca i da li sam u pravu kada kažem da to nije isto što i matičenje?

Sigurno ću imati još pitanja... Nadam se da ćete mi oprostiti na eventualnom lupetanju... Pojmovi matičenja i pedigriranja nisu objašnjeni ni na sajtu ministarstva, a vidim da ih ni sami seljaci ne razumeju što najviše odgovara prevarantima i ministarstvu. Prvima da zarađuju na jadnim seljacima koji rade za njih, a drugima omogućava da budžetski novac troše na luksuzne automobile, a ne na subvencionisanje pravih stočara, dakle onih koji zaista drže stoku.

Nisam dete sa sela, iako selo obožavam. Veće neko vreme sa zadovoljstvom pratim forum i uživam u tekstovima i slikama.

Hvala puno!
 
Ne bi bilo lose da kazes koji je proizvodjac u pitanju.A proveru da li su umaticene trebalo bi da vam objasne ljudi iz poljoprivredne stanice.moze li se znati u kom se mestu nalazite?Umaticena ovca je ona koja imam tetoviran borj u uvetu.ako one nemaju treba kod tog odgajivaca proveriti da li njihove majke i ocevi imaju te brojeve,ako imaju na osnovu njih se matice i vase ovce.
 
Umaticeno grlo je grlo koje ima poznato poreklo obeju roditelja kroz nekoliko generacija.
Ako je grlo u tipu rase po spoljasnjosti onda moze da se uvede u nultu generaciju (ženska grla) i da pareno sa licenciranim umatičenim ovnom da ćerke koje će biti sa polupoznatim porekloma a opet te ćerke parene sa drugim umatičenim licenciranim ovnom mogu da daju žensko i muško potomstvo koje je upotpunosti umatičeno sa poznatim poreklo(to je odgovor na pitanje o umatičenim unukama)
Pedigrirano grlo ne postoji. Pedigre je pisani dokaz o poreklu jednog grla i njega u elektronskom obliku vodi matična služba a izdaje se na zahtev.( Da bi preneo grlo iz jedne matične službe u drugu potreban ti je matični list koji se verovatno vadi na sonovu predgrea. U principu za tvojih plaćenih 1000-2000din usluge matičnoj službi oni bi trebalo da ti ga izdaju ali i oni moraju da žive od nečega a država je to tako propisala. I meni jako smeta što nije propisano da dokumentaciju o grlu poseduje vlasnik, već sve to drži matična služba kod sebe.
HB broj imaju umatičena grla i to nije broj koje imaju krave ili ovce na ušnim markicama, . Preko broja na ušnim markicama kod veterinara se može saznati predhodni vlasnik životinje i mesto odakle je ta životinja kao i da li je vakcinisana.
Kada saznate odakle su ovce preko ušne markice onda vidite ko na toj teritoriji radi matičnu evidenciju za ovce pa kod njih da proverite jesu li ovce umatičene ili postoji matična evidencija za njihove pretke.
Nadam se da je razumljivo i dobro objašnjeno.
 
Poslednja izmena:
Grešiš Nemanja da bi grlo preveo iz jedne u drugu matičnu službu treba ti matični list koji ti izdaje matična služba i košta oko 800 din a pedigre košta 1700 i izdaje ga institut za stočarstvo
 
Mrka kapa.Ja ne zelim da se upustam u te gluposti oko maticenja.Prvo neznam ni da li mogu a drugo i nemam bas neku volju.A da dobijes subvenciju e to je tek sex.Ne mogu da verujem sta sve piste koja je to procedura-da trazim majku i oca od ovce da pitam jel se ona negde vodi.........Pa da jurim njihovog gazdu da mi se mlati oko mojih jaganjaca ili ovaca.Ja to prvi nebih radio nikome,kad trebam auto da registrujem ja nemam zivce.Ako je drzavi stalo do ovaca nerazumem cemu tolika papirologija.Nista ti ja to ne razumem majke mi
 
A,znas i sam da je to tako uvedeno zbog raznoraznih muckarosa i svercera koji samo preprodaju stoku,a hteli bi da uzimaju subvencije.
 
Nazad
Vrh