Mali saveti zlata vrede

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Kod mene komaraca na milijarde (ako nekom fali..). UV lampa uključena non stop, samo je svako jutro očistim, ali svaka tri četiri dana bih trebao pošpricati.Prošli put sam našao neko sredstvo ULV(talijanski proizvođač) pokazalo se izvrsno.Sad ga više ne mogu nigdje pronaći.Kolege su tretirali sa Pitroidom, također vrlo uspješno.
 
zdravo ljudi! molim pomoc! ovce su mi na pasi kod jednog cobana.imam 7kom koji sepaju,jedva hodaju tako da su jako smrsali. sta da ucinim?? pomozite mi
 
naime, kod ujaka mi ovce zahvatio sap i to podosta, i jedan komsija kao odlican recept predlozio eksenciju i sirce, da u taj rastvor potopi papke, ljudi na sta ce to da lici:haha:
 
Nemam šepavosti več više od dvije godine.Čim prva počinje dizati nogu za vrijeme dok jede, odmah je treba uhvatiti, obrezati papke i oprati u rastvoru plavo kamena.Suha stelja, i redovito obrezivanje papaka.Postoji i sprej , sadržaj je također plave boje, vrlo efikasan ali skup.
Jednostavnije je napraviti posudu sa spužvom natopljenu otopinom plavog kamena, preko koje moraju proći i same umočiti papke.
Da nebi bilo zabune, nema sredstva koje će raditi umjesto vas.
 
Imam jedan problem kod ovaca, naime jutros mi se jedna ojagnjila i ima dvoje m,edjutim stalno udara jedno a drugo liže i daje mu da sisa. Ja je uhvatim i prinesem ovo drugo ono sisa dok ga držim i jel se ja odmaknem ona ga udara. Zaleti se i zvekne ga glavom ono jadno jedva stoji i onako još kad ga udari samo se prostre. Ne znam šta da radim pa bih molio iskusnije da mi pomognu ako znaju. Hvala :cao:
 
ja sam na silu probao da drzim ovcu dok sisa,pa sam kasnije othranio na cuclu,to je ziva muka,bolje prodati jagnje
 
Odgovor

Moguće da je imala težak porođaj pa je doživela stres. Drugi razlog ako je mršava odbaciva drugo jagnje jer joj instikt govori da nemože da othrani dva. Bilo kako bilo drži 3dana da sisa kolostrum pa ako ga ne primi sisak pa hrani.
 
Hvala Vam :bravo: Danas sam ga malo pod sisu malo na flašicu,a primetio sam da ima malo mleka.
sarbanac je napisao(la):
Moguće da je imala težak porođaj pa je doživela stres. Drugi razlog ako je mršava odbaciva drugo jagnje jer joj instikt govori da nemože da othrani dva. Bilo kako bilo drži 3dana da sisa kolostrum pa ako ga ne primi sisak pa hrani.
Manje ga tuče ali i dalje ga ne prima. Čak i kad legne pored jagnjeta ona ga tera. Čudo. U svakom slučaju hvala :ppozdrav:
 
Pa s obzirom da je zima i da nemam nekog velikog posla eto mi zanimacije. Inače nemam puno ovaca - 5 kom,4 je ojanjilo 7 jagnjadi i još jedna treba da se ojanji tako da ću polako da ga hranim. :ppozdrav:
 
Odgovor

Pa prvih 15 dana ga hrani 4 do 5 puta do 200gr u obroku a posle 3puta dnevno po 300 do 400gr. Daj kocentiat posle 15 dana da što pre počne da jede i biće super. Biće to ovca mezimica. Koja ti je rasa ovaca kad se tako dobro blizne?
 
To je cigaja ukrštena s ko zna čim pošto svojeg ovna nemam nego preko leta oteram kod jednog komšije koji ima 50-60 kom i tamo budu,on ih čuva od juna do kraja novembra a ima i ovnove tako da mi ujesen dodju kad se počinju jagnjiti. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh