Lucerka

Prvi otkos kosis, drugi ostavis za seme, a slamu sklonis sa njive (posle vrsaja).
A sto se tice prinosa od 100-200 kg, pa sve do 400-500 tih 2 kj moze da radja (seme).
 
Ja nikad nisam ostavio prvi za zrno. Ima tu iskusnijih kolega, pa ce neko da se javi. ((Naravno da moze i tako, samo ja nikad to nisam radio. Tako je "isplao" svaki put, da s prvom otkosom "procistim" njivu, pa drugi ide za zrno)).
 
Drugi otkos ostavi za seme jer u prvom ako nije rađen tretman Sencorom u rano proleće ima dosta raznih korova što kasnije rezultira rađanju mečke prilikom selektiranja.Količina semena zavisi od kondicije same lucerke(ako je lošija onda ne može dati neku pristojnu količinu).Isto tako vremenski uslovi diktiraju prinos jer u kišnoj godini kao što je bila prošla takođe nema pristojnog prinosa.Znači imaš prvi otkos za seno i nakon skidanja semena ako vreme posluži imaš i četvrti otkos za seno dok drugi i treći idu u seme.Mora se raditi i desikacija neposredno pre vršaja.Za seme uvek ostavljam parcelu koja je u najboljoj kondiciji i nema greške.
 
Drugi otkos ostavi za seme jer u prvom ako nije rađen tretman Sencorom u rano proleće ima dosta raznih korova što kasnije rezultira rađanju mečke prilikom selektiranja.Količina semena zavisi od kondicije same lucerke(ako je lošija onda ne može dati neku pristojnu količinu).Isto tako vremenski uslovi diktiraju prinos jer u kišnoj godini kao što je bila prošla takođe nema pristojnog prinosa.Znači imaš prvi otkos za seno i nakon skidanja semena ako vreme posluži imaš i četvrti otkos za seno dok drugi i treći idu u seme.Mora se raditi i desikacija neposredno pre vršaja.Za seme uvek ostavljam parcelu koja je u najboljoj kondiciji i nema greške.
Nije radjeno senkorom, al je dosta cista, onda cu raditi kao i vi, sad ce mo pokositi u zeleno pa ostavljam za vrsaj...U odlicnoj je kondiciji jedna je u drugoj a jedna u trecoj godini, ako se poklope vremenski uslovi valjda ce roditi 400-500kg na 2kj. inace nece biti neke velike vajde, treba platiti i selektiranje koliko to kosta i ko radi lucerku?
 
Onda će dati dosta semena ako kiša ne zezne stvar.Može da rodi mnogo više od tih 400-500 kg čak se nekada desi i da pređe tonu po k.j(imao sam taj slučaj).Selektiranje radim sam ne plaćam uslugu.
 
Poslednja izmena:
Ovako je izgledala moja nova lucerka, desetak dana nakon setve.



A ovako izgleda sada




Nikla je lepo iako fali vlage. Ali ima dosta korova.::lose:: Čime dejstvovati?
 
Ma znaš ti sve komšo. Ovako mi i je i u jednoj parceli gde sam sejao kukuruz, ne poznaješ ga da niče :osmeh:. A još je nikao ređe nego što sam ga sejao. :osmeh:
 
I moja mlada lucerka(sejana proletos) je jako lepo nikla. Problem je sto je na polovini do komsije sirak nikao jos bolje. Imam I par ogumaka palamide. Ne znam da li da je prskam sad ili da sacekam drugi otkos. Kad bi bilo najbolje I cime je poprskati.
 
Za širokolisne Savazon(Bentazon)3 l/ha a za sirak i ostale uskolisne Flupisor 1.3 l/ha.Prskaj kada izađu svi korovi sa Savazonom a Flupisor nakon skidanja prvog otkosa kada sirak bude 10-15 cm visine.
 
kod mene buba mara čuda radi prepolovila mi lucerku prskao sam sumi alfom ali nije ju utukla ,čime vi prskate ovo čudovište Phytodecta fornicata
http://www.znanjenapoklon.rs/clanci/ratarstvo/suzbijanje-lucerkine-bube.html

 
Nazad
Vrh