Mali ribnjaci

Ja kod mene imam problem sa odronom obale, kad sam kopao nisam znao kako se pravi ispravno i kopao sam ravne stranice i obala se sama obrusavala a i ribe su potkopavale obalu i sve je pocelo da se siri i jos uvek potkopavaju obalu, na koji nacin mogu da ispravim gresku i zaustavim odronjavanje obale?.
Problem mi je sto sa jedne strane je na oko metar mozda i manje udaljen kanal za odvodnjavanje, i ako mi se ta strana obrusi onda mogu ladno da zatrpam ribnjak jer ce sve ribe otici u kanale za odvodnjavanje sela.
Od pocetka kopanja 2007 do sad jedna strana se obrusila oko 1 metar mozda i vise a ove druge 3 strane po manje se obrusavaju, od riba imam babuske i crvemperke.
Babuske su krive za potkopavanje obale cujem ih ja kako ustima ispod obale na povrsini pucketaju a crvemperke uzimaju hranu sa povrsine i one ne diraju obalu.
Kod mene je i problem sto nemam tekucu vodu nego ceo ribnjak zavisi od kise, do sad mi je 2 puta presusio i sva riba pocrkala a sad se borim da se to ne ponovi i pokusavam da produbim kako bi se tokom kisnog perioda skupilo dovoljhno vode da ribe bez problema mogu da zive.
Dubina je bila najdublji deo 2.5 metra a pre par dana sam merio i sad je 1.5 metar znaci zatrpalo je malo to sto se odronjava zemlja..

Miki kojih je dimenzija tvoj ribnjak?
zabnjak1.jpg


zabnjak2.jpg


Male ribice jedu hleb:

 
Po meni jedino je rjesenje da povadis ribu,bager da produbi i da skine na skarpu sve,znaci samo tako mozes postici da se ne odranja zemlja!!!a sa ote strane gdje je kanal da naspes po mogucnosti krecnjaka(zemlja bijela!)i da se nabije da bi mogao na skarpu da skines!!moj ribnjak je odprilike 20 sa 10 malo jace stim da imam na dva mjesta plicake za mrjest ribe!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A ako vec budes nabavio krecnjaka bilo bi dobro da sav ribnjak oblozis sa njim jer on nece pustati vodu i nebi trebao imati problem sa presusivanjem!pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto vise razlicitih vrsta to bolje, ja sam bio kod mene napunio stukama i somovima pa su pojele sve sitne ribice, ja ga bio preterao ubacio preko 20 stuka i 10-tak somova i to komade do 6 kila :svinja:.
Moj plan je bio da mi se mreste crvemperke i babuske a onda da ubacim grabljivice koje ce imati sta da jedu i da brzo rastu.
Tu belu krecnjacku zemlju nisam nigde vidjao u mom okruzenju, kad sam kopao prosle godine rucno na dnu ispod 2 metra je zuta zemlja slicna glini, valjda ilovaca.
Kod mene je problem sto je mali plac i sve nabijeno tako da bager kad je kopao mogao je samo sa jedne strane da pridje i posto je bio mali bager malo je i iskopao.
Evo danas pada kisa sto je za mene dobro da malo dopuni nivo vode, jutros kad sam isao da vidim sta rade ribe a one celu povrsinu vode zapenile sto znaci da ih je dosta na povrsini vode uzimaju kiseonik.
Kod mene su se zadnje 2 godine mrestile ribe a ove nisu valjda im nije odgovarao visok vodostaj u vreme mresta, kod mene najplici deo je oko metar dubine.
Miki kod tebe koja je najmanja dubina taj deo sto je predvidjen za mrest.

Ove godine planiram da probam da nadjem veci bager da malo produbi, ako bi to uspeo napraviti onda mislim da bi im bilo dobro i imale bi dovoljno vode da lepo zive.
 
Ako izlaze na povrsinu nebi bilo lose ako imas kakvu pumpu da ubacis da malo cirkulise voda!a to i jeste ilovaca ta!najplici dio kod mene je odprilike od 30-50 cm!sve ovisi,jer dopunjajem sa pumpom iz potoka svaka dva dana!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bi stavio neku foliju da bi dopunjavao manje vode i da bi voda bila cistija. Posle bi na dno preko folije stavio neko kamenje (mozda i drenazno) kako bi napravio koliko toliko prirodno okruzenje ribama.
Ima li neko iskustva sa folijama, koje su najbolje? Sto se cice vodosnabdevanja ribnjaka vodu cu da vucem pumpom iz bunara sa 50m dubine, cistu kao suza...
 
Gorski to sto mislis da punis ribnjak sa vodom sa velike dubine ti znaci da ta voda ne moze direktno da se koristi za ribnjak jer voda sa dubina nema kiseonik u sebi i kad bi takvu vodu ubacivao direktno ribe bi najverovatnije pocele da ti crkavaju.
Ja sam tako jedne godine direktno dovodio vodu u ribnjak sa cesme neznam tacno koja je dubina al preko 40-60 metara i imao sam pomor ribe veci nego kad nisam dodavao vodu.
Sto se tice folije imaju folije bas za tu namenu, crne su boje deblje i traju godinama al ne znam koje su cene to se raspitaj.
kucaj u google :folija za ribnjak
 
Moracu povremeno kompresorom da upumpavam kiseonik, sem tog bunara nemam drugu mogucnost dovoda vode. Ne znam kako bi bilo da napravim neki vodopad sa visine da voda pada u ribnjak da tako dodje do kiseonika?
Foliju cu obavezno ubaciti kako bi sto manje vode upumpavao u ribnjak.

Voda sa bunara je ispravna za pice, moracu da uradim analizu vode...
 
Folija je dobro resenje, gledao sam na youtube video gde je neki covek pravio 2 velika rezervoara za vodu tako sto je bagerom izkopano rupu a onda folijom oblozio samo sto oni su varili te folije jer su u pitanju bile vece dimenzije rupe od velicine folije.
Aeracijom vode se ubacuje kiseonik u vodu a i sa padom sa visine vode trebalo bi da se poveca nivo kiseonika u vodi, u principu sto se prave sitnije kapljice to pre usvaja kiseonik iz vazduha voda.
Ja sam u akvarijumu npr u tu svrhu imao vazdusne pumpe sa rasprsivacem koji usitnjava vazduh u sitne baloncice i na taj nacin obogacuje vodu kiseonikom.

Kod mene evo danas pada kisa a nivo vode u ribnjaku nije se ni za centimetar povecao, ako ne uspem ove godine da produbim bice opet ko sto je bilo i pre par godina sve lepo funkcionise a onda kad dodje susna godina sa malo padavina sve pocrka i onda ja ubacim nove ribe i krecem ispocetka..
 
Kod mene je propustivo zemljiste, zato moram da ubacim foliju. Inace bi svaki dan morao da palim pumpu. Neki ubacuju folije od plastenika i traju im dugo godina, bez problema. Sta ubacujete u ribnjak za stvaranje prirodne hrane?

Koja dubina ribnjaka vam se pokazala kao najbolja? Ljudi iz moje okoline koji imaju Saranske ribnjake savetuju me da je 1,5m i vise nego dovoljno.
 
Poslednja izmena:
Sasvim je dovoljna ta dubina,ma da je bolje da je dublje,vise ribe mozes ubaciti.jedino ako se zeli bas toviti riba onda je bolje ta neka dubina stim da ubacujes odreden broj riba!citao sam po netu nekada ima bas dosta toga pa prosurfaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Панчевац,да би се твој рибњак санирао како треба мораћеш да извадиш рибу,исушиш рибњак,поставиш фолију(само не ПВЦ),формираш и учврстиш обалу да не може да се обрушава,кречом дезинфикујеш дно и стране рибњака(распитај се како се то стручно ради)напуниш рибњак водом,поставиш аератор из домаће радиности да би у води увек било кисеоника да риба може да нормално дише и да се вода не убалави и усмрди,пустиш рибу коју после негујеш,и уживаш.
 
Koliko bi sarana moglo da se utovi na ribnjaku dimenzija 4x10? I do koje dubine bi moglo da se kopa? Ribnjak bi se pravio na placu pored Dunava, pa bi mogla stalno da cirkulise sveza voda.
 
Pozdrav svima! Imam nekoliko pitanja za vas i svaki savet bi mi dobro dosao jer se nikada nisam bavio uzgojem bilo kakve ribe i potpuni sam amater, ali volim ribolov i na prolece planiram da pokusam. Posto smo se opredelili da na prolece zasadimo maline trebace nam bazen da bismo ih polivali i u taj bazen planiram da pustim ribu, bice oko 100m3, oblozen najlonom da voda ne bi izlazila, voda ce biti iz busotine (pijaca) i tokom leta ce stalno cirkulisati a zimi cu samo povremeno da lomim led. Od vas ocekujem da mi kazete koju ribu je najbolje pustiti, ja sam planirao sarana, karasa, tostolobika, linjaka i mozda klena a razmisljam da kasnije kada ribe porastu ubacim smudja da mi se ne bi mladj prenamnozila. Ovo ce biti iskljucivo za sopstvene potrebe kao zanimacija.
 
Od ovih riba sto si nabrojao karas (babuska) ce se za par godina najvise namnoziti i moraces ribu hraniti jer u najlonu nema dovoljno hrane za rast ribe.
 
Video sam to na forumu u starijim postovima i necu da ubacujem karasa i umesto smudja cu ubaciti grgeca. Da li mogu nekako da ubacim neko plutajuce bilje i koliko cesto cu morati da hranim ribu
 
Evo par videa riba koje sam pecao kod mene pre u ribnjaku dok je sve funkcionisali kako treba i pre suse gde su mi sve te ribe uginule::lose::.




 
Nazad
Vrh